Alergie i diety bardzo często zmuszają nas do zrezygnowania z różnego rodzaju pokarmów i dodatków, które nas uczulają lub w danym momencie są niepożądane w naszej diecie. Majonez jest jednym z takich dodatków, z którego trzeba zrezygnować przy uczuleniu na jajka kurze. Jest to niezbędny dodatek do sałatek, kanapek i innych przekąsek. Jeśli lubicie majonez, a na klasyczny nie możecie sobie już pozwolić to mam dla Was super przepis. Przepis na majonez wegański przygotowany na bazie aquafaby. Być może niektórzy z Was nie spotkali się jeszcze z nazwą aquafaba i brzmi to, jak jakiś tajemniczy składnik. Aquafaba to po prostu woda, którą zazwyczaj wylewacie z puszki, w której znajdowała się ciecierzyca. To cudowny składnik i idealny zamiennik białka kurzego! Aquafaba pozwala na przygotowanie wspaniałego wegańskiego majonezu, gęstego, a jednocześnie lekkiego. Smak jest super i większość dostępnych w sklepach tradycyjnych majonezów może się schować 🙂
Kilka technicznych uwag. Trzymajcie się podanych w przepisie ilości składników, a majonez na pewno wyjdzie taki, jak powinien być, gęsty i kremowy! Kiedy umieścicie składniki w wysokim naczyniu i zaczniecie ubijać, konsystencja ich będzie płynna. Majonez zacznie gęstnieć z każdą dodaną łyżką oleju. Olej należy dodawać łyżka po łyżce lub bardzo cieniutkim strumieniem cały czas miksując. Cała praca zajmie wam około 5 minut. Gotowy majonez należy przełożyć do słoiczka i schłodzić, można przechowywać go do dwóch tygodni w lodówce. Zapraszam również na majonez bez jajek na bazie nerkowców. Smacznego!
📖 Przepis
Majonez wegański
🥘 Składniki
- 45 ml aquafaby
- 15 ml octu z jabłek
- 15 ml soku z cytryny
- 15 ml syropu z agawy
- ½ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki musztardy w proszku (lub ½ do 1 łyżeczki klasycznej musztardy)
- 200 ml oleju roślinnego (do 240ml)
🔪 Instrukcje
- Do wysokiego pojemnika wlać aquafabe, syrop z agawy, sok z cytryny, ocet, dodać proszek musztardowy lub ½ łyżeczki musztardy klasycznej oraz szczyptę soli, zacząć blendowanie jednocześnie dolewać cienkim strumieniem olej, miksujemy do chwili, kiedy majonez zgęstnieje i zrobi się biały, w razie potrzeby można doprawić solą.
- Gotowy majonez od razu nadaje się do spożycia, niewykorzystany przełożyć do słoiczka, zakręcić.
- Majonez przechowujemy w lodówce do dwóch tygodni.
- Smacznego!
📋 Notatki
Syrop z agawy można zastąpić golden syropem lub syropem z brązowego ryżu albo miodem.
Inspiracja z tej strony 🙂
Comments
No Comments