Wczesną wiosnę wyznacza kwitnący krzew forsycja, obsypany pięknymi żółtymi kwiatami, które dają nadzieję na ciepłe dni i piękną wiosnę. Forsycja to nie tylko piękny krzew ozdobny, to również źródło drogocennej rutyny i z tego chyba najbardziej słynie forsycja. Lignany, flawonoidy i saponiny to również bardzo wartościowe składniki, które można wykorzystać do podreperowania zdrowia. Warto sięgnąć po sprawdzony przepis i przygotować domową nalewkę. Taki naturalny lek idealnie wzmocni nasz organizm w okresie przeziębień i infekcji. Uszczelni naczynia krwionośne, obniży poziom glukozy we krwi. Poprawi kondycję skóry i wspomoże walkę z alergiami. Oczywiście musicie pamiętać, że nalewka jest tylko dla dorosłych! Dla młodszych można polecić herbatkę z kwiatów lub syrop te są delikatniejsze w działaniu i bez alkoholu.
Przejdź do:
🥘 SKŁADNIKI
- 80 g kwiatów forsycji
- 3 łyżki miodu
- 500 ml czystej wódki
🔪 INSTRUKCJE
- Zebrane kwiaty rozłożyć na obrusie lub blacie i pozostawić na około 40 minut. W tym czasie wyjdą z nich ewentualni mieszkańcy.
- Do wcześniej umytego naczynia włożyć kwiaty zalać wódką, dodać miód, zakręcić naczynie i wstrząsnąć kilka razy. Butelkę z nalewką odstawić w chłodne i ciemne miejsce na około 2 tygodnie co kilka dni należy wstrząsnąć naczyniem. Po dwóch tygodniach nalewka jest już gotowa. Trzeba ją tylko przecedzić przez sito, czystą nalewkę przelać do naczynia zakręcić szczelnie, przechowywać w ciemnym miejscu. W razie potrzeby zażywać 2 x dziennie po 10 ml. Nalewka nadaje się tylko dla dorosłych!
🫖 Co zrobić z kwiatami forsycji?
Kwiat forsycji zawiera najwięcej rutyny wśród wszystkich roślin. W składzie znajdziecie również flawonoidy, saponiny i lignany.
Forsycja na właściwości uszczelniające naczynka krwionośne działa rozkurczowo, wzmacniająco, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, obniża również poziom glukozy we krwi. Opóźnia procesy starzenia, dzięki rutynie pomaga w leczeniu hemoroidów i pękających naczynkach.
Kwiaty można wykorzystać do przygotowania nalewki wytrawnej lub tak jak ta dzisiejsza na miodzie. Świeże kwiaty można dodać do sałatek i deserów. Z suszonych można przygotować bardzo delikatną, ale wartościową herbatkę. Wspaniały jest również syrop na miodzie, który można podawać dzieciom i osobom nietolerujących alkoholu oraz ocet forsyciowy.
To oczywiście zależy od pogody, czasami może to być marzec, a innego roku koniec kwietnia lub początek maja. Tak czy inaczej, trudno przegapić ten moment, ponieważ jest to bardzo widoczny krzew, kiedy kwitnie widać go z daleka. Kwiaty najlepiej zbierać w suche dni i z dala od dróg. Forsycje rosnące przy drodze będą zanieczyszczone dlatego też lepiej poszukać krzewów rosnących na czystych terenach.
Po dwóch tygodniach nalewka będzie już gotowa do spożycia, w razie potrzeby należy stosować ją dwa razy dziennie po 10 ml. Oczywiście nalewka jest tylko dla dorosłych!
Herbatkę można przygotować na dwa sposoby. Można zrobić napar ze świeżych kwiatów lub z kwiatów suszonych. Herbatka ze świeżych kwiatów jest najprostszym przepisem, wystarczy, że świeże kwiaty (duża garść kwiatów na dzbanek na dwa kubki) zalejecie 500 ml gorącej wody. Herbatkę należy zostawić na 30 minut do naciągnięcia. W podobny sposób należy przygotować herbatę z suszonych kwiatów, z tym że suszonych dajemy 2 łyżki na 500 ml gorącej wody. Napar popijamy przez cały dzień małym porcjami. Aby wydobyć z kwiatów więcej cennych substancji, należy przed zaparzeniem spryskać kwiaty mocnym alkoholem, a następnie zalać wrzątkiem.
Forsycja używana jest w kosmetyce przygotowuje się z nich maceraty i gliceryty, które można wykorzystać do przygotowania naturalnych kremów do twarzy, balsamów do ciała, czy toników.
🧪 Inne syropy i nalewki
Przepis na nalewkę z forsycji już znacie, a czy znacie przepis na syrop z pędów sosny? Syrop idealny jest na przeziębienia, bóle gardła, wzmocnienie odporności, poprawę apetytu. Bardzo ważne jest to, że jest naturalny, taki jak robiły to nasze babcie. Co jeszcze mogę polecić z domowej apteczki? Syrop z czarnego bzu to jest bardzo pyszny i również zdrowy specyfik, który musicie spróbować.
📖 Przepis
Nalewka z forsycji
🍽 Sprzęt kuchenny
- Butelka lub słoik
🥘 Składniki
- 80 g kwiatów forsycji
- 3 łyżki miodu
- 500 ml czystej wódki
🔪 Instrukcje
- Zebrane kwiaty rozłożyc na obrusie lub blacie i pozostawić na około 40 minut w tym czasie wyjdą z nich ewentualni mieszkańcy.
- Do wcześniej umytego naczynia włożyć kwiaty zalać wódką, dodać miód, zakręcić naczynie i wstrząsnąć kilka razy. Butelkę z nalewką odstawić w chłodne i ciemne miejsce na około 2 tygodnie co kilka dni należy wstrząsnąć naczyniem. Po dwóch tygodniach nalewka jest już gotowa, trzeba ją tylko przecedzić przez sito, czystą nalewkę przelać do naczynia zakręcić szczelnie, przechowywać w ciemnym miejscu. W razie potrzeby zażywać 2 x dziennie po 10 ml. Nalewka nadaje się tylko dla dorosłych!
Aurelia Molenda napisał
Super. Cieszę się że mogę rosnące w ogródku forsycje w ten wspaniały sposób wykorzystać.
Anna napisał
Natura jest wspaniała♥️ Daje nam tyle smaku i naturalnych lekarstw, które wspomagają nasz organizm, mamy je na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko po nie sięgnąć, a jak mamy je we własnym ogrodzie, to lepiej być nie może 😀. Pozdrawiam serdecznie 🌻