Ogórki z curry, hmm, niektórzy zadają pytanie, co to za danie? To nie jest danie, ale wspaniały dodatek. Ogórki w zalewie słodko-kwaśnej z dodatkiem przyprawy curry, zamknięte w słoikach. Jędrne chrupiące plasterki ogórków są idealnym dodatkiem do kanapek i obiadów. Można serwować je jako przekąska na imprezach i grillach. Sposób przygotowana jest bardzo prosty, a składniki ogólnodostępne. Do przygotowania naszego przepisu potrzebować będziecie sporo dobrej jakości świeżych ogórków gruntowych. Najlepsze będą średniej wielkości i nieprzerośnięte. Do tego przyprawa curry, ocet, cukier liście selera korzeniowego, cebula, gorczyca i szczypta soli. Najdłuższym procesem produkcyjnym jest krojenie ogórków, reszta trwa chwilę! Warto poświęcić chwilę na przygotowanie, aby móc cieszyć się domowym zdrowym jedzenim. Koniecznie zróbcie porcję na zimę.
♨️ Pasteryzacja
Przygotowując przetwory na zimę, warto poddać je pasteryzacji, to zabezpieczy je przed zepsuciem się, spleśnieniem czy niechcianą fermentacją. Oczywiście nie pasteryzujemy wszystkich przetworów jakie, przygotowujemy na zimę. Na przykład ogórkom kiszonym bardzo by to zaszkodziło! Zabilibyśmy w nich najcenniejsze bakterie kwasu mlekowego, ale pozostałe przetwory warto zabezpieczyć, aby przetrwały długie miesiące. Tak więc pasteryzować możemy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to pasteryzacja na sucho w piekarniku. W tym celu należy wstawić słoiki do zimnego piekarnika. Temperaturę ustawiamy na 110 do 130 st C. po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w piekarniku, słoiki pasteryzujemy przez 10 minut. Po wystudzeniu możemy przenieść je do piwnicy lub chłodnej spiżarni.
Drugą metodą jest pasteryzacja na mokro, czyli w garnku z wodą. Do dużego garnka wlać wodę na dno włożyć ściereczkę, wstawić słoiki, powinny być zalane wodą do ¾ wysokości. Słoiki pasteryzujemy 5 minut od chwili zagotowania się wody. Po tym czasie zdjąć garnek z ognia, słoiki wyjąć z garnka i ustawić zakrętkami do dołu na 10-15 minut, następnie odwrócić i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Czas pasteryzacji zawsze zależy, od tego, co pasteryzujemy. W przypadku ogórków pokrojonych na cienkie plasterki czas powinien być krótki, aby ogórki zachowały jędrność. Zbyt długa pasteryzacji spowoduje, że ogórki będą miękkie.
🥒 Składniki
Dokładne ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🫙 Instrukcje
Do garnka wlać wodę, dodać pozostałe składniki zalewy, całość zagotować, odstawić i lekko przestudzić.
Ogórki dokładnie umyć i pokroić w plasterki o grubości około 3 mm.
Słoiki i zakrętki umyć i wyparzyć. Do każdego słoika włożyć plasterek cebuli, kilka małych listków selera i odrobinę ziarenek gorczycy.
Słoiki wypełnić pokrojonymi ogórkami ciasno je upychając.
Do każdego słoika wlać przygotowaną zalewę, powinna przykrywać ogórki. Zakręcić zakrętki.
Do dużego garnka wlać wodę na dno włożyć ściereczkę, wstawić słoiki, powinny być zalane wodą do ¾ wysokości. Słoiki pasteryzujemy 5 minut od chwili zagotowania się wody. Po tym czasie zdjąć garnek z ognia, słoiki wyjąć z garnka i ustawić zakrętkami do dołu, pozostawić do całkowitego wystudzenia. Po całkowity wystudzeniu słoiki słoiki z ogórkami przenieś do chłodnej spiżarni lub piwnicy.
🫑 Inne przetwory na zimę
Domowe przetwory na zimę, czy może być coś lepszego? Kupowane w sklepie dżemy, powidła, soki czy ogórki kiszone nie mogą równać się z tym przygotowanymi własnoręcznie. Ich smak jest o niebo lepszy i co najważniejsze wiemy, co jest w środku! Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które możecie sami przygotować w domu, do tego nie trzeba być wytrawnym kucharzem, wystarczy chęć. Spróbujcie domowych kiszonych pomidorów, o które w sklepie bardzo trudno. Polecam też wyborne ogórki kiszone, z których zupa ogórkowa wyjdzie wyborna. Suszone pomidory słodkie z dodatkiem przypraw, które podkreślają ich cudowny smak w oliwie z oliwy, którą możemy wykorzystać do sałatek lub smażenia. Z jesiennych śliwek koniecznie trzeba zrobić powidła ze śliwek węgierek bez dodatku cukru.
📖 Przepis
Ogórki z curry
🥘 Składniki
Składniki na zawelę
- 700 ml wody
- 300 ml cukru
- 80 ml octu (10%)
- 1 łyżka soli
- 17 g przyprawy curry
Dodatki
- 1 duży liść selera
- 2 łyżki gorczycy
- 1 średnia cebula
- 1 kg ogórków (gruntowych)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie zalewy
- Do garnka wlać wodę, dodać pozostałe składniki zalewy, całość zagotować, odstawić i lekko przestudzić.
Przygotowania ogórków
- Ogórki dokładnie umyć i pokroić w plasterki o grubości około 3 mm.
- Słoiki i zakrętki umyć i wyparzyć. Do każdego słoika włożyć plasterek cebuli, kilka małych listków selera i odrobinę ziarenek gorczycy.
- Słoiki wypełnić pokrojonymi ogórkami ciasno je upychając.
- Do każdego słoika wlać przygotowaną zalewę, powinna przykrywać ogórki. Zakręcić zakrętki.
- Do dużego garnka wlać wodę na dno włożyć ściereczkę, wstawić słoiki, powinny być zalane wodą do ¾ wysokości. Słoiki pasteryzujemy 5 minut od chwili zagotowania się wody. Po tym czasie zdjąć garnek z ognia, słoiki wyjąć z garnka i ustawić zakrętkami do dołu, pozostawić do całkowitego wystudzenia. Po całkowity wystudzeniu słoiki słoiki z ogórkami przenieś do chłodnej spiżarni lub piwnicy.
Jula napisał
Fajny przepis ! Chętnie wypróbuję, tylko mam pytanie - czy liście selera są niezbędne ? A, może coś w zamian ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Anna napisał
Można je zupełnie pominąć 🙂