Sok z wiśni przygotowany w sokowniku to najprostsza i najłatwiejsza metoda robienia domowych soków. Jeśli robicie soki z różnych owoców, to warto zakupić sokownik, a dzięki niemu zaoszczędzicie wiele czasu! Domowy sok wiśniowy jest pyszny, zdrowy i bardzo aromatyczny. Nie kupicie takiego w sklepie. Sklepowe wersje są bardzo rozcieńczone, a procent owoców w takich sokach jest znikomy. Naprawdę warto zrobić go w domu! Sok jest mocno skoncentrowany i pijemy go po rozcieńczeniu z wodą. Z takiego koncentratu możecie przygotować pyszne lemoniady i klasyczne kompoty.
Z poniższych składników wyszło około 3,5 litra gotowego skoncentrowanego soku. O właściwościach wiśni możecie przeczytać we wpisie z dżemem z wiśni.
🥘 Składniki
Dokładnie ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪 INSTRUKCJE
Butelki i zakrętki umyć, wyparzyć. Umyć również wiśnie.
Do dolnej części sokownika wlać 3 litry wody. Do górnej części sokownika wkładać wiśnie i przesypywać warstwą cukru. Zestawić ze sobą trzy części garnka, przykryć pokrywką. Garnek postawić na ogniu i zagotować. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszyć ogień i gotować do czasu, aż w środkowej części zacznie pojawiać się spora ilość skoku.
Sokiem napełniać butelki i od razu zakręcać. Używajcie rękawic do trzymania butelek, ponieważ sok jest gorący!
Jeśli sok był nalewany gorący, ze stojącego sokownika na ogniu, nie ma potrzeby pasteryzowania. Oczywiście dla pewności można to zrobić. Polecam metodę na sucho w piekarniku. Do zimnego piekarnika wstawiamy butelki s sokiem i nastawiamy temperaturę 130 st C. Od chwili, kiedy piekarnik osiągnie pożądaną temperaturę. Sok pasteryzujemy przez około 15 do 20 minut w zależności od wielkości butelek.
Po czasie pasteryzacji zostawiamy butelki w uchylonym piekarniku do całkowitego wystudzenia. Następnie przenosimy w chłodne i ciemne miejsce.
🍒 Inne letnie przetwory
Macie ochotę na więcej przepisów na domowe przetwory? Wspaniały dżem z wiśni lub dżem z malin to smak lata, którym możemy cieszyć się zimową porą. Można również przygotować wytrawne przetwory takie jak, kiszone pomidory, ogórki czy przeciery pomidorowe.
📖 Przepis
Sok z wiśni
🥘 Składniki
- 2,5 kg wiśni
- 1,2 kg cukru
- 3 l wody
🔪 Instrukcje
- Butelki i zakrętki umyć, wyparzyć. Umyć również wiśnie.
- Do dolnej części sokownika wlać 3 litry wody. Do górnej części sokownika wkładać wiśnie i przesypywać warstwą cukru. Zestawić ze sobą trzy części garnka, przykryć pokrywką. Garnek postawić na ogniu i zagotować. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszyć ogień i gotować do czasu, aż w środkowej części zacznie pojawiać się sok.
- Sokiem napełniać butelki i od razu zakręcać. Używajcie rękawic do trzymania butelek, ponieważ sok jest gorący!
- Jeśli sok był nalewany gorący, ze stojącego sokownika na ogniu, nie ma potrzeby pasteryzowania go. Oczywiście dla pewności można go pasteryzować. Polecam metodę na sucho w piekarniku. Do zimnego piekarnika wstawiamy butelki s sokiem i nastawiamy temperaturę 130 st C. Od chwili kiedy piekarnik osiągnie pożądaną temperaturę, pasteryzujemy sok przez około 15 do 20 minut w zależności od wielkości butelek.
- Po czasie pasteryzacji zostawiamy butelki w uchylonym piekarniku do całkowitego wystudzenia. Przenosimy w chłodne i ciemne miejsce.
Comments
No Comments