Bułki maślane jedne z najlepszych, jakie piekłam, bardzo mięciutkie z miękka skórką i cudownym wnętrzem. Ich smak jest neutralny i pasuje do każdego rodzaju dodatków. Bułeczki rewelacyjnie smakują z dżemem lub serem, wędzonym łososiem, awokado i zieloną cebulką. BUłki maślane nadają się na domowe burgery! Ciasto jest bardzo miękkie i elastyczne, świetnie się formuje i szybko wyrasta. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, a odpowiednie warunki dla ciasta to temperatura wyrastania powyżej 24 st C. W takich otoczeniu bułki szybko urosną! Ciasto mieszam w robocie, ale można przygotować je ręcznie lub w maszynie do pieczenia chleba.
Jeśli skorzystacie z maszyny do wypieku chleba to składniki na ciasto należy umieścić w misce według kolejności, jaką podaje producent maszyn. Nastawić na program wyrabiania i wyrastania. Po wyrośnięciu ciasto wyjmujemy z maszyny i przystępujemy do dzielenia, ponownego wyrastania, a następnie do pieczenia 🙂 Polecam gorąco, spróbujcie, smacznego!
📖 Przepis
Bułki maślane
🥘 Składniki
- 230 g letniej wody
- 20 g świeżych drożdży lub 8 g suchych
- 45 g miękkiego masła
- 1 średnie jajko
- 25 g cukru
- 13 g soli
- 28 g mleka w proszku
- 500 g mąki pszennej - tortowa
Dodatkowo
- 4 łyżki masła do posmarowania bułeczek
🔪 Instrukcje
- Wszystkie składniki umieścić w misce miksera, ciasto mieszany na pierwszej prędkości przez 2 minuty (końcówka typu hak) następnie włączyć drugą prędkość, mieszać ciasto przez 5 minut.
- Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce (24 st C) na 1 godzinę.
- Na blachę położyć papier do pieczenia.
- Ciasto wyjąć z miski na naoliwiony blat, podzielić na 24 części formując małe okrągłe bułeczki lub można uformowaniu z ciasta długi wałek, który należy spłaszczyć, a następnie odciąć kwadraty, ciężar jednej bułeczki to około 38 g każda. Gotowe bułeczki układać na blaszce w niewielkich odstępach, podczas wyrastania i pieczenia bułki się połączą.
- Wierzch bułek posmarować olejem, ja smaruję folię spożywczą z jednej strony olejem i naoliwioną stroną przykrywam bułki, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 st C.
- Tuż przed wstawieniem bułek do piekarnika posmarować ich wierzch rozpuszczonym masłem, a na dno piekarnika wsypać szklankę kostek lodu.
- Bułki pieczemy przez 15 - 18 minut z opcją górnej i dolnej grzałki.
- Po upieczeniu wyjąć bułki na kratkę i ponownie posmarować rozpuszczonym masłem.
- Smacznego!
Gosia napisał
Dziekuje za odpowiedz ,wlasnie widzialam juz kilka przepisow z mlekiem w proszku tylko ja tak nie bardzo z tym mlekiem chyba ze jakies roslinne w porszku ale raczej nie ma takiego 😉
Anna napisał
Jeśli nie używasz mleka zwierzęcego to możesz zastąpić je mlekiem roślinny i tutaj wbrew pozorom jest dość duży wybór bo możesz kupić takie mleczka w proszku jak: mleko sojowe, migdałowe, owsiane, sezamowe instant, mleko z quinoa, z orzechów włoskich, z orzechów laskowych, czy amarantusowe mleko w proszku. Wyjątkową ofertą jest mleko z kasztanów jadalnych 🙂 Poszukaj w sklepach internetowych może przypadnie Ci coś do gustu.
Gosia napisał
czy mleko w proszku jest konieczne ,czy mozna je czyms zastapic ? Dziekuje za odpowiedz
Anna napisał
Gosiu, w tym przepisie jest niewiele mleka w proszku możesz więc je pominąć. Choć zachęcam do zakupienia paczuszki mleka na wypadek wypieków z jego udziałem 😉 Dodaj 1 łyżkę mąki więcej, aby zachować odpowiednią konsystencję ciasta 🙂 Smacznego!
JUSTYNA napisał
Mniammm, bułeczki, bułunie 🙂 wyglądają wyśmienicie!
Anna napisał
Justynko, to bułeczki dla Was 🙂
Eteryczne Gotowanie napisał
<3
Krzych napisał
Bez podawania witryny komentarze się pojawiają, w momencie gdy wpisze adres strony, komentarz znika-czegoś nie doczytałem w regulaminie Aniu?
Anna napisał
Witaj, to pewnie jakiś problem techniczny, zaraz sprawdzę co się z tym dzieje 😉
Krzych napisał
Ciekawe, czy ten komentarz tez zniknie
Anna napisał
Już znalazłam, Twoje komentarze wpadły do spamów 🙁
Krzych napisał
Do spamu powiadasz?? Za co ja tak Twojemu blogowemu Cerberowi podpadłem??
Krzych napisał
Sądząc po ilości wypieków, to albo masz nowa maszynę do chleba, albo nowy piekarnik, jedno z dwojga. Przyznaj się 😉
Te czarne nasionka to co to? Czarnuszka czy czarny sezam?
Anna napisał
Maszyna stara, piekarnik też, ale działają super! Piekę i piekę..., a tak mnie naszło 😉 a nasionka to czarnuszka i czarny sezam 🙂
Sprawdzona Kuchnia napisał
Bez 🙂 bieda we wsi 😉
Boguslaw Petyniak napisał
Ania, co tak bezmięsnie ciągle?