Mam nadzieję, że przepis na pierogi bezglutenowe przyda się tym, którzy mają uczulenie na gluten. Wiele osób na takiej diecie często rezygnuje z pierogów przygotowywanych z gotowej mieszanki mąk bezglutenowych, ponieważ nie smakują one zbyt dobrze. Być może pierogi przygotowane z mąki z ciecierzycy oraz mąki ryżowej będą strzałem w dziesiątkę? Ciasto jest elastyczne i miękkie, świetnie się klei, ale trzeba pamiętać, że jest to jednak ciasto bezglutenowe. Ciasto bezglutenowe nie ma takiej elastyczności jak klasyczne ciasto! Rozwałkowując placek na pierogi, pamiętajcie, że musi być odrobinę grubszy od klasycznego w przeciwnym razie, ciasto będzie się rozpadało i pękało. Sklejone surowe pierogi przykryjcie ściereczka, aby nie obsychały przed ugotowaniem.
Ugotowanie już pierogi polejcie odrobiną tłuszczu, aby nie sklejały się podczas przechowywania. Jeśli nie zjecie wszystkich pierogów od razu, to przykryjcie je folią spożywczą i włóżcie do lodówki do dnia następnego. Pierogi odgrzać można na parze lub na patelni z odrobiną tłuszczu. Farsz, który zaproponowałam, przygotowany jest ze smażonych pieczarek z cebulką i gotowaną soczewicą dość intensywnie doprawione pieprzem. Oczywiście na Święta pierogi powinny być z kapustą i suszonymi grzybami. Smacznego!
📖 Przepis
Pierogi bezglutenowe
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 200 g mąki z ciecierzycy
- 100 g mąki ryżowej
- 1 szczypta soli
- 2 łyżki oleju roślinnego
- bardzo ciepłej wody-wody tyle ile wciągnie mąka
Składniki na farsz
- 400 g pieczarek
- 1 średnia cebula
- 1 ząbek czosnku
- ½ puszki ciecierzycy
- olej do smażenia
- 2 łyżki sosu sojowego
- sól (do smaku)
- 2 łyżki szczypiorku (posiekane)
- pieprz (do smaku)
- garść natki pietruszki lub kolendry
🔪 Instrukcje
- Przygotowanie ciasta.Odmierzoną ilość mąki wsypać do miski dodać sól, olej i gorącą wodę, wodę dolewać stopniowo zagniatając gładkie elastyczne ciasto, wyrobione ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na 20-30 minut.
- Przygotowanie farszu.Pieczarki i cebulę pokroić w drobną kosteczkę.
- Na patelni rozgrzać olej dodać cebulę oraz pieczarki smażyć kilka minut na dużym ogniu do chwili, kiedy cała woda z pieczarek odparuje, smażyć jeszcze chwilę do przyrumienienia grzybów, wyłączyć i troszkę przestudzić.
- Do miski malaksera włożyć ¾ smażonych pieczarek dodać ciecierzycę, zmiksować masę przełożyć do miski dodać pozostałe pieczarki, posiekaną zieleninę i przyprawy, dokładnie wymieszać.
- W dużym garnku zagotować wodę z solą i 2 łyżkami oleju.
- Z ciasta odcinać małe kawałki, na podsypanym mąką blacie rozwałkować niezbyt cienkie ciasto (powinno być grubsze niż z klasycznego ciasta) przy pomocy szklanki wycinać placuszki, na każdy placuszek nałożyć porcję farszu, skleić brzegi, pierogi odłożyć na podsypany mąką blat, przykryć ściereczką, aby ciasto nie obsychało.
- Pierogi gotować na średnim ogniu przez kilka minut w razie potrzeby zmniejszcie ognień.
- Ugotowane, wyjmować łyżką cedzakową na talerze lub półmisek.
- Pierogi podajemy z masłem i cebulką lub sosami.
Pomysł podpatrzony na stronie - Facet i kuchnia.
Comments
No Comments