Często robię burgery warzywne, podając je w bułce z różnego rodzaju dodatkami tak, jak podaje się klasyczne burgery w fast foodach. Czasami jako danie obiadowe z zestawem sałatek, sosów i kompotu. Dzisiejsze burgery podałam w towarzystwie grillowanych kromek domowego chleba. Burgery z czerwonej fasoli i kaszy jaglanej to bardzo prosty przepis. Do przygotowania użyłam małej ilości składników, ale zapewniam Was, że ich smak jest wspaniały i bogaty! Do czerwonej fasoli i kaszy jaglanej dodałam tylko łodygę selera naciowego i cebulę. Resztę zrobiły aromatyczne i pyszne przyprawy.
Dzisiejszy burger, to bogactwo potasu, wapnia i fosforu, ale przede wszystkim jest to źródło białka roślinnego. Białka bardzo potrzebnego w diecie wegetariańskiej. Niektóre osoby obawiają się, że po zjedzeniu fasoli będą miały problemy związane ze wzdęciami, ale można w prosty sposób zaradzić temu. Po pierwsze gotując fasolę, wymieńcie wodę najlepiej dwukrotnie, a doprawiając burgery, zastosujcie dodatkowo zioła takie jak majeranek, cząber, kminek czy koper. Zioła pomogą złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. Proste, łatwe i bardzo smaczne danie, czego więcej chcieć? No może deser! Na deser proponuję drożdżówki z malinami, możecie wykorzystać zapas mrożonych malin 🙂 Smacznego!
📖 Przepis
Burger z fasoli
🥘 Składniki
- 1 ½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 1 ½ szklanki ugotowanej czerwonej fasoli
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka suszonego tymianku
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 małe jajko
- 1 duża łodyga selera naciowego
- sól (do smaku)
- sos sojowy (do smaku)
- pieprz (do smaku)
- olej do smażenia
- tarta bułka - opcjonalnie
🔪 Instrukcje
- Ugotowaną i odcedzoną fasolę, przełożyć do miski i rozgnieść na papkę widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków następnie dodać ugotowaną kaszę jaglaną, ją też delikatnie rozgnieść.
- Na patelni rozgrzać odrobinę oleju, dodać posiekaną w drobną kostkę cebulę, seler naciowy i tymianek, smażyć do miękkości pod koniec smażenia dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, smażyć jeszcze chwilkę i zdjąć z ognia, a następnie dodać do miski z fasolą. Całość wymieszać doprawić przyprawami, dodać jajko i płatki owsiane, wymieszać, jeśli masa będzie zbyt lepka dodać więcej płatków lub tartą bułkę, wystarczy około 3 łyżek.
- Z masy formować kotlety, kotlety można obtoczyć w tartej bułce przed pieczeniem lub w mące ryżowej, a następnie usmażyć je z dwóch stron na złoty kolor.
- Burgery podawać w bułce lub na grillowanych kromkach chleba z ulubionymi dodatkami.
- Smacznego!
Comments
No Comments