Chlebek bolo de caco jest chyba najpopularniejszą przekąską na Maderze, można znaleźć go niemalże wszędzie! Serwują go w restauracjach, barach i na przydrożnych straganach. Jest to bardzo proste pieczywo składające się z podstawowych składników. Jest to mąka woda i drożdże jest też również wersja na zakwasie pszennym z dodatkiem słodkich ziemniaków.
Bolo de caco wypiekane są na bazaltowych kamieniach lub dużych rozgrzanych blachach, zawsze podawane są na ciepło. Upieczony i przekrojony chlebek smarowany jest masłem czosnkowym z dodatkiem natki pietruszki to podstawowa wersja, ale nie jedyna. Bolo de caco serwuje się z kiełbasą chorizo, salami lub serem można spotkać również bardzo bogatą wersję z warzywami, pieczonym mięsem lub rybą. Zawsze podane z dodatkiem przeróżnych sosów. Kanapka taka przypomina pitę lub burgery. Dziś zapraszam na wersję podstawową podaną z masłem czosnkowo-pietruszkowym. Chlebek można upiec wcześniej, a przed podaniem podgrzać go i wypełnić ulubionymi dodatkami.
📖 Przepis
Bolo de caco - przepis
🥘 Składniki
- 500 g mąki pszennej
- 260 ml wody
- 25 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
Składniki na masło czosnkowe
- 100 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 1 garść natki pietruszki
- 1 szczypta soli
🔪 Instrukcje
- Mąkę przesiać do miski miksera, dodać sól. Do letniej wody dodać drożdże i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia, następnie dodać do mąki, wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Wyrobione ciasto pozostawić w misce, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na około godzinę.
- Po tym czasie wyjąć ciasto z miski i podzielić na równe część, wielkość zależy jak duże chlebki chcecie uzyskać, ja przygotowałam bolo de caco o wadze około 78 g. Z odmierzonych porcji uformować kulki, które następnie należy rozwałkować na placuszki o grubości około 5 mm.
- Placuszki ułożyć na posypanym mąką blacie, wierzch również posypać mąką, placuszki trzeba przykryć folią spożywczą, aby nie obsychały i nie pękały z wierzchu, pozostawiamy na około godzinę do wyrośnięcia, czas zależy od temperatury otoczenia, chlebki powinny napuszyć się przed pieczeniem.
- Rozgrzać suchą patelnię, wyrośnięty chlebek delikatnie przenieść na patelnię, piec na średnim ogniu kilka minut z każdej strony , chlebek powinien zarumienić się i delikatnie urosnąć.
- Po upieczeniu chlebek utrzymujemy w cieple do chwili podania i upieczenia pozostałych.
- Ciepły chlebek przekroić na pół i posmarować przygotowanym masłem czosnkowym.
- Jeśli chleb przestygł zbyt mocno po posmarowaniu masłem należy podgrzać go układając na rozgrzanej i suchej patelni (masłem do dołu) i podgrzać przez chwilę, będzie jeszcze lepszy 😉 Gorące kanapki można również przygotowywać w opiekaczu, grillu lub tosterze
- Jeśli chcecie przygotować bogatsza wersję bolo de caco, należy na początku posmarować wnętrze masłem, nałożyć ser, i dodatki (warzywa, wędlinę, pastę rybną), dwie część złożyć razem i zapiec do rozpuszczenia się sera.
- Niewykorzystany, zimny chleb przechowujemy szczelnie owinięty lub zamknięty w pojemniku do dnia następnego.
- Smacznego!
Małgosia napisał
A gdzie jest podstawowy składnik bolo de caco czyli ziemniak w tym przepisie? Warto poznać historię madery i tego „ciastka na kamieniu” , bo ziemniak odgrywa tam kluczową rolę.
Anna napisał
Ten przepis jest bez nich, dokładnie takie jadłam na Maderze😁
ale spróbuję z ziemniakami, dzięki.
Kam napisał
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź 🙂
Kam napisał
Proszę o informację ile potrzeba drożdży chcąc zrobić z drożdży instant.
Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂
Anna napisał
Na tę porcję mąki wystarczy mała paczuszka drożdży instant, czyli 7-8g. 🙂
Magellanka.pl napisał
Ja robiłam ostatnio właśnie z batatami, ale może i sięgnę po Twój przepis tak dla porównania. Nie to, że się czepiam, ale powinno być „do” zamiast „de”. U mnie to wyglądało tak:
https://magellanka.pl/2019/11/12/chleb-z-batatow-bolo-do-caco/
Anna napisał
Chętnie spróbuję z batatami, pięknie wygląda w tym kolorze 😀, i dziękuje, już poprawiam.
Marcin napisał
Na Maderze dodaje się jeszcze ugotowane bataty do ciasta. Dzięki temu gotowe chlebki są bardziej wilgotne w środku.
Anna napisał
Tak to prawda jest druga wersja przepis i ona jest z dodatkiem batatów. Choć mam wrażenie, że bardziej rozpowszechniona jest ta wersja z powyższego przepisu, a na pewno w naszych warunkach jest łatwiejsza do przygotowania 🙂 Pozdrawiam 🙂
Tomasz Baker napisał
Super tego ostatnio szukałem
Anna napisał
Tadam! Do usług 🙂 i smacznego!