Przepis na chleb tradycyjny przypomina mi ten najprawdziwszy chlebek wiejski. Taki, jaki piekła moja babcia w prawdziwym piecu chlebowym. Zapach pieczonego chleba roznosił się po całym podwórzu. Czekałam z niecierpliwością na moment, kiedy babcia odkroi z jeszcze ciepłego chleba piętkę, a ja będę mogła polać ją śmietaną, posypać cukrem i zjeść ze smakiem.
Chleb jest bardzo sprężysty, a miąższ wilgotny z mnóstwem pięknych małych dziurek. To jeden z lepszych chlebów, jakie jadłam i smakuje ze wszystkimi dodatkami absolutnie rewelacyjnie. Bardzo ważną zaletą tego chleba jest to, że zachowuje świeżość przez bardzo długi czas (do tygodnia). Można spokojnie upiec go raz na tydzień w większej ilości. Próbowałam zamrozić chleb i również świetnie przeszedł tę próbę, po rozmrożeniu jest równie dobry, jak i zaraz po upieczeniu. Gorąco polecam!
📖 Przepis
Chleb tradycyjny
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn:
- 360 g mąki pszennej zwykłej
- 70 g zakwasu żytniego
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 330 g wody
Składniki na ciasto
- 400 g wody
- 330 g mąki żytniej (białej, typ 720)
- 220 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka soli morskiej
🔪 Instrukcje
- Wieczorem przed położeniem się spać, zrobić zaczyn na chleb. Do dużej miski wlać wodę wsypać mąkę, drożdże i zakwas, wszystko szybko wymieszać i odstawić na 12-18 godzin, pamiętając, aby przykryć miskę folią spożywczą.
- Po 12 godzinach fermentacji należy dodać pozostałe składniki do miki z zaczynem, zaczynając od wody. Całość mieszamy krótko, tylko do połączenia się składników. Ciasto mieszam w dużej misce, aby miało gdzie rosnąć, chleb nie wymaga długiego wyrabiania w mikserze.
- Ponownie odstawiam ciasto w ciepłe miejsce pod przykryciem do wyrośnięcia, tym razem na krócej, bo na około 30-60 minut.
- Po tym czasie ciasto przelewam do dwóch średniej wielkości keksówek (w rozmiarze około 12x22-24 cm), wcześniej wysmarowanych olejem i wysypanych np. otrębami. Odstawiam do podrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 minut.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 230°C, ciasto przed wstawieniem do piekarnika wierzch posypać mąką lub makiem.
- Tuż przed wstawieniem chleba do piekarnika spryskać jego wnętrze wodą ze spryskiwacza 6 razy, wstawić chleb i po 5 minutach ponownie spryskuję 6 razy.
- Chleb pieczemy 15 minut w temperaturze 230°C, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200°C i dopiekamy jeszcze przez 40 minut.
- Jeśli wierzch chleba zacznie zbyt mocno się przyrumieniać, należy przykryć go folią aluminiową
- Po upieczeniu chleb koniecznie wyjąć na kratkę i wystudzić.
- Smacznego!
Agnieszka napisał
Czy z tego przepisu można upiec bułki?
Anna napisał
Niestety może się to nie udać, ponieważ ciasto na chleb jest dość rzadkie. Trzeba byłoby dosypać więcej mąki ale wtedy bułki mogą być twarde. Polecam przepis na bułki pszenne z ziarnami lub bułki z płatkami owsianymi z dodatkiem mąki żytniej lub inne z zakładki "bułki".
Dzolka napisał
Super chlebek. Piekłam już dwa razy, za każdym razem wychodzi. Udał się nawet po 5h wyrastania zaczynu. Naprawdę super 😁
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę :), smacznego!
Asia napisał
Chleb wyszedł rewelacyjny! Jest przepyszny, a skórka jest chrupiąca.
Dodałam mniej drożdży (mam świeży zakwas i bałam się, że może jeszcze nie jest wystarczająco mocny, dlatego dodałam troszkę suchych drożdzy i więcej zakwasu). Przepis super, na pewno będę nadal z niego korzystać! Dziękuje bardzo, w końcu przepis na chleb na zakwasie, który nie jest tak bardzo czasochłonny 🙂
Anna napisał
Bardzo się cieszę, dziękuję i proszę testować i inne wypieki :). Pozdrawiam serdecznie!
Kasia napisał
Długo szukałam takiego przepisu, chleb jest idealny!!! Robiłam już 2 razy i będę robić go już zawsze. Twarda chrupiąca skórka i pyszny miąższ , taki w sam raz nie za żytni nie za pszenny 😉 Polecam !!!
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę , że chlebek tak posmakował. Możesz do niego dodać, dla urozmaicenia ziarenka słonecznika lub siemienia. Pozdrawiam serdecznie😁
Grzegorz napisał
Dziś zabieram sie za zrobienie zaczynu a jutro pieczenie tego chleba. Ciekawe wygląda - zobaczymy jak smakuje 🙂 Przepis wydrukowany i ląduje do maszyny losującej - jaki jutro zjemy chleb.
Anna napisał
Wspaniale! Bardzo lubię ten chleb, mam nadzieję, że będzie smakował:)
Małgiorzata napisał
Czy muszą być dodane suche drożdże ? Czy mogą być świeże i jaka ilość? Czy nie można upiec na samym zakwasie – ile powinno być wtedy zakwasu?
Pozdrawiam
Anna napisał
Oczywiście suche drożdże można pominąć, trzeba odrobinkę zwiększyć ilość zakwasu do 90 g i dodać około 10-20 g mąki więcej. Nastepnego dnia po wymieszaniu składników na ciasto właściwe i przelaniu go do foremek trzeba będzie dłużej poczekać na wyrośnięcie ciasta przed pieczeniem. Ciasto będzie zdecydowanie wolniej rosło, ale to naturalne. Proszę uzbroić się cierpliwość i czekać aż znacząco wyrośnie i dopiero wtedy włożyć do pieca. Nie wstawiać niewyrośniętego chleba do pieca! Smacznego!
Amator napisał
Pierwszy raz pieklem chleb, w dodatku zamiast maki chelbowej dalem tortowa pszenna i chlebek wyszedl bosko. Znajomi mowia ze mistrzostwo swiata.
Anna napisał
Wspaniale ? przygotowując ten chlebek możesz kombinować z różnymi mąkami, zawsze wyjdzie pyszny chlebuś. Pozdrawiam serdecznie ?
alina napisał
Wygląda wspaniale!