Krem z kurek jest bardzo oryginalną zupą, choć raczej mało znaną. Kurki zazwyczaj wykorzystujemy do przygotowania sosu kurkowego. Kurki zamykamy również w słoikach w zalewie octowej. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji spróbować kremu z kurek, to koniecznie musicie to nadrobić. Krem jest bardzo prosty do przygotowania, ale co najważniejsze jest bardzo smaczny i pożywny. Wspaniale smakuje podany z natką pietruszki i odrobiną parmezanu, zachęcam was do spróbowania!
🥘 Składniki
Dokładnie ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪 Instrukcje
W garnku zagotować wywar warzywny lub bulion. Obrać kurki, pokroić na drobne kawałki. Cebulę posiekać w drobną kostkę. Ziemniaki obrane również kroimy w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzać masło i oliwę, wrzucić grzyby, posiekany rozmaryn i cebulę. Smażyć do zrumienienia grzybów i cebuli, podczas smażenia pojawi się dużo soku z grzybów, sok należy zlać do wywaru warzywnego.
Kiedy grzyby są już podsmażone, dodać je do wywaru i gotować razem ok. 20 minut. Zupę zestawić z ognia i zmiksować.
Ponownie postawić na ogniu, doprawić solą i pieprzem, dodać kurkumę, sok z cytryny. Mąkę rozprowadzić w kubku z kilkoma łyżkami wody, dodać do zupy i zagotować. Po chwili zestawić z ognia, dodać śmietanę i natkę pietruszki.
Można podać ze smażoną chrupiącą cebulką. Proponuję również zostawić kilka grzybów w całości do udekorowania zupy.
🍄 Grzyby na kilka sposobów
Z grzybów można przygotować wiele bardzo smacznych potraw. Spróbujcie rydzy w sosie z mascarpone, to danie jest obłędnie dobre, można podać je z kotlecikami warzywnymi, domową bagietką lub z ziemniakami. Kurki można również przygotować w sosie mascarpone i sosie z dodatkiem aromatycznej szałwii. Grzyby nadają się również jako farsz do domowych pierogów i ravioli z dodatkiem szpinaku.
📖 Przepis
Krem z kurek
🥘 Składniki
- 2 litry wywaru warzywnego
- 350 g obranych kurek
- 300 g ziemniaków
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 3 łyżki masła
- 5 cm świeżej łodygi rozmarynu
- sól (do smaku)
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki
- 1 średnia cebula
- 4 łyżki śmietany 18%
- sok z cytryny (do zakwaszenia)
🔪 Instrukcje
- W garnku zagotować wywar warzywny lub bulion. Obrać kurki, pokroić na drobne kawałki. Cebulę posiekać w drobną kostkę. Ziemniaki obrane również kroimy w drobną kostkę.
- Na patelni rozgrzać masło i oliwę, wrzucić grzyby, posiekany rozmaryn i cebulę. Smażyć do zrumienienia grzybów i cebuli, podczas smażenia pojawi się dużo soku z grzybów, sok należy zlać do wywaru warzywnego.
- Kiedy grzyby są już podsmażone, dodać je do wywaru i gotować razem ok. 20 minut. Zupę zestawić z ognia i zmiksować.
- Ponownie postawić na ogniu, doprawić solą i pieprzem, dodać kurkumę, sok z cytryny. Mąkę rozprowadzić w kubku z kilkoma łyżkami wody, dodać do zupy i zagotować. Po chwili zestawić z ognia, dodać śmietanę i natkę pietruszki.
- Można podać ze smażoną - chrupiącą cebulką. Proponuję również zostawić kilka grzybów w całości do udekorowania zupy.
Kasia napisał
Przepis rewelacja, pominęłam tylko elementy kurkumy i rozmarynu ( z racji tego że nie przepadam) i mimo to wyszło super smaczne. 😀 Dziękuję za przepis 😉
Anna napisał
Cieszę się bardzo, że Ci smakowało:) polecam inne przepisy:) pozdrawiam gorąco!
goga napisał
Kupiłam w lidlu ładne kurki, w sumie miała być zapiekanka, ale ten krem jest super, tak apetycznie wygląda, jutro na pewno zrobię:)
Kuchareczka napisał
Jak można miksować kurki?! Przecież to profanacja. Najlepsze w kurkach jest to aby zjeść je w całości. Smak ten sam ale jaka rozkosz dla podniebienia 🙂
Anna napisał
Można, można 🙂 Smak zupy jednak się zmienia po zmiksowaniu! Warto spróbować, tak dla poszerzenia swojej mapy kulinarnej. Proponuję przed zmiksowaniem odłożyć kilka łyżek podsmażonych kurek, do dekoracji i to będzie ta kropka nad 'i'. pozdrawiam
KUCHARNIA Anna Maria napisał
Aniu, wspaniała zupa!
Pozdrawiam:)
Anna napisał
Dzięki:) Jest świetna, moje dzieci zjadły z wielkim apetytem... i poprosiły o dokładkę! Przy klasycznej zupie grzybowej to się nie zdarza :)Pozdrawiam.