Ogórki małosolne to wiosenny dodatek do każdego dania. Idealne do klasycznego obiadu i nieodzowny składnik grillowego menu. Rewelacyjny składnik kanapek lub domowych burgerów. Ogórki małosolne to sezonowy dodatek, który koniecznie trzeba przygotować. Najlepsze ogórki do szybkiego kiszenia to ogórki młode i nieprzerośnięte. Oczywiście powinny być świeże i jędrne. Najlepiej robić je małymi porcjami tyle, aby zjeść je w ciągu 2 do 5 dni. Ogórki trzymane dłużej szczególnie w gorące dni szybko zmienią się w ogórki kiszone. Oczywiście można spowolnić proces kiszenia i po dwóch dniach przenieść je do lodówki, ale lepiej zrobić je w małych porcjach. Świeże kilkudniowe smakują najlepiej. Idealną porcją dla średniej rodziny będzie słój wypełniony kilogramem ogórków.
Przejdź do:
🥘 Składniki
Ilości składników znajdziesz w karcie przepisu
🔪 Instrukcje
Wodę zagotować, przestudzić dodać 1 łyżkę soli na 1 litr wody.
Ogórki i dodatki umyć. Korzeń chrzanu oczyścić i podzielić na mniejsze kawałki, czosnek obrać.
W słoju, na dnie ułożyć koper oraz wszystkie pozostałe dodatki. Ogórki układać pionowo jeden obok drugiego bardzo ciasno. Zalać przygotowaną wodą, powinny być całe przykryte wodą. Na wierzchy ułożyć talerzyk, obciążyć go np. wyszorowanym kamieniem lub mniejszym słoikiem wypełnionym wodą. Jeśli ułożycie ogórki bardzo ciasno, to można etap obciążania pominąć.wać, przestudzić dodać 1 łyżkę soli na 1 litr wody.
Ogórki postawić w np. kuchni na blacie. W ciepłe dni będą nadawały się po 36 godzinach, choć niektórzy lubią schrupać je już po 24 godzinach.
❓Przygotowanie ogórków małosolnych - FAQ
Perfekcyjne ogórki małosolne to takie, w których zaczyna się dopiero proces kiszenia. Czas ich leżakowania i dochodzenia do perfekcji zależy do temperatury otoczenia. W upalne dni ogórki będą już gotowe po 24 godzinach. W chłodniejsze będą potrzebowały dwóch dni. Trzeba pamiętać, że z czasem górki małosolne zmieniają się w ogórki kiszone. Dlatego lepiej robić je małymi porcjami, tak aby zjeść je w mniej więcej 4 dni.
Kiszonki zawierają bakterie kwasu mlekowego, jest to jeden z najważniejszych probiotyków wspomagających nasz system odpornościowy. Żywność poddana kiszeniu jest określana polskim superfoods. Jest cennym źródłem witamin, przeciwutleniaczy, wspomagają pracę układu pokarmowego. Wszelkiego rodzaju kiszonki obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom glukozy we krwi. Kiszone warzywa zachowują witaminy! Polecane są w dietach odchudzających!
Małosolne nadają się już do jedzenia po 24 godzinach. Każdego dnia smakują troszkę inaczej.
Można trzymać je w kuchni na blacie, ale krótko. Jeśli ich nie zjemy w ciągu kilku dni lepiej przechować je w lodówce. Niska temperatura zahamuje proces kiszenia.
Ogórki mogą mięknąć z upływem czasu i temperatury otoczenia. Jeśli są puste w środku, to może być oznaka, że były z "szybkiej uprawy", czyli były przenawożone. Może się tak dziać również, jeśli do kiszenia użyjemy nieodpowiedniej odmiany lub starych przerośniętych ogórków.
Ogórki możemy zacząć przygotowywać od chwili kiedy pojawią się krajowe ogórki gruntowe. Takie nadają się najlepiej na tego typu specjały. Możemy kisić je regularnie, aż do zakończenia sezonu ogórkowego.
Niektóre tabele żywienia dzieci wykazują, że kiszonki można wprowadzić do diety dzieci powyżej dziesiątego miesiąca życia. Najlepiej skonsultować to z pediatrą.
Najlepsza sól do przygotowania ogórków małosolnych, jak i kiszonych to sól kamienna. Sól niejodowana bez dodatków antyzbrylających. Może być też czysta sól morska.
Najlepsze będą takie o niewielkich rozmiarach, nieprzerośnięte i co najważniejsze świeże i jędrne. Oczywiście z upraw, w których eko lub takich, których nie nadużywa się chemicznych wspomagaczy. Ogórki mocno "pędzone" chemią nie wyjdą dobre, już op dniu kiszenia może pojawić się nieprzyjemny zapach "starej wody w stawie". Ogórki po przyniesieniu do domu warto włożyć na godzinę do zimnej wody. Dzięki takiemu zabiegowi nabiorą większej jędrności.
Ogórki małosolne to produkt krótkoterminowy. Spożywamy je w ciągu mniej więcej 4 dni, wtedy kiedy są "małosolne". Po tym czasie z ogórków małosolnych przejdą w proces kiszenia i zrobią się kiszone. Również bardzo dobre, można z nich ugotować zupę ogórkową.
Ogórki układamy w naczyniu pionowo i jeden obok drugiego. Powinny przylegać do siebie, ciasno, aby nie wypływały do góry. Górę najlepiej obciążyć małym talerzykiem, na który można postawić coś ciężkiego.
Jeśli ogórki następnego dnia po nastawieniu zaczynają brzydko pachnieć, "zgniłą wodą ze stawu", to nic nie da się zrobić. Trzeba je wyrzucić. Najprawdopodobniej jakoś ogórków była zła, były mocno nawożone i to może być powód psucia.
🧄 Jakie dodatki dodać?
Podstawowe składniki, których powinniśmy użyć do ogórków małosolnych to czosnek, korzeń chrzanu, koper i sól. Pozostałe składniki są opcjonalne, ale zalecane, aby ogórki miały jeszcze lepszy smak. Gorczyca nadaje im jędrności o lekkiej ostrości. Ziarenka kolendry to smak i aromat tak jak i liście czarnej porzeczki. Liście czarnej porzeczki można zastąpić liśćmi wiśni lub winogronu. Do słoja z ogórkami można dodać również młodą marchewkę, która odda trochę słodyczy i jest bardzo smaczna po ukiszeniu.
🥒 Co jeszcze przygotować z ogórków?
Już wiecie jak zrobić ogórki małosolne, a poniżej zapraszam na kilka pomysłów, w których możemy użyć ogórki świeże, jak i kiszone. Oczywiście ogórki kiszone to trzeba zrobić i to duży zapas na zimę. Jest to nieocenione źródło zdrowia zamknięte w słoiku na całą zimę. Ze świeżych ogórków warto przygotować pyszny orzeźwiający sok lub dip ogórkowy. Kochana przez nas kwaśna zupa ogórkowa. Do przygotowania jej można użyć przekiszonych ogórków małosolnych, świetnie tutaj się sprawdzą.
📖 Przepis
Ogórki małosolne
🥘 Składniki
- 1 kg ogórków gruntowych (raczej małych)
- 1 sztuka kopru (cała duża roślinka najlepiej z koszyczkiem kwiatowym)
- 3 ząbki czosnku (duże lub 6 małych)
- ½ łyżeczki nasion gorczycy
- ½ łyżeczki ziela angielskiego
- 1 łyżka soli bez antyzbrylaczy, kamienna (1 łyżka soli na litr wody)
- 1 litr wody
- 1 sztuka korzenia chrzanu (wielkość dużego palca)
- 2 liście czarnej porzeczki (lub wiśni - opcjonalnie)
🔪 Instrukcje
- Wodę zagotować, przestudzić dodać 1 łyżkę soli na 1 litr wody.
- Ogórki i dodatki umyć. Korzeń chrzanu oczyścić i podzielić na mniejsze kawałki, czosnek obrać.
- W słoju, na dnie ułożyć koper oraz wszystkie pozostałe dodatki. Ogórki układać pionowo jeden obok drugiego bardzo ciasno. Zalać przygotowaną wodą, powinny być całe przykryte wodą. Na wierzchy ułożyć talerzyk, obciążyć go np. wyszorowanym kamieniem lub mniejszym słoikiem wypełnionym wodą. Jeśli ułożycie ogórki bardzo ciasno, to można etap obciążania pominąć.
- Ogórki postawić w np. kuchni na blacie. W ciepłe dni będą nadawały się po 36 godzinach, choć niektórzy lubią schrupać je już po 24 godzinach.
Comments
No Comments