Orzechowe ciasto ucierane z malinami
Jeśli macie w domu kilka garści orzechów laskowych, mrożone maliny i brzoskwinie lub nektarynki możecie wyczarować pyszny deser do popołudniowej. Orzechowe ciasto ucierane z malinami jest pyszne, wilgotne z lekko kwaśnymi owocami i wyczuwalną nutką prażonych orzechów. Moje ciasto jest dość ciemne, a to dlatego, że postanowiłam zrobić je właśnie z prażonych orzechów, które dodały wspaniałego smaku. Jeśli użyjecie orzechów zwykłych i w dodatku obranych ze skórki ciasto będzie jaśniutkie. Jedna i druga wersja jest bardzo smaczna, ale wybierzcie opcję najwygodniejszą dla siebie.
Jak prawidłowo przygotować ciasto ucierane
Muszę przypomnieć bardzo ważną zasadę dotycząca pieczenia, a właściwie przygotowania ciasta ucieranego. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, to najważniejsza sprawa przy przygotowaniu tego typu ciast. Kolejna rada dotyczy ubijania masy maślanej. Masło powinno być naprawdę solidnie ubite z cukrem. Ubijanie powinno trwać kilka minut na najwyższych obrotach do uzyskania jasnej i puszystej masy. Jajka dodajemy pojedynczo, po każdym dodanym dokładnie miksując. Sypkie składniki dodajemy w dwóch lub trzech porcjach, mieszamy krótko na średnich obrotach tylko do połączenia się w jednolitą całość. Jeśli będziecie przestrzegać powyższych wskazówek, to zapewniam, że każde ciasto ucierane wyjdzie Wam wspaniałe!
Pieczenie
Jeszcze jedna uwaga do samego pieczenia. Pamiętajcie, że każdy piekarnik piecze inaczej i trzeba tego pilnować, a szczególnie wtedy, kiedy pieczecie ciasto po raz pierwszy w swoim piecyku. Po ustawieniu podanej w przepisie temperatury obserwujcie ciasto czy się nie przypieka, jeśli tak, to trzeba natychmiast obniżyć temperaturę o około 10-20 st C. Być może trzeba będzie wydłużyć odrobinę czas pieczenia, a o tym zadecyduje test tak zwanego suchego patyczka. Test ten przeprowadza się na około 15 minut przed planowanym wyjęciem ciasta z piekarnika. Jest to prosty zabieg i polega na wbiciu np. patyczka do szaszłyków lub surowego makaronu typu spaghetti w środek ciasta. Po wyjęciu sprawdzamy, czy na patyczku jest surowe ciasto, jeśli patyczek jest czysty to znak, że ciasto jest już gotowe i możemy wyjąć je z piekarnika. W przypadku śladów surowego ciasta trzeba pozostawić jeszcze w piekarniku, aby się dopiekło.
Jeśli szukacie innych ciast ucieranych, to zapraszam na najlepsze wiosenną wersję ciasta ucieranego z rabarbarem i imbirem. Inne ciasto, którego trzeba spróbować to ciasto z malinami na jogurcie naturalnym. Zapraszam!
📖 Przepis
Orzechowe ciasto ucierane z mailnami
🥘 Składniki
- 200 g miękkiego masła
- 140 g cukru trzcinowego (zmielić na puder, można dodać zwykły cukier puder + 1 łyżka do posypania wierzchu ciasta)
- 3 średnie jajka (w temperaturze pokojowej)
- 130 g orzechów laskowych (użyłam prażonych, ale mogą być zwykłe w ze skórką lub bez)
- 120 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 szczypta soli
- 200 g malin (mogą być mrożone)
- 280 g brzoskwiń (pokrojonych w kostkę o wymiarach okolo 1 cm)
🔪 Instrukcje
- Orzechy do ciasta mogą być prażone lub nie, jeśłi chcecie użyć orzechów prażonych należy je wsypać na rozgrzaną suchą patelnie i prażyć przez kilka minut ciągle potrząsając nią, kiedy orzechy będą już rumiane wyłączyć ogień i pozostawić do przestygnięcia. Zimne orzech zmielić w młynku do kawy lub w malakserze, powinna powstać "gruboziarnista mąka."
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170 st C. Tortownicę o średnicy 24-25 cm. wyłożyć paierem do piecznia.
- Do miski przesiać mąkę dodać sól, proszek do piecznia, sodę , wymieszać i odstawić. Do miski miksera włożyć miękkie masło, dodać cukier, miksować kilka minut na najwyższych obrotach do uzyskania puszystej masy.
- Następnie dodajemy jajka, jedno po drugim za każdym razem dobrze miksujemy tak, aby połączyły się z masą maślaną. Kolejny składnik to mielone orzechy i mąka, które dodajemy w dwóch partiach miksując na śrenich obrotach i tylko do połączenia się wszystkich składników. Ciasto porzełożyć do przygotowanej formy, wyrównać, a na wierzch rozłożyć brzoskwinie i maliny, posypać łyżką cukru trzcinowego. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec z opcją termoobiegu przez około 60 minut, ale po 30 minutach wierzch ciasta przykrywany folią aluminiową, aby nie przypieko się zbyt mocno. Po upływie 50 minut należy sprawdzić ciasto czy jest już gotowe, najlepiej przeprowadzić test tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i wystudzić. Smacznego!
Delektujemy napisał
Czy takie ciasto można zrobić na Wielkanoc?; )
Anna napisał
Oczywiście! Na święta możemy zrobić takie ciasto, na jakie mamy ochotę :), a to polecam!