Kilka przepisów na pierogi podałam już jakiś czas temu. Były to pierogi ruskie, pierogi z truskawkami, borówkami, soczewicą i grzybami, oraz z dynią i kilka innych propozycji. Przyszedł czas na pierogi ze szpinakiem i twarogiem. Szpinak w połączeniu z twarogiem oraz przypieczoną cebulą i czosnkiem daje wyśmienity smaku. Wszystko doprawiłam odrobiną gałki muszkatołowej, która idealnie pasuje do tego farszu, farsz taki nadaje się nie tylko do pierogów. Farsz wykorzystuję do nadziewania naleśników, które później obtaczam w rozbełtanym jajku i bułce, a następnie opiekam, powstają super krokiety.
Pierogi można przygotować w większej ilości, ugotować i zamrozić, dobrze jest mieć coś na "czarną godzinę". Z czym podać pierogi? Jest bardzo wiele możliwości! Można podać je z przypieczoną cebulka na tłuszczu, śmietaną, masłem szałwiowym lub z serem typu parmezan. Do tego prosta i dobra surówka z kapusty, szklaneczka maślanki lub kefiru i obiad gotowy, smacznego!
📖 Przepis
Pierogi ze szpinakiem
Dodaj do kolekcji🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 600 g mąki pszennej
- około 300 ml gorącej wody
- 1 średnie jajko
- ½ łyżeczki soli
Składniki na farsz
- 500 g twarogu półtłustego
- 500 g świeżego szpinaku
- 1 duża cebula pokrojona w kostkę
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- sól (do smaku)
- pieprz (do smaku)
🔪 Instrukcje
- Mąkę i sól wsypać do miski miksera lub na stolnicę, dodać rozbełtane jajko i gorącą wodę, szybko wyrobić (zagnieść) elastyczne ciasto. Ciasto posypać mąką i zawinąć w folię spożywczą odłożyć na około 30 minut, aby odpoczęło.
- Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę smażyć ją, aż zacznie robić się szklista, dodać przeciśnięty czosnek, smażyć chwilkę. Umyty i osuszony szpinak dodać do cebuli, całość przesmażyć, liście szpinaku powinny zmięknąć, zdjąć z ognia i przestudzić.
- Ser rozdrobnić widelcem, dodać do szpinaku całość doprawić do smaku przyprawami.
- Ciasto rozwałkować na cienki placek przy pomocy szklanki lub foremki do pierogów wykroić kółka, na środek każdego nałożyć łyżkę farszu, skleić brzegi ciasta. Gotowe pierogi układać na podsypanym blacie.
- W dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem soli, pierogi wkładać porcjami do gotującej się wody, pierogi powinny gotować się na wolnym ogniu około 4 minuty od wypłynięcia.
- Pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową układamy na talerzu. Podajemy z przypieczoną cebulką, koperkiem lub innym ulubionym dodatkiem.
- Smacznego!
Ania napisał
Witam.
Czy można użyć mrożonego szpinaku do pierożków? Wyglądają przepysznie 😊
Anna napisał
Tak oczywiście można, trzeba go solidnie odparować na patelni, żeby farsz nie był zbyt płynny. Smacznego!
holdom napisał
Dzięki, szukałam takiego precyzyjnego opisu. A jakiej firmy polecasz twaróg, nie znam się za bardzo na tym...
Anna napisał
Najprościej jest użyć twarogu już mielonego, ale tu uwaga! Nie powinien mieć żadnych innych dodatków! lub klasycznego twarogu, który należ zmielić lub przecisnąć przed praskę 🙂 Konkretnej firmy nie polecę, proszę czytać etykiety - im krótsza lista składników tym lepiej 😉
Wasilewska napisał
Ale Twoje świetnie wyglądają! Moim problemem przy robieniem pierogów ze szpinakiem jest ich rozwalanie się podczas gotowania. To wina złego ciasta?
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Problemem może być zbyt luźne ciasto lub samo gotowanie ich. Często rozpadają się, kiedy woda zbyt intensywnie wrze, ale wystarczy, że zmniejszyć ognień, a woda będzie delikatnie "bąbelkowała" i powinno być dobrze. Pierogi gotujemy tylko chwilkę, zbyt długie gotowanie również spowoduje, że zaczą się rozpadać.
Margaret napisał
A ciasto nie robi się twarde przez to jajko? Od pokoleń u mnie przekazywana jest technika robienia ciasta tylko z mąki i gorącej wody oczywiście z odrobiną soli ;))
Anna napisał
Absolutnie nie jest twarde, wręcz przeciwnie, bardzo miękkie i elastyczne. Oczywiście, są dwie szkoły robienia ciasta pierogowego jedna z jajkiem,a druga bez niego 🙂 Jedno i drugie się sprawdza!
JUSTYNA napisał
Mniamm :)ja ubóstwiam pierogi z każdym nadzieniem,także dla mnie przepis rewelka;)
Anna napisał
Więc do dzieła, bo przepis na farsz bardzo prosty i szybki 🙂
Bartek napisał
Kiedy na nie patrzę przypominają się młodzieńcze lata u babci 🙂 Musze spróbować patrząc na nie aż chce się jeść!
Anna napisał
Koniecznie proszę wypróbować 🙂 są pyszne 🙂