Lubicie placki ziemniaczane? Pewnie tak, ale wielu z nas nie może pozwolić sobie na zbyt częste jedzenie ich z powodu niestrawności i ich kaloryczności! Niestety placki ziemniaczane podczas tradycyjnego smażenia na patelni nasiąkają sporą ilością tłuszczu. To właśnie z tego powodu osoby na diecie, dbające o linię i osoby z problemami trawiennymi zmuszone są zrezygnować z nich, ale czy na pewno?
Gofrownica użyta do poprzedniego przepisu (gofry z jabłkiem) dała mi pomysł na placki ziemniaczane upieczone przy jej użyciu. Placki ziemniaczane z gofrownicy są fantastyczne i jak powiedział mój mąż dużo lepsze niż z patelni. Placki są bardzo chrupiące delikatne no i bez tłuszczu! Jeśli macie tylko gofrownice to nie zwlekajcie i natychmiast przygotujcie porcję chrupiących placków!
Do gofrów ziemniaczanych można podać prostą surówkę z kapusty kiszonej lub kiszone ogórki. Polecam również pyszną sałatkę coleslaw ona zawsze się sprawdza i smakuje wyśmienicie. U nas do takiego zestawy niezbędny jest kefir lub maślanka i sos grzybowy na przykład z kurek lub z rydzy.
📖 Przepis
Gofry ziemniaczane
🥘 Składniki
- 1 kg obranych ziemniaków
- 1 średnie jajko (w wersji wegan dodać 2 łyżeczki mielonego siemienia)
- 4 ząbki czosnku
- 1 średnia cebula
- 1 szczypta soli
- pieprz (do smaku)
- 5 łyżek siekanego szczypiorku
- 2 łyżki siekanej natki pietruszki
- ½ łyżki gałki muszkatołowej
- 4 łyżki mąki bezglutenowej może być kukurydziana (ryżowa, a w klasycznej wersji pszenna)
🔪 Instrukcje
- Ziemniaki i cebulę obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Po chwili odlać nadmiar płynu, który zbierze się w misce z ziemniakami.
- Czosnek przecisnąć przez praskę, dodać przyprawy, zioła, jajko oraz mąkę, wymieszać .
- Rozgrzać gofrownicę, jeśli Wasza gofrownica wymaga natłuszczenia przed pieczeniem, to posmarujcie ją odrobiną oleju.
- Kiedy gofrownica jest już wystarczająco rozgrzana nałożyć porcję ciasta, zamknąć gofrownicę i piece do uzyskania złotych i chrupiących placko-gofów.
Comments
No Comments