Sezon szparagowy trwa krótko i z tego powodu warto sięgnąć po nie już dziś i przygotować coś pysznego! Szparagi w cieście to moja propozycja na ich wykorzystanie taka wariacja na temat corn dogów. Oczywiście w mojej wersji, ponieważ te dogi są wegetariańskie 🙂 Danie idealnie nadaje się na przyjęcie w ogrodzie, ponieważ można podać je jako przekąskę "do ręki". Wspaniale smakują z sosami różnego rodzaju. Można je również zaserwować jako danie obiadowe z surówką. Ciasto jest z dodatkiem mąki kukurydzianej, przypraw, maślanki i piwa, piwo można zastąpić wodą gazowaną, a maślankę mlekiem, ale najlepsze ciasto wychodzi na bazie maślanki i piwa. Te dwa składniki nadają ciastu fajnego smaku i puszystości. Szparagi po upieczeniu są bardzo smaczne chrupiące w środku w otoczce z puszystego ciasta. W wersji dla dorosłych wspaniale sprawdza się dodatek papryczki jalapeno do ciasta, daje niezłą moc!
Sosy do szparagów możecie podać dowolne, ja lubię majonezowo-musztardowy, a dzieci oczywiście ketchup lub salsę pomidorową. Koniecznie wypróbujcie to smaczne i niecodzienne danie, zapraszam i życzę smacznego!
Jeśli macie ochotę na więcej przepisów ze szparagami, to zapraszam na makaron z ich dodatkiem i tagliatelle ze szparagów z krewetkami.
📖 Przepis
Szparagi w cieście
🥘 Składniki
- 100 g mąki kukurydzianej
- 70 g mąki pszennej
- ½ łyżeczki soli
- 1 szczypta czarnego pieprzu
- ½ łyżeczki słodkiej papryki (w wersji dla dorosłych polecam szczyptę suszonej lub świeżej papryczki jalapeno)
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody
- 120 ml maślanki
- 120 ml piwa (można zastąpić wodą gazowaną)
- 1 średnie jajko
- 1 pęczek szparagów (u mnie było 18 sztuk)
- olej roślinny (ilość oleju uzależniona od wielkości naczynia w którym będziecie smażyć)
🔪 Instrukcje
- Do miski odmierzyć mąkę pszenną i kukurydzianą, dodać wszystkie składniki suche i przyprawy.
- Jajko roztrzepać dodać do składników suchych razem z maślanką i piwem, wymieszać na jednolite gęste ciasto.
- Szparagi umyć i dokładnie osuszyć, aby nie woda nie pryskała podczas smażenia. W dużym garnku lub głębokiej patelni rozgrzać olej, w naczyniu powinno być około 5 - 7 cm oleju.
- Kiedy olej jest już gorący, można przeprowadzić próbę wkładając odrobinę ciasta, jeśli to po chwili wypłynie i zacznie skwierczeć to znak, że olej ma odpowiednia temperaturę.
- Ciasto najlepiej przelać do wysokiej szklanki, a następnie każdego szparaga, trzymając za "główkę" zanurzyć w szklance z ciastem, szybko wyjąć i delikatnie włożyć do gorącego oleju. Po chwili smażenia obrócić widelcem szparag, aby równo się smażył. Smażyć do uzyskania złotego koloru, około 2-3 minuty.
- Następnie wyjmujemy szczypcami usmażone szparagi i układamy na ręczniku papierowym, aby ociekł z nadmiaru tłuszczu.
- Podajemy na ciepło z różnego rodzaju sosami, majonezowy, pomidorowy lub musztardowy.Smacznego!
Justka napisał
po co robić szparagi w cieście skoro bez tej zapychającej skorupy są takie smaczne. Polacy uwielbiają wszystko w mące, bule, maśle
Fuj !
Anna napisał
Polacy nie są odosobnieni w świecie, jeśli chodzi o panierki z mąki, bułki, a o maśle już nie wspomnę 😉 Co do szparagów w cieście, to zapewniam, że nie są "fuj", wręcz przeciwnie, są soczyste jędrne i nieprzegotowane, a ciasto dodaje mi fajnego smaku. Proponuję spróbować kiedyś i wtedy ocenić ich smak, warto próbować nowych połączeń i smaków 🙂 Pozdrawiam serdecznie!