Pierogi przygotowujemy w Polsce od wieków i jest to jedna z naszych polskich ulubionych, a jednocześnie najpopularniejszych potraw narodowych. Występuje w niezliczonych wariacjach smakowych. Najbardziej znane to oczywiście ruskie pierogi, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z mięsem, jest również spory wybór pierogów na słodko, pierogi z serem czy z truskawkami no i oczywiście w sezonie letnim, z jagodami. Dziś mam dla Was właśnie przepis z jagodowo-malinowy, oczywiście można przygotować pierogi tylko z jagodami lub tylko z malinami ja postanowiłam połączyć te owoce z prostego powodu, miałam za mało jagód 🙂 Pierogi na słodko najbardziej lubiane są przez dzieci, ale i dorośli nie pogardzą porcją pysznych świeżych pierogów podanych ze śmietaną i cukrem.
Pierogi robimy raczej rzadko, a to dlatego, że to dość czasochłonne zadanie, szczególnie kiedy trzeba ulepić pierogów dla 5 czy 6 osób, ale czas poświęcony na lepienie pierogów wynagrodzi nam ich smak 🙂 Smacznego!
📖 Przepis
Pierogi z jagodami i malinami
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 330 g mąki pszennej (+ do podsypania)
- 140 ml wody (gorącej)
- 1 małe jajko
- 2 łyżki masła
Dodatkowo
- 180 g świeżych jagód
- 160 g malin (ja użyłam czarnych)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
🔪 Instrukcje
- Mąkę umieścić w misce miksera, dodać jajko, gorącą wodę z masłem, zagnieść ciasto przy pomocy końcówki typy hak lub ręcznie zagniatając ręcznie, uważajcie, ponieważ woda jest gorąca, w takim przypadku najlepiej na początku ciasto mieszać widelcem, a następnie zagnieść ręcznie. W razie potrzeby, gdyby ciasto było zbyt klejące, dosypcie więcej mąki. Wyrobione gładkie ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na około 30 minut, aby ciasto odpoczęło.
- W miseczce wymieszać jagody z malinami i mąką ziemniaczaną, odstawić.
- W dużym garnku zagotować wodę z odrobiną soli.
- Z ciasta odcinać mniejsze kawałki, następnie rozwałkować na średnio cienki placek, z którego należy wyciąć kółka, kółka można wyciąć przy pomocy szklanki lub foremki. Na każdy placuszek nałożyć nadzienie, złożyć ciasto na pół i skleić brzegi ze sobą, każdy sklejony pieróg odłożyć na podsypany mąką blat.
- Do gotującej się wody pierogi wkładać porcjami, po włożeniu pierogów do garnka woda przestanie wrzeć, należy doprowadzić ją ponownie do wrzenia i natychmiast zmniejszyć ogień tak, aby pierogi delikatnie gotowały się na wolnym ogniu, pilnujcie żeby woda nie wrzała zbyt mocno, bo pierogi rozkleją się. Po około 5 minutach, pierogi wyjmować łyżką cedzakową na talerze.
- Podawać polane śmietaną i posypane cukrem lub przypieczoną tartą bułką z masłem i miodem.
- Smacznego!
Comments
No Comments