Galaretka z czerwonej porzeczki to wyborny smak lata zamknięty w słoiku. Lato daje nam wiele owoców, których smakiem możemy cieszyć się w tym okresie, ale też możemy po obróbce cieszyć się ich smakiem w chłodnym jesienno-zimowym czasie. Jednym z takich przepisów jest galaretka z czerwonej porzeczki. Warto zrobić kilka słoiczków, tym bardziej że jest to bardzo prosta sprawa. Do wykonania potrzeba tylko dwóch podstawowych składników, czyli czerwonych porzeczek i cukru. Dodatkowe składniki to naturalna pektyna jabłkowa i odrobina soku z cytryny. Osobiście dodaję pektynę, ponieważ dzięki niej nie muszę długo gotować przetworów owocowych. Długie gotowanie powoduje, że nasze przetwory tracą część cennych składników. Jednak najważniejsze jest to, że nie trzeba dodawać zbyt dużej ilości cukru. Klasyczne przepisy mówią o tym, że do przygotowania galaretki powinniśmy użyć na kilogram owoców, kilograma cukru! Dla mnie jest to zdecydowanie za dużo! Moje wersja jest mocno odchudzona.
Przejdź do:
⚖️ Składniki na galaretkę
Dokładne ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🥄 Wykonanie
Porzeczki obieramy z szypułek i myjemy. Przekładamy do garnka, który stawiamy na ogniu. Porzeczki w garnku ugniatamy pałką lub łyżką, niezbyt dokładnie chodzi o to, aby szybciej puściły soki. Gotujemy przez około 5 minut, mieszając co jakiś czas.
Następnie przecieramy rozgotowane porzeczki przez sito, robimy to dość dokładnie, na sicie powinny zostać pestki i pozostałości skórki.
Garnek z uzyskanym przecierem stawiamy na ogniu, dodajemy cukier wymieszany z pektyną i zagotowujemy.
Gorącą galaretkę przekładamy do przygotowanych słoików, zakręcamy i stawiamy słoiki do góry nogami, czyli na zakrętkach. Pozostawiamy je tak na 10 minut, po tym czasie odwracamy, a po całkowitym wystudzeniu chowamy do chłodnej piwnicy lub spiżarni.
🫙 Pasteryzacja słoików
Słoki z galaretką nie wymagają pasteryzacji, ponieważ wlewamy ją gorącą do słoików. Jeśli jednak obawiacie się, że mogą się zepsuć, szczególnie jeśli słoiki byłyby przechowywane w ciepłej kuchni przez dłuższy czas. Lepiej podać je pasteryzacji. Możecie gotowe słoiki z gorącą jeszcze galaretką wstawić do piekarnika nagrzanego do 110-120 st C. Po około 20 minutach pasteryzacji wyłączyć piekarnik. Słoiki można zostawić w piekarniku do wystudzenia lub wyjąć je gorące, ustawić na blacie, aby wystygły.
Drugi sposób pasteryzacji to pasteryzacja na mokro, czyli w garnku z wodą. Do dużego szerokiego garnka włożyć na dno ściereczkę, wstawić słoiki, jeden obok drugiego. Wlać wodę do ¾ wysokości słoików. Zagotować wodę i od chwili zagotowania pasteryzować około 20 minut. Pilnując, aby woda nie gotowała się bardzo mocno, w garnku powinny delikatnie bulgotać bąbelki wody. Po tym czasie wyjąć słoiki z garnka i ustawić na zakrętkach na 10 minut. Gotowe słoiki przenieść do chłodnej spiżarni lub piwnicy.
🌡️ Właściwości czerwonych porzeczek
Porzeczki mają bardzo wysoką zawartość pektyny, która to reguluje poziom cukru we krwi, usprawnia funkcjonowanie jelit, poprawia perystaltykę i prawidłowe wypróżnianie. Dzięki witaminie PP obniża poziom złego cholesterolu, a wysoka zawartość potasu obniża ciśnienie tętnicze. Ceniona jest za swoje właściwości wzmacniające układ odpornościowy, a to za sprawą dużej ilości witaminy C. Porzeczka poprawia również apetyt, dlatego też warto podawać ją osobą, które cierpią na brak łaknienia.
🥤 Inne smakołyki z porzeczek
Porzeczka czerwona i porzeczka czarna są owocami, z których możemy przygotować wiele przetworów na zimę. Oczywiście zachęcam, aby jeść jak najwięcej świeżych owoców lub przetworzonych na surowo w różnego rodzaju sorbetach czy lodach. Jeśli zechcemy jednak przetworzyć je i przechować na chłodne zimowe dni, to polecam kilka przepisów. Fantastyczny jest skoncentrowany sok, który możemy przygotować w sokowniku lub klasyczne gotowany w garnku. Taki sok rozcieńczamy z wodą uzyskując wspaniały napój do obiadów. Jednym z najlepszych dżemów jest dżem z czarnej porzeczki, który jest niezwykle aromatyczny i świetnie sprawdza się jako dodatek do mazurków, ciast, naleśników czy pączków. Koniecznie spróbujcie torciku na bazie ciasta czekoladowego z musem z czarnej porzeczki, to ciasto jest obłędne.
📖 Przepis
Galaretka z czerwonej porzeczki
🥘 Składniki
- 1 kg czerwonej porzeczki
- 250 g cukru
- 8-15 g pektyny jabłkowej (ilość zależy od producenta pektyny)
- 2 łyżki soku z cytryny
🔪 Instrukcje
Przygotowanie galaretki
- Porzeczki obieramy z szypułek i myjemy. Przekładamy do garnka, który stawiamy na ogniu. Porzeczki w garnku ugniatamy pałką lub łyżką, niezbyt dokładnie chodzi o to, aby szybciej puściły sok. Gotujemy przez około 5-8 minut mieszając co jakiś czas.
- Następnie przecieramy rozgotowane porzeczki przez sito, robimy to dość dokładnie, na sicie powinny zostać pestki i skórki. W skórce znajduje się najwięcej naturalnych pektyn, dlatego też warto wycisnąć je dokładnie.
- Garnek z uzyskanym przecierem stawiamy na ogniu, dodajemy cukier wymieszany z pektynką i zagotowujemy. Jeśli wasza pektyna wymaga dodania soku z cytryny, dodajcie ją.
- Słoiki i zakrętki powinny być starannie umyte i wyparzone.
- Gorącą galaretkę przekładamy do przygotowanych słoików, zakręcamy i stawiamy słoiki do góry nogami, czyli na zakrętkach. Pozostawiamy je tak na 10 minut, po tym czasie odwracamy, a po całkowitym wystudzeniu chowamy do chłodnej piwnicy lub spiżarni.
- Słoki nie wymagają pasteryzacji, ale jeśli obawiacie się, że mogą się zepsuć, szczególnie jeśli byłyby przechowywane w ciepłej kuchni przez dłuższy czas, a nie w chłodnej spiżarni czy piwnicy. Możecie gotowe słoiki z gorącą galaretką wstawić do piekarnika nagrzanego do 110-120 st C. Po około 20 minutach pasteryzacji wyłączyć piekarnik. Słoiki można zostawić w piekarniku do wystudzenia lub wyjąć je gorące, ustawić na blacie, aby wystygły.
- Drugi sposób pasteryzacji to pasteryzacja na mokro, czyli w garnku z wodą. Do dużego szerokiego garnka włożyć na dno ściereczkę, wstawić słoiki, jeden obok drugiego. Wlać wodę do ¾ wysokości słoików. Zagotować wodę i od chwili zagotowania pasteryzować około 20 minut, pilnując, aby woda nie gotowała się bardzo mocno, w garnku powinny delikatnie bulgotać bąbelki wody.
Karolina napisał
Wspaniały przepis, rewelacyjny smak! Najlepszy domowy dżemik