Jaki jest jeden prosty sposób na idealny biszkopt? Widziałam już wiele przepisów i wszystkie zawierają te same składniki: mąkę, cukier, jajka. Ale jak zrobić taki, który wyszedłby zawsze taki sam? Puszysty, który nie opada i zawsze wychodzi w dodatku bez proszku do pieczenia? Przez lata wypróbowałam już wiele przepisów i to jest ten prosty i najlepszy. Zawsze wychodzi, pięknie i równo wyrasta, no i oczywiście jest bardzo smaczny. Sprawdzony przepis na bazę biszkoptową można wykorzystać do przygotowania wspaniałego tortu 🎂, spodu do ciasta z kremem i owocami lub wspaniałego tiramisu.
Upieczony i wystudzony można również zamrażać, co często robię. Piekę porcję z poniższego przepisu następnie dziele na dwie lub trzy części, z jednego blatu przygotowuję ciasto z jednego z wielu moich przepisów na torty i biszkopty. Resztę szczelnie owijam folią spożywczą i zamrażam. Biszkopt można w dowolnej chwili wyjąć z zamrażalnika i przygotować pyszne ciasto. Taki zapasik przyda się w chwili, kiedy odwiedzą nas niezapowiedziani goście lub w chwili słabości 😉.
Przejdź do:
🥘 Przepis na biszkopt do tortu. Składniki
🔪 Instrukcje krok po kroku
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 °C
Dno tortownicy o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować!
Białka oddzielić od żółtek, z białek ubić sztywną pianę.
Kiedy piana jest już ubita dodawać cukier łyżka po łyżce, ciągle ubijając
Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania
Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach, choć lepiej jest delikatniej wymieszać szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła
Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika.
Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka
Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia
Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz
Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty, niektórzy przecinają nawet na 4!
💭 Biszkopt bez proszku do pieczenia
Kluczowe w przepisie są 🥚 jajka! Jedna rada techniczna. Jajka, których będziecie używać do biszkoptu, powinny być w temperaturze pokojowej! Najlepiej wyjąć je wcześniej, aby zdążyły się ogrzać. Jeśli jednak zapomnicie o tym, to wystarczy, że tuż przed przystąpieniem do robienia ciasta włożycie jajka na chwilę do ciepłej wody. Zabieg taki zapewnia połowę sukcesu na nasz idealny wypiek! Kolejna sprawa to bardzo dobre ubicie białek. To one unoszą biszkopt i pozwalają na pięknie wyrośnięcia ciasta bez dodatku proszku do pieczenia.
❓ Idealny biszkopt na tort - FAQ
Nie ma głupich pytań. Znajdziecie tutaj zebrane w całość odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie dostałam przez wiele lat odnośnie tego przepisu. Najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania i pieczenia biszkoptu. Tego typu wypieki bywają kapryśne. Zakalec to raczej nasza nieuwaga i pośpiech w przygotowaniu. Często chcąc sobie "skrócić" czas pracy przy przygotowaniu ciasta pomijamy ważne etapy!
🥚 Jajka
Oczywiście powinny być dobrej jakości i świeże. Jednak najważniejszą sprawą, moim zdaniem jest ich temperatura.
Wielokrotnie powtarzam, że jajka do biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
Wyżej wspomniałam już, że jeśli zapomnicie o wcześniejszym ogrzaniu jaj, to można doprowadzić je do temperatury pokojowej przez ocieplenie w ciepłej wodzie.
Kolejna sprawa to staranne oddzielenie żółtek od białek. Niepowodzeniem zakończy się ubijanie piany z białek choćby z kroplą żółtek. Zróbcie to uważnie i delikatnie. Oczywiście są przepisy, gdzie możemy ubijać całe jajka, ale to nie jest ten przepis.
Oczywiście piana z białek jest najważniejsza w tym przepisie i to ona odpowiada za to, że biszkopt rośnie, ponieważ nie dodajemy tutaj proszku do pieczenia jest to bardzo ważne. Same białka należy ubić na "sztywno" i dodawać do niej łyżka po łyżce cukier jednocześnie ubijając masę.
Starajcie się robić to sprawnie i nie przedłużać procesu, bo możecie przedobrzyć i "przebić" pianę, która sprawi, że nasz biszkopt nie urośnie tak, jak należy, a piana zacznie robić się płynna.
Tak, można upiec biszkopt bez jajek. Bazą do jego przygotowania jest aquafaba.
Mąka
To ważny składnik, najlepszą mąką do biszkoptów będzie mąka pszenna typu 450 - tortowa. Jest ona lekka i delikatna idealna to tego typu wypieków.
Mąkę powinniśmy przed dodaniem do masy jajecznej przesiać. Dzięki temu będzie ona odpowiednio napowietrzona, a to korzystnie wpłynie na strukturę ciasta. Mąkę można przesiać przez sito, specjalny kubek z sitkiem na dnie lub jeśli nie macie takich sprzętów, to wystarczy kawałek gazy.
W tym przepisie dodajemy również mąkę ziemniaczaną. Dzięki zawartości skrobi ziemniaczanej sprawia, że biszkopt jest bardziej wilgotny i sypki.
Cukier
Powinien być drobny, a nie zwykły czy gruby. Drobny cukier odpowiednio szybko rozpuści się podczas ubijania białek dzięki temu "nie przebijemy" piany. Gruby cukier może nawet podczas pieczenia ciasta nie rozpuścić się całkowicie i na powierzchni zostaną drobne kropeczki.
Nie trzeba kupować specjalnie drobnego cukru, który jest niestety sporo droższy. Wystarczy, że rozdrobnicie go w blenderze, czy młynku do kawy.
Tak, można odrobinę zmniejszyć ilość cukru, ale pamiętajcie, że od tego zależy jego smak. Dzięki temu, że nasz wypiek jest słodki nie trzeba dodawać dużej ilości cukru do kremu, którym przełożymy tort.
Nie, bez cukru to już nie będzie biszkopt.
Przepis na biszkopt z 4 5 6 7 czy 8 jaj
Przepis podstawowy jest na 5 jaj i potrzebna jest tortownica o średnicy 22 cm. Jeśli potrzebny jest przepis z 4 czy z 6 jaj, wystarczy w przeliczniku foremek zmienić rozmiar tortownicy zgodnie z poniższą rozpiską:
- 4 jaja na tortownicę 20 cm
- 6 jaj na tortownicę 24 cm
- 7 jaj na tortownicę 26 cm
- 8 jaj na tortownicę 28 cm
Należy pamiętać o proporcjach pozostałych składników: mąki pszennej, ziemniaczanej i cukru. Jeśli szukacie przepisu na dużą blachę (lub małą) wystarczy skorzystać z prostego przelicznika w przepisie lub z przelicznika foremek
Najlepiej skorzystać z przelicznika foremek. Uproszczony przelicznik dla ilości jajek jest w odpowiedzi na ilość jajek do biszkoptu.
To oczywiście zależy od przepisu i wielkości formy. Przyjmuje się, że w przypadku, kiedy chcemy upiec biszkopt z dodatkiem kakao, dodajemy tyle kakaa, ile jest w przepisie podstawowym mąki ziemniaczanej. Po prostu mąkę ziemniaczaną zastępujemy kakaem.
Pieczenie
Powinien zostać zamknięty po włożeniu ciasta i otwarty dopiero po upływie zalecanego czasu pieczenia. Biszkopt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury podczas pieczenia. Nie otwierajmy więc piekarnika bez powodu, ponieważ może to spowodować jego opadnięcie.
Jeśli pieczecie go po raz pierwszy, można zajrzeć do niego tuż przed końcem zalecanego czasu pieczenia, aby szybko i sprawnie wykonać test "suchego patyczka". Każdy piekarnik piecze inaczej, więc najprawdopodobniej trzeba będzie odrobinę skorygować czas pieczenia. Biszkopty pieczemy z opcją górniej i dolnej grzałki bez termoobiegu.
Zazwyczaj pieczmy w temperaturze 160 stopni C, najlepiej z opcja górnej i dolnej grzałki. Pamiętajcie, że każdy piekarnik piecze inaczej i trzeba o tym pamiętać jeśli chodzi o czas pieczenia, pilnujcie tego.
Najlepiej dzień przed przygotowaniem tortu, całkowicie wystudzone ciasto będzie lepiej się kroić i mniej kruszyć podczas przecinania go na blaty.
To proste, wystarczy że ubijecie białka na sztywno, a one zastąpią proszek do pieczenie.
Po wyjęciu z piekarnika
Może być kilka powodów. Po pierwsze, czy wszystkie składniki były odpowiednio odmierzone, nie odmierzaj składników na oko, w tym przepisie proporcje są bardzo ważne, używaj do tego wagi lub szklanki o pojemności 250 ml. Jeśli do odmierzania składników używasz szklanki, to nie ubijaj w niej mąki. Przesiej mąkę, a następnie nasyp tak jak leci bez potrząsania szklanką.
Dokładnie rozdziel jajka, białka powinny być czyste bez śladów żółtka, to gwarantuje doskonałe ich ubicie. Pamiętaj, nie przebij białek! Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Po ubiciu białek z cukrem pozostałe składniki mieszaj delikatnie, ale dokładnie i krótko, aby piana nieopadła zbyt mocno.
Pamiętaj o odpowiednio nagrzanym piekarniku i stabilnej temperaturze.
Po upieczeniu wyjmujemy gorący biszkopt z piekarnika i od razu upuszczamy formę z biszkoptem na podłogę z wysokości około 60 cm. Zabieg ten ma ca celu ustabilizowanie struktury ciasta, powoduje, że ewentualne małe górki na środku biszkoptu wyrównują się lub częściowo znikną
Różne
Ciasto biszkoptowe ma tendencję do kruszenia się podczas przecinania, ważne jest więc, aby dokładnie wystudzić ciasto przed tym zabiegiem. Ciasto powinno być krojone po całkowitym wystudzeniu. Ciepły biszkopt będzie niestety zawsze się mocno kruszył. Najlepiej upiec go dzień przed przygotowaniem tortu lub przynajmniej na kilka godzin przed jego wykończeniem.
Najczęściej wykorzystujemy go do tortów, kostek biszkoptowych z galaretką i owocami czy tiramisu.
To zależy, czy tort ma być dla dzieci, czy dorosłych. Dla dzieci proponuję nasączyć wodą zmieszaną z sokiem z cytryny lub pomarańczy albo czarną herbatą. Ważne, aby nie dodawać cukru do ponczu, biszkopt jest wystarczająco słodki! Dla dorosłych można przygotować poncz na bazie alkoholu, wody lub soku.
🎂 Biszkoptowe wariacje
Podstawowy przepis jest punktem wyjścia do dalszej przygody z innymi przepisami. W innych wpisach znajdziecie kilka propozycji na wykorzystanie biszkoptu. Szczególnie polecam tort z mango i kremem kokosowym, czy też tort czekoladowo-orzechowy. Moje ulubione przepisy to biszkopt czekoladowy (kakaowy) i biszkopt z truskawkami (a precyzyjnie z musem truskawkowym).
Dla tych, którzy nie tolerują glutenu mam również przepis na biszkopt bezglutenowy z opcją bez jajek kurzych! Jajka kurze zastąpiły jajeczka przepiórcze.
📖 Przepis
Biszkopt idealny
🥘 Składniki
- 5 sztuk jajek (w temperaturze pokojowej)
- 110 g mąki pszennej (typ(450) tortowa. W przeliczeniu na szklanki ¾)
- 150 g drobnego cukru (w przeliczeniu na szklanki ¾)
- 40 g mąki ziemniaczanej (w przeliczeniu na szklanki ¼)
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 C.
- Tortownicę o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Tylko jej dno, boków formy niczym nie smarować.
- Białka oddzielić od żółtek. Z białek ubić sztywną pianę. Kiedy piana jest już ubita zacząć dodanie cukru łyżka po łyżce ciągle ubijając.
- Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania.
- Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach. Najlepiej wymieszać delikatnie szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła.
- Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka.
- Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
- Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia.
- Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz.
- Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty. Niektórzy przecinają nawet na 4!
Magda napisał
Czy moge wysmarowac blaszke i posypac maka jezeli nie mam papieru do pieczenia ??
Anna napisał
Tak oczywiście, można posmarować masłem i posypać mąką, proszę po upieczeniu i całkowitym wystudzeniu najpierw odkroić brzegi biszkoptu od formy i następnie odpiąć ją. Dopiero później można delikatnie podcinając nożem spód biszkoptu. Z papierem jest łatwiej, ale tak też da radę 😉 Pozdrawiam!
Paulina napisał
Witam, przepis wypróbuję już dzisiaj. Będzie tort urodzinowy mojego dwulatka i mój pierwszy własnoręcznie żeby ? mam pytanie jeśli chodZi o temperaturę pieczenia mój piekarnik pieczę tylko z termoobiegiem i nie mogę tego wyłączyć czy w tym wypadku muszę piec w trochę niżsZej temperaturze czy pozostaje tal jak jest w przepsię?
Anna napisał
Proszę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 st C i obserwować czy po około 20 minutach wierzch nie zacznie się zbyt mocno przypiekać, jeśli tak by się zdarzyło to proszę obniżyć temperaturę o 10 st C czyli do 150 i dopiec do tz. suchego patyczka. Próbę można wykonać po około 25 minutach jeśli patyczek będzie oblepiony surowym ciastem to pieczemy jeszcze biszkopt w piekarniku około 10 minut.
Można również piec w 160 st C z termoobiegiem i po 20 minutach przykryć wierzch folią aluminiową, żeby nie przypiekł się zbytnio.
Każdy piekarnik piecze inaczej i trudno powiedzieć czy w Pani przypadku to 160 st z termoobiegiem będzie za dużo czy nie. Proszę obserwować go podczas pieczenia 😉 Pozdrawiam serdecznie.
asiulka napisał
świetny przepis godny polecenia Wielkie dzięki!
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Zapraszam do wypróbowania i innych przepisów! Pozdrawiam gorąco 🙂
Elżbieta napisał
Pierwszy raz robiłam biszkopt z Pani przepisu i jestem zachwycona bo wyszedł mi bardzo dobry. Z moim talentem do pieczenia zakalców jestem zaskoczona że wyszedł:) wszystko po kolei zrobiłam jak w przepisie. Na końcu uderzyłam o podłogę. To działa biszkopt nie opadł! Przepis polecam wszystkim.
Lilianna napisał
Biszkopt bezglutenowy wychodzi super .., dzisiaj upiekę z mąki pszennej Mam nadzieję że mi się uda ....
Dziękuję na wspaniałe przepisy
Pozdrawiam ciepło z pochmurnego Gdańska
Lilianna
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 Jestem pewna, że i ten biszkopt (idealny) wyjdzie wspaniały! Proszę pamiętać tylko o tym, żeby jajka były w temperaturze pokojowej, a białka ubiją się wspaniale i utrzymają biszkopt 🙂 Pozdrawiam gorąco!
Tunia napisał
Pomimo, ze robiłam to pierwszy raz to wyszło jak na obrazku polecam !
Anna napisał
Bardzo dobra wiadomość, cudownie 🙂 Smacznego życzę!
Ania napisał
własnie przed chwilą sie upiekł....mam dwie lewe rece do pieczenia ciast, ale ten biszkopt wyglada wspaniale 🙂
Anna napisał
Świetnie, cieszę się bardzo 🙂 do tego jakiś lekki krem i tort gotowy 🙂 Pozdrawiam i życzę smacznego!
ANDRZEJ napisał
Wyszedł za pierwszym razem, dziękuje Aniu
Anna napisał
Tak miało być ? smacznego !
Wiola napisał
Witam, biszkopt urósł jak nigdy. Natomiast kiedy rzuciłam go o ziemię niestety opadł. 🙁 co może być powietrzem?
smak i tekstura ciasta rewelacyjna, wszyscy się oglądają. Pozdrawiam serdecznie
Anna napisał
Witam, bardzo cieszę się, że biszkopt smakuje. Powiem szczerze, że jest to pierwszy taki przypadek, że biszkopt opadł po rzuceniu nim ;). Mam pytanie, czy biszkopt zapadł się, czy może jego wierzch zrobił się płaski? Pozdrawiam serdecznie. Wesołych Świąt!??
Paulina napisał
Witam Panią,
Czy jeżeli upiekę go w formie prostokątnej 27x22 to uda mi się go wyjąć z blaszki jeżeli papier będzie tylko na dnie? Jak Pani uważa?
Myśli Pani ze takie proporcje (zwiększone) będą ok?
6 jajek
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka cukru
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
Anna napisał
Papier na dnie wystarczy, ciasto po upieczeniu i przestudzeniu trzeba będzie odkroić od brzegów i wyjdzie, ale można wyłożyć również całą blachę papierem.
Co do ilości składników na taka blachę to przeliczyłam na gramy i szklanki, ale powiem szczerze, że wolę posługiwać się wagą jest to bardziej precyzyjne odmierzanie i nie ma mowy o pomyłce. Szklanka, na którą przeliczyłam składniki to 250 ml.
7 jajek
57 g = 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
160 g = 240 ml niecała szklanka mąki pszennej
215 g = 240 ml niecała szklanka cukru
Pozdrawiam serdecznie i wesołych świąt 🙂
Paulina napisał
Ja też zdecydowanie jestem za używaniem wagi 😉 Jednak moje waga została w innym mieszkaniu. Proporcje były mniej więcej takie jak Pani podała 😉 Tylko dałam troszkę mniej mąki ziemniaczanej, a za to dwie łyżki kakao. Szczerze powiedziawszy nie znam się zbyt na pieczeniu 😀 I nie potrafię powiedzieć czy mi się udał biszkopt czy nie 🙂 Troszkę podrósł. Wierzch nie był płaski ani zapadnięty 😉 Środek był troszkę na brzegami 🙂 To chyba się udał 🙂 Na pewno będę często zaglądać na Pani bloga 🙂 Szczególnie, że widać zaangażowanie w postaci odpowiadania na komentarze odwiedzających 🙂
Anna napisał
Jeśli nie ma w środku mokrej zakalcowatej masy to biszkopt się udał 🙂 Przy pieczeniu biszkoptu zawsze proszę pamiętać o jajkach w temperaturze pokojowej i bardzo solidnym ubiciu białek, to zapewni udany biszkopt 🙂
Paulina napisał
Wesołych Świąt ! 🙂 Moja rodzinka będzie zajadać się biszkoptem z Pani przepisu 🙂
Anna napisał
Pani Paulino,życzę smacznego i zawsze służę radą 🙂
Pina napisał
Rewelacyjny przepis , na roczek będzie idealny . Dziękuję PZDR
Anna napisał
O tak! w białych barwach z delikatnymi akcentami i lekkim kremem tort będzie wspaniały 🙂 Pozdrawiam!
Karolcia J napisał
Super przepis! Faktycznie biszkopt wyszedł idealny 🙂 ja dodałam jeszcze czerwonego barwnika spożywczego więc wyszedł różowiutki 🙂 a mój tort z owocami i bitą śmietaną wszyscy zachwalali 🙂 Dziękuję i życzę powodzenia 🙂
Anna napisał
Wspaniale! Życzę samych pyszności i zadowolonych gości 🙂 Pozdrawiam gorąco 🙂
Karolcia J napisał
Dziękuję 🙂 Na roczek synka planuję zrobić tort tęczowy według Pani przepisu:) Na pewno będę tu często zaglądać 🙂 Pozdrawiam 🙂
Natalia z Krakowa napisał
Dzięki serdeczne za ten przepis 🙂 Robiłam pierwszy w życiu tort dla męża na urodziny. Wszystko wyszło wspaniale a co najważniejsze.....teściowa była zachwycona 😉 Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 Najważniejsze, że teściowa zachwycona...bezcenne 😉 Pozdrawiam gorąco!
julia napisał
Udał mi się -upiekłam -dziękuję
Anna napisał
Fantastycznie i smacznego 🙂 Pozdrawiam!
julia napisał
Zaraz upiekę -bo mi się nie udają -zrobię z galaretką na wierzch -:):):) dziękuję
Pina napisał
Nigdy nie wychodzi żaden biszkopt, ale zmuszona jestem upiec sama na roczek synka więc proszę o pomoc tortownice mam 30 cm jaka ilość składników by wyszedł duży na 16 osób. Pozdrawiam
Anna napisał
Proszę się nie martwić, ten biszkopt wyjdzie, proszę pamiętać o tym, żeby jajka były w temperaturze pokojowej i dobrze ubić białka z cukrem, a biszkopt wyjdzie!
Na tortownicę o średnicy 30 cm trzeba powiększyć składniki
Mąka pszenna - 187g
Cukier - 255g
Mąka ziemniaczana - 68g
Jajka 8 dużych lub 9 mniejszych
Pozdrawiam i trzyma kciuki!
Pina napisał
Dziękuję , no to zobaczymy. Pozdrawiam
Marlena napisał
Witam, biszkopt wyszedł rewelacyjnie!W pieczeniu jestem noga a tu pierwszy raz w życiu nie upadł,robiłam wszystko zgodnie z przepisem,miałam dodać proszku do pieczenia ale zapomniałam ?i wyszło mu to na dobre? sama jestem w szoku, że dałam rade ☺Tylko teraz potrzebuje równie dobrego przepisu na krem z bitej śmietany ☺
Anna napisał
Fantastyczne, cieszę się bardzo, że biszkopt się udał i bardzo dobrze, że zapomniałaś o proszku do pieczenia, bo w tym przepisie zupełnie się nie przydaje 😉
Jeśli chodzi o krem, to proponuje bardzo dobry i łatwy krem z bitej śmietany i serka mascarpone przepis znajdziesz tutaj. Pozdrawiam serdecznie!
Iza napisał
Witam 🙂 chciałabym upiec ten biszkopt dodając do niego nieco zmielonych orzechów włoskich. Zależy mi na trochę innym smaku i ciemniejszym kolorze. Czy dodając orzechy powinnam w takim razie zmniejszyć ilość mąki? Pozdrawiam serdecznie
Anna napisał
Jeśli chcesz dodać orzechy, to oczywiście trzeba zmniejszyć ilość mąki. Mielone orzechy włoskie nadają ciastu poza kolorem i smakiem, również ciężkość trzeba mieć to na uwadze i nie przesadzić z ich ilością. Trzymam kciuki i pozdrawiam 🙂
Magdalena napisał
*** produktów
Magdalena napisał
Witam,
A jakie proporcje wymiarów w przypadku tortownicy o wymiarze 16 cm ?
Anna napisał
To bardzo maleńka forma 🙂 Piekłam w formie o średnicy 15 cm i użyłam 3 jajek, 66g mąki pszennej, 90 g cukru i 24 g mąki ziemniaczanej. Zwiększając lub zmniejszając proporcje składników w zależności od wielkości formy, należy ilość składników (z przepisu podstawowego) podzielić na 5, czyli wyliczamy ilości poszczególnych składników przypadających na jedno jajko 🙂 Pozdrawiam serdeczne!
Aneta napisał
Mój pierwszy biszkopt i na całe szczęście trafiłam na ten przepis! Wyszedł idealny, a dodam że specjalistką od pieczenia nie jestem 🙂
Anna napisał
Tak trzymać 🙂 Bardzo się cieszę, że przepis na biszkopt i u Ciebie znajdzie swoje miejsc, pozdrawiam gorąco!
Justyna napisał
Długo szukałam idealnego przepisu na biszkopt. Dopiero się wtajemniczam w temat tortów, a ten przepis jest doskonałą bazą do dalszych działań. Bardzo dziękuję za przepis, upiekłam dwa razy ( w piekarniku gazowym!) i dwa razy się udał 🙂 Naprawdę polecam.
Anna napisał
Bomba! Dziękuję za tę informację, super wiedzieć, że w piekarniku gazowym również wychodzi 🙂 Pozdrawiam!
Kasia napisał
Biszkopt wyszedl przepieknie ? przepis zapisuje i juz innego uzywac nie bede ?
Anna napisał
Bardzo mnie to cieszy ? każdy taki sygnał potwierdza, że przepis jest dobry! Pozdrawiam serdecznie ?
Martita napisał
Witam jak wiekszosc dziekuje za super przepis,inne czasem nie wychodzily a jak wychodzily to z gorami 🙂 ten jest naprawde dobry dzis upieklam dwa do jednego dalam kakao.Od dzis biszkopt tylko z tego przepisu. Mam tylko pytanie robie tort I zawsze do niego nasaczenie czy z tym biszkoptem moge zaszalec I go nasaczyc ? Pozdrawiam
Anna napisał
Oczywiście, że biszkopt można nasączyć dzięki temu będzie jeszcze lepszy 🙂 Pozdrawiam!
Iga Nowicjuszka napisał
Przepis na naprawdę IDEALNY biszkopt. Polecam! 🙂
Anna napisał
🙂