Cukinię można wykorzystać nie tylko do dań wytrawnych, wspaniale nadaje się do przygotowania ciasta. Brownie, jest ciastem wilgotnymi, lepkim i mocno czekoladowym w wersji z cukinią jest zaskakująco dobre. Sceptycznie nastawionych do tego typu wypieków zapewniam, że nie pożałujecie tego eksperymentu. Dobrze znane ciasto marchewkowe lub leśny mech to przykłady udanych ciast warzywnych. Wszystkie tego typu wypieki są wilgotne i puszyste właśnie dzięki warzywom użytych do ich przygotowania. Koniecznie spróbujcie poniższego przepisu na brownie z cukinii.
Przejdź do:
🥘 Składniki
- 400 g cukinii
- 320 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody
- 1½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 25 g kakao
- 120 ml maślanki
- 80 g masła roztopione i przestudzone
- 150 g cukru lub erytrolu
- 120 ml oleju
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 2 duże jajka
- 1 szklanka siekanej czekolady
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170 st C.
- Cukinię zetrzeć na tarce o mniejszych oczkach, nie obieramy jej ze skórki. Jeśli natomiast cukinia jest przerośnięta, należy wydrążyć z niej środek z nasionami. Odłożyć do czasu połączenia z pozostałymi składnikami.
- W innej misce wymieszać maślankę z rozpuszczonym masłem, olejem, ekstraktem waniliowym, cukrem i jajkami, zmiksować do połączenia.
- Następnie dodać mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz sodę, wymieszać tylko do połączenia. Na koniec dodać cukinię wraz z płynem i wymieszać łopatką. Ciasto przelać do wyłożonej formy (33x23 cm) papierem do pieczenia, wyrównać wierzch, czekoladę rozsypać na wierzchu.
- Formę z ciastem wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 35-45 minut, po 35 minutach sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe. Patyczek włożony w środek po wyjęciu powinien być czysty bez śladów surowego ciasta, może być lekko oklejony wilgotnym ciastem, ale nie surowym! Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
🥒Cukinia
Cukinia nazywana jest również kabaczkiem i jest bardzo popularnym warzywem na całym świecie. Ceniona w dietetyce za właściwości odżywcze, zawiera wiele cennych składników mineralnych oraz witamin. Żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor czy beta-karoten, najcenniejsze witaminy to K, PP, C i B1, Co bardzo ważne w cukinii nie odkładają się metale ciężkie! Właściwości alkalizujące odkwaszają organizm! Jest to bardzo bezpieczne i zdrowe warzywo, dlatego też znalazło swoje miejsce w diecie nawet bardzo małych dzieci.
Niska zawartość kalorii dała jej miejsce w czołówce warzyw stosowanych w diecie niskokalorycznej, 100 g cukinii zawiera to tylko 17 kcal! Osoby dotknięte cukrzycą, czy insulinoopornością mogą spożywać ją bez obaw. Jej indeks glikemiczny jest bardzo niski i wynosi tylko 15. Cenionym przysmakiem są również kwiaty cukinii. Możemy przygotować z nich szybką i elegancką przekąskę. Koniecznie spróbujcie smażonych kwiatów w cieście naleśnikowym, możecie również nadziewać je na przykład, twarożkiem.
🔄 Zamienniki
Jeśli chodzi o cukinię, to możecie użyć zielonej lub żółtej odmiany, kolor nie będzie miał wpływu na smak. Cukier możecie zamienić na erytrol. Ekstrakt waniliowy z powodzeniem można zastąpić cukrem waniliowym, a maślankę jogurtem naturalnym lub słodkim mlekiem z dodatkiem 2 łyżek soku z cytryny. Jeśli zamienicie maślankę na słodkie mleko z cytryną, to dajcie 100 ml mleka oraz 2 łyżki soku z cytryny. Czekoladę mleczną można wymienić na białą lub gorzką albo użyć ich mieszanki.
🍲 Inne propozycje z cukinią
Jak wspomniałam już wcześniej, cukinia nadaje się do przygotowania wielu ciekawych potraw. Można przygotować z jej dodatkiem smaczną i pożywną sałatkę lub wspaniałe gofry z cukinii. Gofry z cukinii podane z sosem i surówka sprawdzą się na szybki i smaczny obiad. Z jędrnej młodej cukinii można przygotować makaron z dodatkiem krewetek. Koniecznie wybierzcie coś dla siebie!
📖 Przepis
Brownie z cukinii
Dodaj do kolekcji🥘 Składniki
- 400 g cukinii
- 320 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody
- 1½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 25 g kakao
- 150 g cukru (lub erytrolu)
- 120 ml maślanki
- 80 g masła (roztopione i przestudzone)
- 120 ml oleju
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 2 duże jajka
- 1 szklanka siekanej czekolady
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170 st C.
- Cukinię zetrzeć na tarce o mniejszych oczkach, nie obieramy jej ze skórki. Jeśli cukinia jest przerośnięta należy wydrążyć z niej środek z nasionami. Odłożyć do czasu połączenia z pozostałymi składnikami.
- W innej misce wymieszać maślankę z rozpuszczonym masłem, olejem, ekstraktem waniliowym, cukrem i jajkami, zmiksować do połączenia.
- Następnie dodać mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sodę, wymieszać tylko do połączenia. Na koniec dodać cukinię wraz z płynem, wymieszać łopatką. Ciasto przelać do wyłożonej formy 33x23 cm papierem do pieczenia, wyrównać wierzch, posiekaną czekoladę rozsypać na wierzchu.
- Formę z ciastem wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 35-45 minut, po 35 minutach sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe, patyczek włożony w środek ciasta po wyjęciu powinien być czysty bez śladów surowego ciasta, może być lekko oklejony wilgotnym ciastem, ale nie surowym. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia.Smacznego!
Natalia Crozi napisał
Bzdura, kabaczek i cukinia to dwie różne rośliny. Podobne ale jednak inaczej rosną, inne mają liście, inaczej smakują. Tak jak królik i zając to nie te same zwierzęta.
Anna napisał
Proszę poczytać na stronach traktujących o ogrodnictwie i uprawie warzyw, tam na pewno znajdzie pani informacje, że cukinia i kabaczek to jedno i to samo warzywo z rodziny dyniowatych (letnia dynia). Czyli botanicznie jest to samo, ma jednak wiele nazw lokalnych, regionalnych itp. Oczywiście różnicie w smaku, choć niewielkie to jednak są cukinia to młoda wersja z miękkim miąższe i pestkami, które nie mają jeszcze stwardniałej osłonki. Natomiast kabaczek ma już twarde pestki, grubą skórkę i bardziej zwięzły, twardy miąższ. Nie będę rozpisywała się na ten temat, proszę zgłębić temat na stronach ogrodniczych.
Tak czy inaczej, do tego brownie nadaje się wczesna wersja (cukinia), jak i ta bardzo dojrzała (kabaczek) w smaku brownie nie zrobi to żądnej różnicy.
Pozdrawiam serdecznie