Początek lipca to pełnia lata i bogactwo świeżych owoców i warzyw prosto z ogrodu. Jest to również czas przygotowania przetworów na zimę. Jednym z dżemów, których zabraknąć nie może w mojej spiżarni, jest dżem z czarnej porzeczki. Uwielbiam czarną porzeczkę w każdej postaci. Na surowo, do koktajli i tart z kremowym wypełnieniem, do świeżo wyciskanych soków i tych gotowanych na zimę. Część owoców zamrażam, aby zimą przygotować z nich owocowe koktajle, ale chyba najbardziej lubię dżem. Dżem jest wspaniały do naleśników, ciast, gofrów lub pysznych kanapek na słodko. Poniższy przepis jest bardzo prosty i szybki do zrobienia. Powiem szczerze, że więcej czasu zajmuje oczyszczenie porzeczek niż produkcja dżemu.
Przejdź do:
🥘 Składniki na dżem
Ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪 Jak zrobić dżem porzeczkowy krok po kroku?
Słoiki i nakrętki myjemy i wyparzamy. Odstawiamy do wysuszenia.
Porzeczki myjemy, oddzielamy od szypułek. Czyste przekładamy do dużego garnka.
Stawiamy na średni ogień, mieszamy co chwilę, aby się nie przypaliły. Podczas mieszania możemy je rozgniatać szybciej puszczą sok. Po chwili soku zacznie przybywać. Kiedy owoce zagotują się, zdjąć garnek z ognia.
Porzeczki przelać na przecierak lub gęste sito. Przy pomocy pałki lub dużej łyżki przetrzeć owoce.
Uzyskany mus przelać z powrotem do garnka, który stawiamy na ogień i doprowadzamy do wrzenia.
W czasie, kiedy porzeczki się gotują, mieszamy cukier z pektyną.
Do gotujących się porzeczek dodajemy cukier z pektyną i szybko mieszamy, całość gotujemy 2 minuty ciągle mieszając.
Do przygotowanych słoiczków ostrożnie nakładamy gorący dżem. Natychmiast zakręcamy nakrętki i stawiamy słoiczki na nakrętkach na 5 minut. Po 5 minutach odwracamy słoiczki, po wystygnięciu przenosimy do chłodnego miejsca. Tak przygotowany dżem nie wymaga pasteryzowania, można przechowywać go przez długi czas.
❓Przygotowanie dżemu z czarnej porzeczki - FAQ?
Tak, ten przepis jest właśnie na taki dżem. Po lekkim rozgotowaniu owoce przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek. Można również przecisnąć owoce przez praskę do ziemniaków.
Oczywiście, że nie. To zależy od Was czy lubicie mieć całe owoce ze skórką i pestkami, czy jednak wolicie bardziej gładką strukturę. Ja przecieram, ponieważ dzieci bardziej preferują gładką formę.
Nie ma konieczności pasteryzowania, jeśli dokładnie umyjecie i wyparzycie słoiki, a dżem wkładamy gorący, wręcz bulgoczący.
Jeśli jednak chcielibyście pasteryzować dżemy najlepiej zrobić to metodą na sucho. W tym celu należy wstawić słoiki do zimnego piekarnika. Temperaturę ustawiamy na 120 - 130 st C. po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w piekarniku słoiki pasteryzujemy przez 15 minut.
💊 Właściwości czarnej porzeczki
Czarna porzeczka to owoc o bardzo wysokiej zawartości witaminy C oraz witaminy A. Zjedzenie 100 g świeżych porzeczek pokrywa prawie trzykrotne dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jak wiemy, witamina wspomaga leczenie przeziębień i bóli gardła. Czarna porzeczka to również flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i detoksykujące. Pektyny, czyli błonnik rozpuszczalny w wodzie, to oczywiście naturalny zagęstnik. Zagęstnik, który poza tym, że żeluje nasze przetwory, spowalnia wchłanianie niezdrowych tłuszczy i cukru przez nasz organizm. Dlatego też spożycie pektyn jest zbawienne w diecie osób walczących z wysokim cholesterolem oraz zbyt dużym stężeniem glukozy we krwi.
🍏 Pektyna
O właściwościach prozdrowotnych pektyny możecie przeczytać wyżej, a tutaj odpowiem, po co dodawać pektynę do dżemu. W owocach czarnej porzeczki pektyn jest sporo i niektórzy przygotowują dżem bez jej dodatku. Żeby zrobić dżem bez dodatku pektyny, trzeba jednak długo gotować owoce, żeby zredukować ilość soku, wtedy dżem zaczyna nabierać odpowiedniej konsystencji. Niestety długie gotowanie wiąże się z długim czasem spędzonym nad garnkami. Trzeba pilnować, aby dżem się nie przypalił. Jednak dla mnie ważniejszą sprawą jest to, że podczas długiego gotowania tracimy cenne składniki odżywcze i witaminy. Dlatego też stosuję pektynę do przygotowania większości słodkich przetworów. Wyjątkiem jest galaretka z pigwy i powidła śliwkowe, te najlepsze są po długim smażeniu :).
Jeśli do tej pory nie robiliście domowych przetworów ze względu na czas ich produkcji, to zachęcam do zrobienia właśnie z dodatkiem pektyn. Pektyny są już dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych, kupcie większe opakowanie, przyda się do wielu domowych dżemów. Można oczywiście użyć gotowych mieszanek zagęszczających, ale te nie zawsze są o dobrym składzie. Zawierają często dodatki, których nie chcemy mieć w swojej kuchni, ale też narzucają nam ilość użytego cukru.
🍰 Czarna porzeczka - inne przepisy
Próbowaliście może czarną porzeczkę wykorzystać do ciasta? Jej smak jest obłędna w torciku z musem porzeczkowym, to trzeba przygotować! Porzeczka wspaniale komponuje się z puszystymi pączkami lub z sernikiem. Poszukajcie czegoś dla siebie.
📖 Przepis
Dżem z czarnej porzeczki
🥘 Składniki
- 1 kg czarnych porzeczek
- 300 g cukru
- 10 g pektyny
🔪 Instrukcje
- Słoiki i nakrętki myjemy i wyparzamy. Odstawiamy do wysuszenia.
- Porzeczki myjemy, oddzielamy od szypułek. Czyste przekładamy do dużego garnka.
- Stawiamy na średni ogień, mieszamy co chwilę, aby się nie przypaliły. Podczas mieszania możemy je rozgniatać szybciej puszczą sok. Po chwili soku zacznie przybywać. Kiedy owoce zagotują się, zdjąć garnek z ognia.
- Porzeczki przelać na przecierak lub gęste sito. Przy pomocy pałki lub dużej łyżki przetrzeć owoce.
- Uzyskany mus przelać z powrotem do garnka, który stawiamy na ogień i doprowadzamy do wrzenia.
- W czasie, kiedy porzeczki się gotują, mieszamy cukier z pektyną.
- Do gotujących się porzeczek dodajemy cukier z pektyną i szybko mieszamy, całość gotujemy 2 minuty ciągle mieszając.
- Do przygotowanych słoiczków ostrożnie nakładamy gorący dżem. Natychmiast zakręcamy nakrętki i stawiamy słoiczki na nakrętkach na 5 minut. Po 5 minutach odwracamy słoiczki, po wystygnięciu przenosimy do chłodnego miejsca. Tak przygotowany dżem nie wymaga pasteryzowania, można przechowywać go przez długi czas.
Krzych napisał
Poszperałem po olxach,ta maszynka,o której pisałem,to w całości, nie jako przystawka jednak była. Taki prekursor wyciskarki nowomodnej, tyle że z napędem mięśniowym 😉
Ja się pektyny nie boję, tylko pamiętam, że czarna porzeczka ma jej w sobie już tyle, że produkt finalny ścinał się ( gęstniał) sam z siebie.
Krzych napisał
Sorki-odwrotnie. Wytłoczyny dzióbkiem, sok rynienką z boku
Krzych napisał
A próbowałaś czarną porzeczkę bez pektyny? Owoce mają jej już tyle,że łyżka w słoiku stoi ;).
Były(są?) dostępne przystawki do maszynki do mielenia, do obróbki porzeczek. Gęsty sok dzióbkiem do miski,a skórki i pestki wychodzą bokiem. I wciąż wystarczy tylko cukier. Albo mało cukru,jak chce się wykorzystać do mięs. A taki pasztet upieczony z cieniutką, chrupiącą porzeczkową skórką 🤤
Taki creme catalana w wersji niewegetariańskiej 😋
Anna napisał
Tak próbowałam bez pektyny i robiłam to w takiej nowomodnej wyciskarce ślimakowej 😜. Wolę jednak wersję z rozgotowanych i przetartych owoców przez sito. Właściwie tę wersje kochają moje dzieci, ponieważ dżem jest gładziutki, dla mnie może być nawet nieprzecierany. Ten z wyciskarki ma słabszy kolor taki, jak nie z czarnej porzeczki i smak jest odrobinę mniej intensywny. Może z maszynki ręcznej jest troszkę inny? Niestety nie mam takiej przystawki do ręcznej maszynki do mięsa, bo nie mam, maszynki do mięsa 😂 Lubię dżemy krótko gotowane, które zachowują najwięcej smaku owoców i dlatego też w przepisie odrobina pektyny, która pozwala na błyskawiczne przygotowanie dżemu. Naturalna pektyna to samo zdrowie, więc nie ma co się jej bać 😉 Oczywiście można przygotować dżem tylko z dodatkiem cukru i owoców też będzie super, tylko przygotowanie zajmie troszkę więcej czasu 😁
Taki pasztecik zrobię na pewno, mam jedną fankę pasztetów, która mogłaby jeść go non stop.