Domowe knedle z truskawkami, kto ich nie lubi? Od maja lub czerwca, kiedy jest na nie sezon na truskawki, nie ma chyba nikogo, kto nie skusiłby się na nie. Można je przygotować również z truskawek mrożonych, ale nic nie przebije smaku świeżych owoców. Jest to danie, które uwielbiają dzieci. Słodkie kluski z ciasta ziemniaczanego z owocami i śmietaną. Do tego dania można wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego. Takie ziemniaki są najlepsze na wszelkiego rodzaju kluchy. Więc najlepiej dzień przed przygotowaniem knedli ugotować większą ilość ziemniaków i przechować je w lodówce. Jeśli najdzie Was nagle ochota na zrobienie ich właśnie dziś, a nie macie "wczorajszych" ziemniaków, nie martwcie się. Można je szybko ugotować, wystudzić i do roboty.
🥘 SKŁADNIKI
🔪 INSTRUKCJE
Zimne, wcześniej ugotowane ziemniaki, przecisnąć przez praskę. Dodać mąkę, sól, cukier i jajka. Zagnieść miękkie ciasto.
Uformować wałek, nożem odcinać małe kawałki ciasta. Na dłoni uformować małe niezbyt cienkie placki.
Na środek każdego placuszka położyć jedną małą truskawkę lub połowę dużej.
Dokładnie zlepić brzegi, uformować kulkę.
Uformowane knedle układać na blacie podsypanym mąką. Przykryć ściereczką do czasu ugotowania.
W dużym garnku zagotować wodę z solą. Knedle włożyć do wrzącej wody. Gotować około 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch, wyjmować na talerz łyżką cedzakową.
Na rozgrzaną patelnię wsypać bułkę tartą i delikatnie ją zrumienić, dodać masło, jak tylko się roztopi zdjąć z ognia. Knedle polać przygotowaną bułką z masłem, posypać cukrem.
Druga wersja dodatków do knedli, to śmietana wymieszana z cukrem.
❓ Porady i pytania
Ciasto ma pierogi zazwyczaj jest przygotowane tylko na bazie mąki, wody i ewentualnie jajka. Natomiast ciasto na knedle bazuje na gotowanych ziemniakach z dodatkiem mąki lub twarogu.
Tak, oczywiście knedle mogą być bezglutenowe. Trzeba zamiast mąki pszennej użyć mąki bezglutenowej.
Oczywiście. Zapraszam do przepisu na truskawkowe knedle wegańskie.
Mąka pszenna typu 500 lub 550. Oczywiście z innej typu 450 czy 650 też knedle wyjdą.
Tak truskawki mrożone będą również dobre do przygotowania knedli. Pamiętajcie, aby nie rozmrażać ich przed przygotowaniem knedli.
Czas gotowania knedli liczymy od momentu włożenie ich do garna z gotującą się wodą i ponownego zagotowania. Kiedy wypłyną na wierzch zaczynamy odliczać około 3-4 minuty. W przypadku większych knedli czas ten należy wydłużyć do około 5-7 minut.
Tak knedle można zamrozić po ugotowaniu i całkowitym wystudzeniu. Zimne knedle ułożyć na tacce i szczelnie owinąć folią spożywczą. Zamrozić i w razie potrzeby wyjąć z zamrażalnika, wrzucić do gotującej się wody. Gotować od czasu ponownego zagotowania wody około 4-5 minut.
Do ciasta można dodać twaróg, knedle z jego dodatkiem są delikatne, lekkie i bardzo smaczne. Zapraszam do przepisu na knedle ze śliwkami z ciasta z dodatkiem twarogu.
🥟 Różne rodzaje knedli
Nadzienie do knedli możemy zmieniać w zależności od sezonu i naszej fantazji. Najpopularniejsza wariacja wiosenna to knedle z truskawkami, knedle ze śliwkami z ciasta twarogowego to hit późnego lata. Kolejnym popularnym daniem są knedle z brzoskwiniami, które również można przygotować w wersji z twarogiem.
📖 Przepis
Knedle z truskawkami
🥘 Składniki
- 750 g ugotowanych ziemniaków
- 450 g mąki pszennej
- 3 sztuki jajka (średnie)
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki cukru
Dodatkowo
- 500 g truskawek
- 1 łyżeczka cukier brązowy
- 1 łyżka śmietana
- 50 g masła
- 3 łyżki bułki tartej
🔪 Instrukcje
- Zimne wcześniej ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Dodać mąkę, sól, cukier i jajka, zagnieść miękkie ciasto.
- Uformować wałek, nożem odcinać małe kawałki ciasta. Na dłoni uformować małe niezbyt cienkie placki.
- Na środek każdego placuszka położyć jedną małą truskawkę lub połowę dużej.
- Dokładnie zlepić brzegi ciasta, formując kulkę.
- Przygotowane knedle ułożyć na podsypanym mąką blacie.
- W dużym garnku zagotować wodę z solą. Knedle włożyć do wrzącej wody. Gotować około 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch, wyjmować na talerz łyżką cedzakową.
- Na rozgrzaną patelnię wsypać bułkę tartą i delikatnie ją zrumienić, dodać masło, jak tylko się roztopi zdjąć z ognia. Knedle polać przygotowaną bułką z masłem, posypać cukrem.
- Druga wersja dodatków do knedli, to śmietana wymieszana z cukrem.
Comments
No Comments