Lipiec zaczynamy od syropu z kwiatów lipy. To kolejny zdrowy syrop, który możemy przygotować, sięgając po dary natury. Kwiat lipy ma właściwości uodparniające nasz organizm na choroby. Wykazuje działanie obniżające gorączkę, działa napotnie pomagając w leczeniu przeziębień, grypy, zapaleniu gardła i oskrzeli. Dzięki działaniu napotnemu oczyszcza organizm z toksyn. Wspaniale działa na zapalenia jamy ustnej, kwiaty przeciwdziałają biegunką, wspomagają układ trawienny, lekko pobudzając apetyt. Syrop z lipy możemy wykorzystać do leczenia, jak i wzmocnienia organizmu, popijając herbatę osłodzoną syropem lub przygotować z niego pyszną i orzeźwiającą lemoniadę. Zrobienie syropu jest bardzo proste, przygotujcie więc porcję dla siebie. Poniżej znajdziecie również przepis jak zrobić nalewkę z kwiatów, które pozostaną po zrobieniu syropu. Są również wskazówki jak przygotować susz na herbatkę.
Przejdź do:
🥘 Składniki na syrop
Ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪Instrukcje
Zerwane kwiaty lipy rozkładamy na stole i pozostawiamy na około godzinę, aby z kwiatów wyszły robaki.
Wodę wlać do garnka zagotować, kiedy zacznie wrzeć, dodać cukier i gotować do całkowitego rozpuszczenia.
Kwiaty umieszczamy w słoju.
Zalewamy ugotowanym gorącym syropem. Na koniec dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy, docisnąć, aby kwiaty były zanurzone. Zamknąć słoik i odstawić w chłodne miejsce na 48 godzin. Można w czasie macerowania zamieszać w słoju i docisnąć kwiaty.
Zamknąć słoik i odstawić w chłodne miejsce na 48 godzin. Można w czasie macerowania zamieszać w słoju i docisnąć kwiaty.
Sito wyłożyć gazą, postawić na garnku lub misce. Partiami wylewać syrop na sito.
Lekko wyciskając lub mocno, jeśli z pozostałych kwiatów nic nie będziecie robić.
Czysty syrop przelać do garnka i zagotować. Gorący rozlać do wcześniej umytych i wyparzonych buteleczek lub słoików. Jeśli syrop ma posłużyć na dłużej to lepiej go poddać pasteryzacji. W tym celu należy umieścić syrop w butelkach w zimnym piekarniku. Nastawić temperaturę na 130 st C. Od osiągnięcia podanej temperatury liczymy około 15 minut. Czas zależy od wielkości naszych szklanych naczyń. Użyłam słoików i butelek o pojemności 300 i 200 ml.
🍾 Przygotowanie nalewki
Kwiaty, które zostały po zlaniu syropu, umieszczamy w mniejszym słoiku. Zalewamy alkoholem, dodajemy miód i mieszamy. Docisnąć kwiaty, aby nie wystawały zbytnio ponad poziom alkoholu, zakręcić słoik i odstawiać w chłodnie i ciemne miejsce. Co kilka dni zamieszać w słoiku. Po około 4-6 tygodniach zlać nalewkę do butelki. W razie potrzeby można lekko wzmocnić nalewkę większą ilością alkoholu. Można również dodać więcej miodu.
☕ Przygotowanie suszu na herbatkę
Zerwane kwiaty rozkładamy na obrusie lub kartkach. Suszymy w suchym i przewiewnym miejscu. Nie robimy tego na słońcu, lepiej ułożyć kwiaty w cieniu. Po całkowitym wysuszeniu przełożyć kwiaty do szczelnego pojemnika. Niektórzy przechowują je również w papierowych torbach.
❓Przygotowanie syropu, suszu i nalewki - FAQ?
Zbiór kwiatów lipy zazwyczaj przypada na początek lipiec. Oczywiście bywają lata, w których lipa zaczyna kwitnąć już w połowie czerwca. Kwiaty zbieramy w ciepły dzień przed południem lub pod wieczór, zbieramy zawsze suche kwiaty.
Zrywamy nie tylko same kwiaty, zrywamy kwiaty wraz z przylistkami, które również mają cenne składniki.
Syrop z lipy jest skoncentrowanym specyfikiem, dlatego też należy stosować go w rozsądnych ilościach. Dzieci do lat 5 dawkowanie, 5 ml dziennie. Dorośli 10 ml dziennie w podzielonych dawkach, np. 2 x po 5 ml.
Oczywiście poza syropem możemy przygotować nalewkę z kwiatów, które zostaną po przygotowaniu syropu. Kwiaty możemy również ususzyć i przygotowywać z nich lecznicze herbatki.
Napar z kwiatów lipy szczególnie polecany jest w przypadku stanów gorączkowych u dzieci i dorosłych. Obniża temperaturę i działa napotnie, dzięki czemu usuwane są z organizmu toksyny. Wykazuje duże działanie uspokajające i wyciszające, pomaga w zaśnięciu. Kwiaty lipy przynoszą ulgę w niestrawnościach i nudnościach. Herbatka likwiduje stres i poprawia stan umysłu po intensywnym wysiłku.
Do szklanki wsypać 1 łyżeczkę suszonych kwiatów zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 7 minut. Po tym czasie, przecedzić przez sitko, pić ciepły napar, który można dosłodzić miodem lub sokiem malinowym. Herbatkę pijemy 3 do 4 razy dziennie.
Jest to cenne źródło witamin i związków mineralnych. Flawonoidy, fitosterole, garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne. Posiadają spore ilości witaminy C i PP.
W czasie ciąży i karmienia nie jest zalecane spożywanie preparatów z dodatkiem lipy. W razie wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.
To bardzo proste. Nie wyrzucajcie kwiatów po zlaniu syropu, posiadają one jeszcze wiele cennych składników. Składników, które zostaną wyciągnięte przez alkohol. To wersja nalewki zero waste wykorzystamy, to co jest jeszcze wartościowe. Wystarczy pozostałe kwiaty zalać alkoholem i odstawić na kilka tygodni. Następnie przecedzamy i nalewka gotowa.
🥄 Inne zdrowe syropy
Szukasz zdrowych przepisów na naturalne syropy, które mogą poprawić Twój stan zdrowia? Spróbuj syropu z pędów sosny, którym wzmocni organizm, wyleczy zapalenia górnych dróg oddechowych i pobudzi apetyt. Kolejnym syropem godnym polecenia jest specyfiki z kwiatu czarnego bzu. Mniej znanym ale bardzo zdrowym syropem jest syrop z kwiatów akacji. Ma on właściwości rozkurczowe, działa moczopędnie wspomaga pracę nerek. Więcej o wszystkich właściwościach syropów przeczytacie w konkretnych przepisach.
📖 Przepis
Syrop z kwiatów lipy
🥘 Składniki
Składniki na syrop
- 300 g kwiatów lipy
- 1 kg cukru
- 3 sztuki cytryny
- 1 l wody
Składniki na nalewkę
- 1 porcja kwiatów pozostałych z syropu
- 8 łyżek miodu
- 350 ml alkoholu 40 %
🔪 Instrukcje
Przygotowanie syropu z kwiatów lipy
- Zerwane kwiaty lipy rozkładamy na stole i pozostawiamy na około godzinę, aby z kwiatów wyszły robaki.
- Wodę wlać do garnka zagotować, kiedy zacznie wrzeć, dodać cukier i gotować do całkowitego rozpuszczenia.
- Kwiaty umieszczamy w słoju.
- Zalewamy ugotowanym gorącym syropem. Na koniec dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy, docisnąć, aby kwiaty były zanurzone. Zamknąć słoik i odstawić w chłodne miejsce na 48 godzin. Można w czasie macerowania zamieszać w słoju i docisnąć kwiaty.
- Zamknąć słoik i odstawić w chłodne miejsce na 48 godzin. Można w czasie macerowania zamieszać w słoju i docisnąć kwiaty.
- Sito wyłożyć gazą, postawić na garnku lub misce. Partiami wylewać syrop na sito.
- Lekko wyciskając lub mocno, jeśli z pozostałych kwiatów nic nie będziecie robić.
- Czysty syrop przelać do garnka i zagotować. Gorący rozlać do wcześniej umytych i wyparzonych buteleczek lub słoików. Jeśli syrop ma posłużyć na dłużej to lepiej go poddać pasteryzacji. W tym celu należy umieścić syrop w butelkach w zimnym piekarniku. Nastawić temperaturę na 130 st C. Od osiągnięcia podanej temperatury liczymy około 15 minut. Czas zależy od wielkości naszych szklanych naczyń. Użyłam 300 i 200 ml.
- Po wystudzeniu przenieść do chłodnego miejsca.
Przygotowanie nalewki
- Kwiaty, które zostały po zlaniu syropu, umieszczamy w mniejszym słoiku. Zalewamy alkoholem, dodajemy miód i mieszamy. Docisnąć kwiaty, aby nie wystawały zbytnio ponad poziom alkoholu, zakręcić słoik i odstawiać w chłodnie i ciemne miejsce. Co kilka dni zamieszać w słoiku. Po około 4-6 tygodniach zlać nalewkę do butelki. W razie potrzeby można lekko wzmocnić nalewkę większą ilością alkoholu. Można również dodać więcej miodu.
Comments
No Comments