Jakie jest najpopularniejsze jesienne ciasto? Oczywiście szarlotka, którą koniecznie trzeba upiec i to kilka razy w sezonie. Najlepiej byłoby za każdym razem wypróbować coś innego jak szarlotkę z budyniem czy szarlotkę z bezą. Zastanawiacie się jakich jabłek użyć? W tym przepisie nie ma to większego znaczenia, mogą to być jabłka kwaśne na przykład Szara Reneta lub nieco słodsze, Golster. Przepis jest bardzo łatwy i szybki. Ciasto nie wymaga wcześniejszego podpiekania spodu, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania na wspaniały deser.
Przejdź do:
🥘 SKŁADNIKI
Składniki na ciasto
- 180 g mąki pszennej (+ odrobina do podsypania)
- 100 g masła (zimnego, pokrojonego w kostkę)
- 1 małe jajko
- 50 g cukru
- 1 szczypta soli
- 1 łyżka jogurtu naturalnego (gęstego lub kwaśnej śmietany - w razie potrzeby)
Składniki na nadzienie
- 600 g jabłek (waga po obraniu)
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 szczypta mielonego kardamonu
- 2 łyżki tartej bułki
- 1 jajko (małe do posmarowania wierzchu szarlotki)
🔪 INSTRUKCJE
- Składniki na ciasto umieścić w misce, zagnieść ciasto. W razie potrzeby gdyby ciasto było zbyt suche można dodać łyżkę jogurtu lub śmietany, ciasto zagniatam przy pomocy miksera.
- Uformować z ciasta kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na czas przygotowania jabłek.
- Do rondelka włożyć pokrojone w kostkę jabłka, dusić na średnim ogniu ciągle mieszając. Kiedy jabłka zrobią się miękkie dodać cukier i cynamon (kardamon-opcjonalnie), dusić jeszcze chwilkę, zestawić z ognia i przestudzić.
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170-180 st C.
- Formę o średnicy 20-21cm wysmarować masłem i obsypać mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia.
- Ciasto wyjąć z lodówki, odciąć ¾ ciasta, rozwałkować na cienki placek wyłożyć nim dno i boki formy. Na spodzie równomiernie rozsypać tartą bułkę, wyłożyć przygotowane jabłka, wyrównać wierzch.
- Z pozostałego ciasta rozwałkować cienki placek, którym przykrywamy jabłka, sklejamy brzegi ciasta i odcinamy nadmiar z brzegów. Ze skrawków ciasta można przygotować ozdobne elementy np. listki, kwiatki, figury geometryczne itp.
- Wierzch szarlotki posmarować rozbełtanym jajkiem i ponakłuwać widelcem.
- Szarlotkę wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy przez 30-40 minut, wierzch powinien zarumienić się.
- Po upieczeniu lekko studzimy, posypujemy cukrem pudrem.Szarlotka najlepiej smakuje ciepła z lodami.
🍎 Najważniejsze w przygotowaniu szarlotki
Po zagnieceniu ciasta zabieramy się za jabłka. Krótko je dusimy, aby zmiękły, a nadmiar soku odparował. Zbyt soczyste jabłka spowodują, że spód nasiąknie sokiem i będzie niedopieczony. Z przygotowaniem ciasta poradzi sobie nawet dziecko, wystarczy cienko rozwałkować ciasto, a następnie wykleić nim formę. Kolejny krok to wypełnienie formy jabłkami, całość nakrywamy cieniutkim płatem ciasta. Ze skrawków ciasta, które z pewnością zostaną, można przygotować dekorację w postaci listków i kwiatków. Po ułożeniu dekoracji na wierzchu ciasta, a przed wstawieniem do piekarnika malujemy całość rozbełtanym jajkiem. Wielkim plusem szarlotki jest to, że nie trzeba czekać, aż wystygnie, bo najlepiej smakuje na ciepło! Szarlotka jest maleńka i wystarczy tylko na 4-6 porcji, dlatego też, jeśli macie większa rodzinę przygotujcie z podwójnej porcji.
🥧 Porady kulinarne dotyczące szarlotki
Nie, specjalna mieszanka do szarlotki nie jest potrzebna, wystarczy cynamon. Oczywiście można dodać również gałkę muszkatołową, kardamon lub goździki. To jakich przypraw użyjemy, to zależy od naszego smaku, można użyć też tylko wanilii.
Niektórzy twierdzą, że powinny być to jabłka kwaśne typu szara reneta. Osobiście uważam, że większość jabłek nadaję się do przygotowania pysznej szarlotki. Jeśli użyjecie jabłek słodkich, to wtedy nie trzeba zbyt dużo dosładzać jabłkowego wkładu.
Obieranie jabłek ze skórki nie jest konieczne, ale lepiej je obrać z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli używacie jabłek kupionych, a nie z własnego sadu to lepiej obrać je ze skórki. W skórce mogą znajdować się pestycydy. Po drugie niektóre jabłka mają grubą skórkę, która nie będzie smakowała dobrze nawet po upieczeniu.
Ta oczywiście, szarlotka bezglutenowa przygotowana jest z mieszanki mąk bezglutenowych. Przepis na szarlotkę bezglutenową znajdziecie tutaj.
Do szarlotki, czyli do ciasta kruchego najlepiej użyć mąki pszennej typu 500, 550 lub mąki krupczatki.
Jabłecznik to ciasto, które wypełnione jest tylko jabłkami, ale ciasto może być dowolne kruche, półkruche, drożdżowe lub francuskie. Szarlotka to rodzaj ciasta zawsze przygotowanego z ciasta kruchego, ale jeśli chodzi o wypełnienie, to można dodawać truskawki, śliwki lub gruszki.
Szarlotka sypana jest to bardzo łatwe do wykonania ciasto nie potrzeba zagniatać ciasta ani go chłodzić. Do szarlotki sypanej zazwyczaj używamy poza mąką kaszę mannę. Sypkie składniki mieszamy razem i wysypujemy nimi formę. Następnie przekładamy je jabłkami i znów przesypujemy warstwą składników sypkich. Na wierzchy rozsypujemy starte masło. Tak przygotowane ciasto pieczemy.
To oczywiście zależy od wielkości formy, jaką posiadamy. Dlatego też najlepiej skorzystajcie z przelicznika foremek. W formularzu po wpisaniu rozmiaru i wielkości formy oraz składników uzyskacie idealne proporcje.
Tak, można przechowywać ją w lodówce, ale przed podaniem lepiej wyjąć ją na chwilę przed podaniem, aby osiągnęła temperaturę pokojową. Można też podgrzać ją i podać na ciepło z lodami.
Szarlotka inne przepisy
📖 Przepis
Szarlotka błyskawiczna
🥘 Składniki
Składniki na ciasto
- 180 g mąki pszennej (+ odrobina do podsypania)
- 100 g masła (zimnego, pokrojonego w kostkę)
- 50 g cukru
- 1 jajko (małe)
- 1 szczypta soli
- 1 łyżka jogurtu naturalnego (gęstego lub kwaśnej śmietany - w razie potrzeby)
Składniki na nadzienie
- 600 g jabłek (waga po obraniu)
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 szczypta mielonego kardamonu
- 2 łyżki tartej bułki
- 1 jajko (małe do posmarowania wierzchu szarlotki)
🔪 Instrukcje
- Składniki na ciasto umieścić w misce, zagnieść ciasto, w razie potrzeby gdyby ciasto było zbyt suche można dodać łyżkę jogurtu lub śmietany, ciasto zagniatam przy pomocy miksera
- Uformować z ciasta kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na czas przygotowania jabłek
- Do rondelka włożyć pokrojone w kostkę jabłka, dusić na średnim ogniu ciągle mieszając, kiedy jabłka zrobią się miękkie dodać cukier i cynamon (kardamon-opcjonalnie), dusić jeszcze chwilkę, zestawić z ognia i przestudzić
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 170-180 st C
- Formę o średnicy 20-21cm wysmarować masłem i obsypać mąką lub wyłożyć papierem do pieczenia
- Ciasto wyjąć z lodówki, odciąć ¾ ciasta, rozwałkować na cienki placek wyłożyć nim dno i boki formy, na spodzie równomiernie rozsypać tartą bułkę, wyłożyć przygotowane jabłka, wyrównać wierzch
- Z pozostałego ciasta rozwałkować cienki placek, którym przykrywamy jabłka, sklejamy brzegi ciasta i odcinamy nadmiar z brzegów, ze skrawków ciasta można przygotować ozdobne elementy np. listki, kwiatki, figury geometryczne itp.
- Wierzch szarlotki posmarować rozbełtanym jajkiem i ponakłuwać widelcem
- Szarlotkę wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy przez 30-40 minut, wierzch powinien zarumienić się
- Po upieczeniu lekko studzimy, posypujemy cukrem pudrem.Szarlotka najlepiej smakuje ciepła z lodami 🙂
- Smacznego!
Comments
No Comments