Przecier pomidorowy to lato zamknięte w słoiku, tego nie może zabraknąć w mojej kuchni! Domowy przecier różni się od tego kupionego w sklepie, który zazwyczaj ma wiele zbędnych chemicznych dodatków. Są to po prostu przetarte pomidory z odrobiną przypraw lub bez nich. Jeśli wybierzecie pomidory gruntowe, owalne, uzyskacie z nich bardzo gęsty przecier typu passata. Wybierając inne odmiany, będzie miał bardziej płynną konsystencję przypominającą sok pomidorowy. Nawet ten dość płynny można zagęścić przez długie gotowanie. W ten sposób zredukujemy go do gęstszej konsystencji zbliżonej do koncentratu. W przypadku przetworów pomidorowych długie gotowanie jest wskazane, ponieważ podczas obróbki termicznej wytwarza się cenny likopen.
Przejdź do:
🥘 Składniki
Dokładnie ilości składników znajdziesz w karcie przepisu.
🔪 Instrukcje
Pomidory umyć, pokroić na mniejsze części.
Słoiki i zakrętki umyć i wyparzyć.
Przy pomocy ręcznego blendera zmiksować pomidory na gładką papkę. Robię to bezpośrednio w garnku, w którym później gotuję przecier. Inną opcją jest przetarcie pomidorów przez wyciskarkę ślimakową. Po zmiksowaniu/przetarciu wszystkich pomidorów postawić garnek na ogniu i zagotować z dodatkiem soli i ewentualnie ziół.
Przecier gotujemy przynajmniej godzinę na średnim ogniu. Czas gotowania zależy od tego jakich pomidorów używamy do przepisu. Jeśli pomidory są bardzo mięsiste, to czas gotowania będzie krótszy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji przelewamy gorący przecier do umytych i wyparzonych słoików, zakręcamy. Ja użyłam słoików o pojemności 400ml.
Tak przygotowany przecier należy poddać pasteryzacji.
Robię to metodą na "sucho", czyli w piekarniku. Słoiki wstawiam do zimnego piekarnika, ustawiam na kratce do pieczenia, a pod nią podkładam blaszkę w razie gdyby któryś ze słoików pękł. Nastawiam temperaturę na 110-130°C i pasteryzuję około 25-30 minut. Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoików. Mniejsze pojemności należy pasteryzować krócej.
Po tym czasie uchylam piekarnik, żeby słoiki wystygły, wyjmuję je i przechowuję w chłodnym, ciemnym miejscu.
💊 Co to jest likopen?
Likopen jest to czerwony barwnik i naturalny przeciwutleniacz. Największe jego ilości znajdziemy w pomidorach przetworzonych. W 100 g surowych pomidorów likopenu jest około 20 mg, jednak dzięki przetworzeniu zwiększymy jego ilość aż siedmiokrotnie. Skarbcem likopenu są ketchupy i gęste mocno zredukowane pasty pomidorowe. Likopen usuwa wolne rodniki z organizmu, co chroni nas przed rakiem prostaty i rakiem szyjki macicy. Poprawia kondycję naczyń krwionośnych, powodując rozszerzanie ich, a co za tym idzie, chroni przed zawałami i udarami. Picie soku pomidorowego wpływa korzystnie na "zły" cholesterol skutecznie obniża jego poziom. Wykazuje korzystne działanie na kości, chroniąc je przed osteoporozą, poprawia jakość naszej skóry, opóźniając procesy starzenia.
🍅 Jakie pomidory są najlepsze na przecier?
Powinny być dojrzałe, to bardzo ważne, aby przecier był smaczny. Najlepiej pozyskać je z dobrych ekologicznych upraw. Jeśli chodzi o odmiany pomidorów, które najlepiej nadają się do tego celu, to mogą być to pomidory następujących odmian. Pomidor rzymski Creme Sausage, Czuchloma, Orange banana, Kalman. Podobne odmiany, to San Marzano o wydłużonym gruszkowatym kształcie, Lima czy Cormabel. Pamiętajcie, że ze wszystkich pomidorów można przygotować przeciery. Oczywiście z odmian bardziej soczystych przecier trzeba będzie gotować znacznie dłużej niż z odmian przeznaczonych do tego celu.
🌿 Dodatki
Przecier pomidorowy robię zazwyczaj w dwóch wersjach, pierwsza to klasyczny przepis z odrobiną soli. Z takiego przecieru zupa pomidorowa nie ma sobie równych! Do drugiej wersji dodaję czosnek, oregano, bazylię i pieprz. Stanowi to świetną bazę na sos do spaghetti lub sos do pizzy. Jeśli zechcecie zrobić wersję wzbogaconą, wystarczy wybrane dodatki dodać w trakcie gotowania. Dodajcie na w takiej ilości, aby smak był wyrazisty.
🥄 Inne sposoby przygotowania
Wykonanie przecieru pomidorowego przy użyciu wolnoobrotowej wyciskarki ślimakowej jest zdecydowanie mniej pracochłonne oczywiście, jeśli ją posiadamy. Super przydatne urządzenie, w którym przeciery, dżemy, soki robi się błyskawicznie i co bardzo ważne, odpadów jest niewiele. Mam wrażenie, że przecier pomidorowy jest gęstszy i bardziej zawiesisty.
Jest jeszcze jedna sposób. Pomidory po rozgotowaniu przecieramy przy pomocy pałki przez gęste sito. Jest to pracochłonna wersja, ale do zrobienia bez użycia mechanicznych sprzętów kuchennych.
🍅 Co jeszcze można przygotować z pomidorów?
Poniżej znajdziecie przetwory z wykorzystaniem pomidorów, warto przygotować je aby cieszyć się ich smakiem całą zimę. Spróbujcie kiszonych pomidorów, są wspaniałe na zupę. Właśnie na zupę, domową zupę pomidorową z własnoręcznie przygotowanych przecierów, a może ketchup domowy? Kliknij w link poniżej i poznaj przepis na jeden z pomidorowych smakołyków.
Przecier pomidorowy - FAQ
Przecier będzie fermentował jeśli nie zadbamy o solidne umycie i wyparzenia słoików i zakrętek. W niedomytych naczyniach mogą znajdować się bakterie, które spowodują fermentację. Inną przyczyną może być nieszczelna zakrętka w słoiku. Przecier zepsuje się jeśli pominiecie ostatni etap przygotowania, czyli pasteryzację. Pasteryzacja jest bardzo ważna w tym przypadku i nie wolno jej pominąć!
Tak, przecier można przygotować z użyciem blendera. To szybki i wygodny sposób. Wystarczy włożyć wcześniej umyte pomidory do blendera i dokładnie zmiksować. Następnie gotujemy i postępujemy tak, jak jest to opisane w przepisie.
Tak, słoiki z przecierem koniecznie trzeba pasteryzować jeśli chcemy cieszyć się ich smakiem przez długie miesiące. Niepasteryzowane przetwory z pomidorów będą kisły, a w tym przypadku nie jest to pożądane. Nie pasteryzujemy pomidorów kiszonych to przepis, który tego nie wymaga.
Przecier a koncentrat - jaka jest różnica?
Przecier pomidorowy różni się od koncentratu gęstością i konsystencją. Jest on płynny lub półpłynny natomiast koncentrat jest bardzo gęsty mocno zredukowany. Żeby przygotować koncentrat należy odpowiednio długo gotować przecier, a po dłuższym czasie redukcji otrzymamy koncentrat.
Nie ma żadnej. Różnica jest tylko w nazwie, passata to nazwa przecieru w języku włoskim.
📖 Przepis
Przecier pomidorowy
🥘 Składniki
Wersja podstawowa
- 6 kg pomidorów gruntowych (użyłam owalnych)
- 30 g soli
Wersja wzbogacona (dodatkowo)
- 1 łyżka pieprzu (opcjonalnie)
- 2 łyżki suszonej bazylii
- 2 łyżki suszonego oregano
- 30 g cukru (opcjonalnie, tylko jeśli pomidory są bardzo kwaśne)
🔪 Instrukcje
- Pomidory umyć, pokroić na mniejsze części. Słoiki i zakrętki umyć i wyparzyć.6 kg pomidorów gruntowych
- Przy pomocy ręcznego blendera zmiksować pomidory na gładką papkę. Robię to bezpośrednio w garnku, w którym później gotuję przecier. Inną opcją jest przetarcie pomidorów przez wyciskarkę ślimakową. Po zmiksowaniu/przetarciu wszystkich pomidorów postawić garnek na ogniu i zagotować z dodatkiem soli i ewentualnie ziół.30 g soli
- Przecier gotujemy przynajmniej godzinę na średnim ogniu. Czas gotowania zależy od tego jakich pomidorów używamy do przecieru. Jeśli pomidory są bardzo mięsiste, to czas gotowania będzie krótszy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji przelewamy gorący przecier do umytych i wyparzonych słoików, zakręcamy. Ja użyłam słoików o pojemności 400ml.
- Tak przygotowany przecier należy poddać pasteryzacji. Robię to metodą na "sucho", czyli w piekarniku. Słoiki wstawiam do zimnego piekarnika, ustawiam na kratce do pieczenia, a pod nią podkładam blaszkę w razie gdyby któryś ze słoików pękł. Nastawiam temperaturę na 110-130°C i pasteryzuję około 25-35 minut. Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoików. Mniejsze pojemności należy pasteryzować krócej.
- Po tym czasie uchylam piekarnik, żeby słoiki wystygły, wyjmuję je i przechowuję w chłodnym, ciemnym miejscu.
📋 Notatki
Orientacyjne wartości odżywcze
Oryginalny przepis był opublikowany 22.08.2012
Mary napisał
Zainteresował mnie blog, proszę na bieżąco o zamieszczane informacje.
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę, że blog spodobał się i zapraszam do zapisania się do newslettera, tutaj wklejam link.https://sprawdzonakuchnia.pl/newsletter/
Magi napisał
Słoiki ustawiamy nakrętką na spód blaszki piekarnika?
Anna napisał
Słoiki ustawiamy najlepiej na kratce, na środkowej półce, jeśli słoiki są większe to troszkę niżej. Słoiki stawiamy zakrętkami do góry, czyli normalnie.
Roma34 napisał
Jak mam dużo czasu, to też sama robię. Ale mam też sprawdzonego dostawcę. Tomaty.pl - zapewniają na stronie, że mają dużą zawartość pomidorów w produktach. I faktycznie ich przeciery są wyśmienite i z dużą zawartością pomidorów.
Anna napisał
To wspaniale, w dzisiejszych czasach to wielka niewiadoma co znajduje się w słoiku na sklepowej półce. Większość przetworów pomidorowych produkowana jest z chińskich pomidorów...dziś Chiny są potentatem w produkcji koncentratu pomidorowego z którego korzystają najwięksi producenci przecierów, ketchupów ipt. Więc jeśli jest chęć i troszkę czasu, to lepiej przygotować samemu. Pozdrawiam serdecznie 🙂
uya32 napisał
Też właściwie mam podobny problem. I też korzystam z Tomaty.pl hehe….Ma Pani rację, że większość producentów bazuje na chińskich recepturach. Ale sprawdziłam nowego dostawcę przecierów i sosów i w sumie jestem mile zaskoczona. Polecam spróbować. 🙂
Anna napisał
Wspaniale, to dobra wiadomość, że są jeszcze firmy, które robią dobre produkty od podstaw 🙂
daria napisał
witam,
ile wychodzi słoików takich ok 250gr z tego przepisu?
Anna napisał
Generalnie z 6 kg pomidorów powinno wyjść około 20 słoiczków 250. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju pomidorów i tego, jak gęsty przecier chcemy uzyskać. Jeśli przecier ma być gęsty to trzeba go dłużej gotować, a tym samym wyjdzie go mniej, bo odparuje.
Ania napisał
Mam wyciskarkę, ale nie korzystam z niej przy robieniu przecieru. Sitko bardzo szybko mi się zapycha skórkami i pestkami. Nie miałaś takiego problemu?
Wolę zdecydowanie wersje z gotowaniem pomidorów i dopiero późniejszym przecieraniem. Już sie nie mogę doczekać na zbliżający sie sezon pomidorowy 🙂
Anna napisał
Aniu, w tej chwili mam dwie wyciskarki w których mogę przygotowywać przeciery i powiem szczerze, że klasyczną metodę już porzuciłam bezpowrotnie 🙂 Jedna wyciskarka jest to właściwie przystawka do KitchenAid-a dedykowana właśnie wyciskaniu/przecieraniu pomidorów, malin itp. jest super nie zapycha się, można przerobić nawet 20 kg pomidora bez mycia sitka. Mam również wyciskarkę ślimakową, która na dwa sitka i ta też jest super, przeciery robię na sitku o dużych oczkach, zaczyna zapychać się po 10 kg przerobionych pomidorów...
Również nie mogę doczekać się sezonu pomidorowego, w tym roku będzie zdecydowanie szybciej niż w innych latach. Już od tygodnia mamy pomidory ze szklarni no i koktajlowe z tarasowych donic 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie.
Agnieszka napisał
Ja mam taką wyciskarkę wolnoobrotową firmy Hurom i nigdy mi się nic nie zatkało, skórki i pestki są super odciśnięte w zasadzie suche. A przecier pomidorowy gładki i gęsty. Rewelacja !!!!
Anna napisał
O tak, to prawda, wyciskarka ślimakowa robi za nas całą brudną robotę:) Nie wyobrażam sobie już przecierania ręcznego no, jeśli robi się z 2 kg to ok, ale z 20 kg to już jest ogromna praca... Pozdrawiam serdecznie 🙂
S napisał
Super, robie taki sam przecier bez cukru ale nie przecieram pomidorow przez sitko tylko umyte wkladam do blendera, a po zmiksowaniu odrazu wlewam do garnka I tak naprawde pestki sa dobrze zmielone ze je minimalnie mozna wyczuc...akurat nam w domu to nie przeszkadza I jest mniej pracy.
Anna napisał
Wspaniale! Też proponuje taki sposób w drugim przepisie to dla tych, którym nie przeszkadzają pestki i lubią błyskawiczne przepisy 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
magda napisał
czy trzeba pasteryzować słoiki z przecierem skoro nalewam gorący do słoików...
Anna napisał
Pasteryzacja daje nam większa pewność, że nasze przetwory się nie zepsują, ale są tacy, którzy nie pasteryzują i nic im się nie psuje... Jeśli słoiki i zakrętki były dobrze przygotowane, czyli umyte i wyparzone, a przecier nalewany był prawie wrzący to pewnie nie trzeba ich pasteryzować 🙂
Diana napisał
Moi drodzy, zamiast się bawić z przecieraniem, zrób tak : każdego pomidora natnij z obu stron na krzyż, wrzuć do wrzącej wody na minutę, wyjmij , zalej zimną wodą i natychmiast zdejmuj skórki. Przekrój na pół w poziomie, wyjmij nożykiem ziarenka, każdego tak oprawionego pomidora pokrój , zagotuj pomidory , zblenduj i do gorącego słoika gorącą pulpę wlewaj. Przecier robi się mega gęsty i nie trzeba niczego przecierać,. Nie trzeba też słoików odwracać.
Anna napisał
Dziękuję za porzucenie kolejnego sposobu przygotowanie przecieru ? Sposób sprawdzi się w przypadku przerobienia niewielkiej ilości pomidorów ? Jednak najszybszy sposób to przyciśnięcie przez wyciskarkę ślimakową, przetarte pomidory wychodzą z jednej strony, a skórki i pestki z drugiej ? Znalazłam w sklepie internetowym ręczną wyciskarkę ślimakową za około 45zł wygląda jak klasyczna maszynka do mięsa. Kupiłam ją mojej mamie i jest bardzo zadowolona, polecam. Pozdrawiam serdecznie ☺
Iva napisał
Dziękuję serdecznie !
Iva napisał
Czy przecier będzie gęsty czy bardziej leisty ?
Pozdrawiam
Anna napisał
To zależy jakich pomidorów użyjesz. Jeśli będą to pomidory, jakie teraz można kupić lub jakie masz w ogrodzie, czyli malinowe, klasyczne typu pomidor Ożarowski lub inne kanapkowo-sałatkowe to przecier będzie dość wodnisty jak sok do picia. Jeśli chciałabyś, żeby był gęsty, to należy go dość długo gotować, aby odparowała woda. Natomiast przygotowując przecier z pomidorów typu Lima - pomidory owalne i mięsiste to przecier bez długiego gotowania będzie zdecydowanie gęstszy. Nie bój się długiego gotowania pomidorów 🙂 długie gotowanie wpływa korzystnie na przecier, ketchup czy koncentrat, ponieważ podczas długiego gotowania wytwarza się cenny likopen! Smacznego!
Tomek napisał
Proponuję niezawodny sposób na przetarcie pomidorów. Rozgotowane pomidory(niekoniecznie mocno) przekladamy do dzbankowego miksera, miksujemy dobrych kilka sekund i wylewamy na sitko. Energicznie ale ostrożnie potrząsamy sitkiem, delikatnie pukając o brzeg np. garnka czy dużej szklanej salaterki. Idzie jak z płatka i nic nie trzeba przecierać.
Ps. Osobiście miksuję gorące, istnieje jednak ryzyko rozszczelnienia dzbanka.
Anna napisał
Super pomysł 🙂 w drugim przepisie na przecier pomidorowy podaję również super szybki sposób bez przecierania 🙂 Pozdrawiam
Burczymiwbrzuchu napisał
To już właściwie ostatnie dni na zapakowanie w słoiki pomidorów pachnących latem:) My też lubimy, w tym roku w szczególności z imbirem.
Anna napisał
Tak, to prawda trzeba się śpieszyć z przerabianiem pomidorów:) Teraz są fantastyczne dojrzałe, pachnące... z imbirem też już zrobiłam, pikantny ketchup na rozgrzewkę w zimowe dni:) Pozdrawiam Ania
karmel-itka napisał
co roku robię.
domowy jest nieziemski!