Ciekawa jestem czy lubicie chleb z suszoną żurawiną? Dziś upieczemy właśnie taki chleb, chleb na zakwasie z dodatkiem żurawiny. Dzięki temu, że chleb upiekłam w garnku żeliwnym ma on pyszną grubą i chrupiącą skórkę no i oczywiście fantastyczny lekko wilgotny miękisz. Dodatki, których będziecie potrzebować poza suszoną żurawiną, to siemię lniane odrobina miodu oraz kawa Inka. Do upieczenia chleba niezbędny będzie mocny zakwas żytni.
Przejdź do:
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 80 g aktywnego zakwasu
- 100 g wody
- 50 g mąki żytniej pełnoziarnistej grubej
- 50 g mąki pszennej typ 450
Składniki na ciasto właściwe
- 320 g wody
- 320 g mąki pszennej typ 450
- 200 g mąki krupczatki
- 30 g siemienia lnianego
- 2 łyżeczki kawy inki
- 10 g miodu
- 50 g żurawiny
- 16 g soli morskiej
🔪 Instrukcje
Przygotowanie zaczynu
- Zakwas, którego użyjecie do przygotowania zaczynu powinien być dokarmiony kilka godzin wcześniej.
- Wszystkie składniki na zaczyn mieszamy w misce, tylko do połączenia. Miskę przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na całą noc, czyli 8-12 godzin.
- Następnego ranka możemy przystąpić do przygotowania ciasta właściwego. Do miski z zaczynem dodajemy wodę, najlepiej, żeby była w temperaturze około 35 st C. Mieszamy wodę z zaczynem, a następnie dodajemy pozostałe składniki poza solą. Ciasto wyrabiamy tylko do połączenia się wszystkich składników, miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45-60 minut.
- Po tym czasie dodajemy do ciasta sól i ponownie mieszamy ciasto. Można zrobić to ręcznie metodą szczypcową. Jeśli macie mikser to możecie użyć go do tej pracy. Powinien być wyposażony w końcówką typu hak. Po wyrobieniu przykrywamy miskę z ciastem folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 5 godzin. Dobrze jest w tym czasie złożyć ciasto 2 lub 3 razy. Najlepiej zrobić to w ciągu pierwszej godziny. Jeśli nie macie na to czasu, to oczywiście można pomiąć ten etap składania.
🔥 Formowanie i pieczenia
- Po około 5 godzinach wyrastania w ciepłym miejscu ciasto powinno sporo urosnąć. Należy wyjąc je na blat, który wcześniej posypujemy mąką. Następnie złożyć ciasto na kształt koperty i uformować okrągły bochenek. Oczywiście, kształt chleba zależy od naczynia do pieczenia. Uformowany chleb przekładamy do koszyczka, zlepieniem do góry. Całe naczynie wykładamy ściereczką, którą należy mocno obsypać mąką. Koszyczek z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Można też koszyczek włożyć do foliowego woreczka.
- Garnek wstawiamy do piekarnika, rozgrzewamy piekarnik wraz z garnkiem do temperatury 230 st C.
- Po rozgrzaniu piekarnika ostrożnie wyjmujemy gorący garnek, pamiętajcie o rękawicach ochronnych ponieważ garnek jest bardzo gorący. *Przekładamy do niego wyrośnięty chleb, "do góry nogami". Wierzch chleba można ozdobne naciąć żyletką, albo też specjalnym nożem do nacinania pieczywa. Przykrywamy garnek pokrywką i natychmiast wstawiamy do piekarnika. Chleb pieczemy przez 30 minut pod przykryciem, a następnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy jeszcze 20 minut. Kiedy wierzch chleba jest mocno przypieczony możemy wyjąć go z piekarnika.
- Następnie wyjmujemy chleb z garnka na kratkę i pozostawiamy go do całkowitego wystudzenia.
🌾 Zakwas
Do dzisiejszego przepisu użyłam zakwasu żytniego. Przepis na przygotowanie dobrego domowego zakwasu, oczywiście znajdziecie na stronie. Najważniejsze, aby zakwas był dojrzały i mocny, może to być również zakwas pszenny. Przed przygotowaniem zaczyny zakwas powinien być dokarmiony. Najlepiej zrobić to kilka godzin wcześnie. Najważniejsze, aby zacząć mocno pracować! Mocny zakwas zapewnia udany wypiek.
💡 Kilka wskazówek
Zaczyn, a następnie ciasto na chleb powinno wyrastać w ciepłym miejscu, wtedy fermentacja zachodzi sprawnie i szybko. Jeśli Wasz zakwas nie jest zbyt mocny, a chcielibyście upiec chleb, to można delikatnie wspomóc proces wyrastania drożdżami. Wystarczy, że dodacie do ciasta właściwego 5 g świeżych lub ½ łyżeczki suchych drożdży, to przyśpieszy wyrastanie. Pamiętajcie, aby miskę z zaczynem, jak i z ciastem właściwym szczelnie przykryć folią spożywczą, dzięki temu ciasto nie wysycha i szybciej rośnie.
🔄 Zamienniki
Kawę Inkę możemy zastąpić zwykłą kawą rozpuszczalną lub też pominąć ją zupełnie. Siemię lniane można wymienić na słonecznik lub nasionka dyni. Mąka krupczatka może być stosowana wymiennie z semoliną, a mąka pszenna typu 450, zastąpiona na przykład mąką typu 720.
🍞 Przepisy na chleb na zakwasie
Poniżej znajdziecie propozycje na inne przepisy na pieczywo na zakwasie. Wszystkie receptury wymagają mocnego zakwasu, ale też i sporo czasu w cieple, aby ciasto wyrosło, tak, jak należy. Oczywiście do każdego z tych przepisów możecie dodać szczyptę drożdży, aby przyśpieszyć proces wyrastania. Zapraszam do spróbowania.
📖 Przepis
Chleb na zakwasie z żurawiną
🥘 Składniki
Składniki na zaczyn
- 80 g aktywnego zakwasu
- 100 g wody
- 50 g mąki żytniej pełnoziarnistej (grubej)
- 50 g mąki pszennej (typ 450)
Składniki na ciasto właściwe
- 320 g wody
- 310 g mąki pszennej (typ 450 + do podsypania)
- 200 g mąki krupczatki
- 30 g siemienia lnianego
- 2 łyżeczki kawy Inki
- 10 g miodu
- 50 g żurawiny
- 16 g soli morskiej
🔪 Instrukcje
Przygotowanie zaczynu
- Zakwas, którego użyjecie do przygotowania zaczynu powinien być dokarmiony kilka godzin wcześniej. Mocny zakwas to gwarancja udanego wypieku!
- Wszystkie składniki na zaczyn mieszamy w misce tylko do połączenia. Miskę przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na całą noc (8-12 godzin).
Przygotowanie ciasta właściwego
- Następnego dnia mieszamy ciasto właściwe. Do miski z zaczynem dodajemy wodę, najlepiej, żeby była w temperaturze około 35 st C. Mieszamy wodę z zaczynem, a następnie dodajemy pozostałe składniki poza solą. Wyrabiamy ciasto do połączenia się wszystkich składników, miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45-60 minut.
- Po tym czasie dodajemy do ciasta sól i ponownie mieszamy ciasto można zrobić to ręcznie metodą szczypcową lub użyć miksera z końcówką typu hak. Znów przykrywamy miskę z ciastem folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 5 godzin. Dobrze jest w tym czasie złożyć ciasto 2-3 razy, najlepiej zrobić to w ciągu pierwszej godziny. Jeśli nie macie na to czasu to oczywiście można pomiąć etap składania.
- Po około 5 godzinach wyrastania w ciepłym miejscu ciasto powinno sporo urosnąć. Należy wyjąc je na blat, wcześniej posypany mąką, a następnie złożyć ciasto na kształt koperty i uformować okrągły bochenek. Oczywiście kształt chleba zależy od naczynia jakie posiadacie :). Uformowany chleb przekładamy do koszyczka (zlepieniem do góry) wyłożonego ściereczką, którą wcześniej trzeba mocno obsypać mąką. Koszyczek z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Można też koszyczek włożyć do foliowego woreczka.
- Garnek wstawiamy do piekarnik i rozgrzewamy do temperatury 230 st C.
- Po rozgrzaniu piekarnika ostrożnie wyjmujemy gorący garnek i *przekładamy do niego wyrośnięty chleb. Wierzch chleba można ozdobne naciąć. Przykrywamy garnek pokrywką i wstawiamy do piekarnika. Chleb pieczemy przez 30 minut, po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy jeszcze 20 minut.
- Po upieczeniu wyjmujemy chleb na kratkę i pozostawiamy go do całkowitego wystudzenia.
Comments
No Comments