Makaron udon jest to jeden z moich ulubionych makaronów. Sprawdza się w wielu daniach, a jego wyjątkowa grubość i struktura sprawia, że wszystko z nim smakuje o wiele lepiej. Jest to japoński klasyczny makaron składający się tylko z trzech składników. Mąka, woda i sól, tylko tyle nam potrzeba, abyśmy mogli przygotować jeden z najlepszych makaronów. Sposób przygotowanie nie jest trudny, choć troszkę trzeba popracować z nim. Ten makaron wymaga udeptywania ciasta, aby kluski były miękkie i sprężyste. Mając już gotową porcję makaronu, możemy przygotować wspaniały obiad. Udon najczęściej podawany jest z bulionem mięsnym lub też warzywnym z dodatkiem szczypiorku. Do tego zestawu można dodać krewetki, mięso, gotowane jajka, smażone tofu albo grzyby. Makron podawany jest również z różnego rodzaju sosami na ciepło i zimno. Ze wszystkim smakuje wspaniale!
Przepis z książki Sonoko Sakai
Przejdź do:
🧂Składniki
Dokładnie ilości składników znajdziecie w karcie przepisu
🥢 Przygotowanie makaronu
Do szklanki z wodą dodaj sól i dokładnie ją rozpuść.
Do dużej miski wsyp mąkę dodaj wodę z solą, palcami zacznij wyrabiać ciasto sięgając na dno miski, połącz składniki ciasta ze sobą. W tej chwili ciasto nie będzie jednolicie gładkie, ale powinno zlepić się w całość.
Ciasto przełóż do woreczka strunowego, zamknij go i owiń w ściereczkę, odstaw na 30 minut.
Po tym czasie pozbądź się powietrza z woreczka, zamknij, woreczek włóż do większego worka foliowego np. na śmieci (czystego), dzięki temu ciasto nie zabrudzi się jeśli, woreczek strunowy pęknie. Połóż tak przygotowane ciasto w woreczkach na podłogę i ugniataj stopami około 100 razy (tak zalecają Japończycy) można wykonać tych depnięć mniej, też wyjdzie, 60 wystarczy.
Wyjmij ciasto z worków i rozłóż na blacie złóż je na trzy części tak, jak list. Ponownie schowaj ciasto do worków, powtórz udeptywanie i składanie ciasta jeszcze dwa razy. Każda sesja udeptywania to od 20 do 30 razy.
Po udeptywaniu ciasto powinno zrobić się gładkie i łatwiejsze do wyrabiania, bardziej miękkie. Wyjmij ciasto z woreczka, ułóż na blacie. Teraz trzeba uformować okrągły placek, zawijając krawędzie pod spód ciasta, mocno przyciśnij placek, rozpłaszczając go. Schowaj ciasto do woreczka i odstaw na przynajmniej 3 godziny w temperaturze pokojowej lub włóż do lodówki na całą noc. Ciasto podczas odpoczynku rozpręży się i zrobi się jedwabiście gładkie.
🔪 Krojenie i gotowanie
Jeśli ciasto przechowywałeś w lodówce, wyjmij je na tyle wcześniej, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Rozłóż ciasto na blacie, posyp mąka ziemniaczana lub tapioką. Rozwałkuj na placek o grubości około 3-4 mm. Ciasto stawia opór przy wałkowaniu, żeby było łatwiej, rozciągaj je rękami i wałkuj do pożądanej grubości, aby uzyskać kształt kwadratu o długości boku około 45 cm.
Ciasto posyp mąka i złóż na trzy części, pokrój ostrym nożem, można użyć linijki, która będzie wyznaczała nam miejsce równego cięcia makaronu. Ciasto można również pokroić na 3-4 pasy, zwinąć je w rulony i pokroić. Szerokość makaronu zależy od Ciebie, ale z reguły makaron udon kroimy na szerokość około 3-4 mm może być grubszy jeśli, taki lubisz.
Pokrojony makaron posyp mąką i umieść go na np. blaszce do pieczenia, będzie Ci łatwiej wkładać go do garnka z wodą.
W dużym garnku zagotuj dużą ilość osolonej wody, na wrzącą wodę wrzuć makaron, gotuj około 12 minut, lub do pożądanej konsystencji. Ugotowany przepłucz zimna bieżącą wodą, odsącz i podawaj na ulubiony sposób.
🍝 Przepisy na makaron
Lubisz makarony? Jeśli tak to polecam poniższe propozycje na bazie makaronów. Jest tam również przepis na klasyczny domowy makaron jajeczny. Pyszne kluseczki chang mai w stylu kuchni tajskiej podane w zupie na bazie mleczka kokosowego. Kolejną propozycją jest makaron z dynią i jarmużem. Gorąco namawiem, żebyście koniecznie spróbowali kluchy z sosem z zielonego groszku, feta, dużą ilością bazylii i orzeszkami piniowymi, są obłędne!
📖 Przepis
Makaron udon domowy
🍽 Sprzęt kuchenny
- 1 duży woreczek strunowy
- 1 długa linijka
- 1 ostry duży nóż
- 1 duży worek na śmieci
🥘 Składniki
- 500g g mąki pszennej (tortowej)
- 235 ml wody (temperatura pokojowa)
- 25 g soli (morskiej)
- ¾ szklanki mąki ziemniaczanej lub tapioki (do obsypania makaronu)
🔪 Instrukcje
Przygotowanie ciasta
- Do szklanki z wodą dodaj sól i dokładnie ją rozpuść.
- Do dużej miski wsyp mąkę dodaj wodę z solą, palcami zacznij wyrabiać ciasto sięgając na dno miski, połącz składniki ciasta ze sobą. W tej chwili ciasto nie będzie jednolicie gładkie, ale powinno zlepić się w całość.
- Ciasto przełóż do woreczka strunowego, zamknij go odstaw na 30 minut.
- Po tym czasie pozbądź się powietrza z woreczka, zamknij, woreczek włóż do większego worka foliowego np. na śmieci (czystego), dzięki temu ciasto nie zabrudzi się, jeśli woreczek strunowy pęknie. Połóż tak przygotowane ciasto w woreczkach na podłogę i ugniataj stopami około 100 razy (tak zalecają Japończycy) można wykonać tych depnięć mniej, też wyjdzie, 60 wystarczy.
- Wyjmij ciasto z worków i rozłóż na blacie złóż je na trzy jak list. Ponownie schowaj ciasto do worków, powtórz udeptywanie i składanie ciasta jeszcze dwa razy. Każdorazowo po minimum 20 do 30 razy.
- Po ugniataniu ciasto powinno zrobić się gładkie i łatwiejsze do wyrabiania, bardziej miękkie. Wyjmij ciasto z woreczka, ułóż na blacie. Teraz trzeba uformować okrągły placek, zawijając krawędzie pod spód ciasta, mocno przyciśnij placek, rozpłaszczając go. Schowaj ciasto do woreczka i odstaw na przynajmniej 3 godziny w temperaturze pokojowej lub włóż do lodówki na całą noc. Ciasto podczas odpoczynku rozpręży się i zrobi się jedwabiście gładkie.
- Jeśli ciasto przechowywałeś w lodówce, wyjmij je na tyle wcześniej, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Rozłóż ciasto na blacie, posyp mąka ziemniaczana lub tapioką. Rozwałkuj na placek o grubości około 3-4 mm. Ciasto stawia opór przy wałkowaniu, żeby było łatwiej, rozciągaj je rękami i wałkuj do pożądanej grubości, aby uzyskać kształt kwadratu o długości boku około 45 cm.
- Ciasto posyp mąka i złóż na trzy części, pokrój ostrym nożem, można użyć linijki, która będzie wyznaczała nam miejsce równego cięcia makaronu. Ciasto można również pokroić na 3-4 pasy, zwinąć je w rulony i pokroić. Szerokość makaronu zależy od Ciebie, ale z reguły makaron udon kroimy na szerokość około 3-4 mm może być grubszy jeśli, taki lubisz.
- Pokrojony makaron posyp mąką i umieść go na np. blaszce do pieczenia, będzie Ci łatwiej wkładać go do garnka z wodą.
- W dużym garnku zagotuj dużą ilość osolonej wody, na wrzącą wodę wrzuć makaron, gotuj około 12 minut, lub do pożądanej konsystencji. Ugotowany przepłucz zimna bieżącą wodą, odsącz i podawaj na ulubiony sposób.
Comments
No Comments