Jaki jest jeden prosty sposób na idealny biszkopt? Widziałam już wiele przepisów i wszystkie zawierają te same składniki: mąkę, cukier, jajka. Ale jak zrobić taki, który wyszedłby zawsze taki sam? Puszysty, który nie opada i zawsze wychodzi w dodatku bez proszku do pieczenia? Przez lata wypróbowałam już wiele przepisów i to jest ten prosty i najlepszy. Zawsze wychodzi, pięknie i równo wyrasta, no i oczywiście jest bardzo smaczny. Sprawdzony przepis na bazę biszkoptową można wykorzystać do przygotowania wspaniałego tortu 🎂, spodu do ciasta z kremem i owocami lub wspaniałego tiramisu.
Upieczony i wystudzony można również zamrażać, co często robię. Piekę porcję z poniższego przepisu następnie dziele na dwie lub trzy części, z jednego blatu przygotowuję ciasto z jednego z wielu moich przepisów na torty i biszkopty. Resztę szczelnie owijam folią spożywczą i zamrażam. Biszkopt można w dowolnej chwili wyjąć z zamrażalnika i przygotować pyszne ciasto. Taki zapasik przyda się w chwili, kiedy odwiedzą nas niezapowiedziani goście lub w chwili słabości 😉.
Przejdź do:
🥘 Przepis na biszkopt do tortu. Składniki
🔪 Instrukcje krok po kroku
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 °C
Dno tortownicy o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować!
Białka oddzielić od żółtek, z białek ubić sztywną pianę.
Kiedy piana jest już ubita dodawać cukier łyżka po łyżce, ciągle ubijając
Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania
Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach, choć lepiej jest delikatniej wymieszać szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła
Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika.
Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka
Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia
Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz
Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty, niektórzy przecinają nawet na 4!
💭 Biszkopt bez proszku do pieczenia
Kluczowe w przepisie są 🥚 jajka! Jedna rada techniczna. Jajka, których będziecie używać do biszkoptu, powinny być w temperaturze pokojowej! Najlepiej wyjąć je wcześniej, aby zdążyły się ogrzać. Jeśli jednak zapomnicie o tym, to wystarczy, że tuż przed przystąpieniem do robienia ciasta włożycie jajka na chwilę do ciepłej wody. Zabieg taki zapewnia połowę sukcesu na nasz idealny wypiek! Kolejna sprawa to bardzo dobre ubicie białek. To one unoszą biszkopt i pozwalają na pięknie wyrośnięcia ciasta bez dodatku proszku do pieczenia.
❓ Idealny biszkopt na tort - FAQ
Nie ma głupich pytań. Znajdziecie tutaj zebrane w całość odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie dostałam przez wiele lat odnośnie tego przepisu. Najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania i pieczenia biszkoptu. Tego typu wypieki bywają kapryśne. Zakalec to raczej nasza nieuwaga i pośpiech w przygotowaniu. Często chcąc sobie "skrócić" czas pracy przy przygotowaniu ciasta pomijamy ważne etapy!
🥚 Jajka
Oczywiście powinny być dobrej jakości i świeże. Jednak najważniejszą sprawą, moim zdaniem jest ich temperatura.
Wielokrotnie powtarzam, że jajka do biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
Wyżej wspomniałam już, że jeśli zapomnicie o wcześniejszym ogrzaniu jaj, to można doprowadzić je do temperatury pokojowej przez ocieplenie w ciepłej wodzie.
Kolejna sprawa to staranne oddzielenie żółtek od białek. Niepowodzeniem zakończy się ubijanie piany z białek choćby z kroplą żółtek. Zróbcie to uważnie i delikatnie. Oczywiście są przepisy, gdzie możemy ubijać całe jajka, ale to nie jest ten przepis.
Oczywiście piana z białek jest najważniejsza w tym przepisie i to ona odpowiada za to, że biszkopt rośnie, ponieważ nie dodajemy tutaj proszku do pieczenia jest to bardzo ważne. Same białka należy ubić na "sztywno" i dodawać do niej łyżka po łyżce cukier jednocześnie ubijając masę.
Starajcie się robić to sprawnie i nie przedłużać procesu, bo możecie przedobrzyć i "przebić" pianę, która sprawi, że nasz biszkopt nie urośnie tak, jak należy, a piana zacznie robić się płynna.
Tak, można upiec biszkopt bez jajek. Bazą do jego przygotowania jest aquafaba.
Mąka
To ważny składnik, najlepszą mąką do biszkoptów będzie mąka pszenna typu 450 - tortowa. Jest ona lekka i delikatna idealna to tego typu wypieków.
Mąkę powinniśmy przed dodaniem do masy jajecznej przesiać. Dzięki temu będzie ona odpowiednio napowietrzona, a to korzystnie wpłynie na strukturę ciasta. Mąkę można przesiać przez sito, specjalny kubek z sitkiem na dnie lub jeśli nie macie takich sprzętów, to wystarczy kawałek gazy.
W tym przepisie dodajemy również mąkę ziemniaczaną. Dzięki zawartości skrobi ziemniaczanej sprawia, że biszkopt jest bardziej wilgotny i sypki.
Cukier
Powinien być drobny, a nie zwykły czy gruby. Drobny cukier odpowiednio szybko rozpuści się podczas ubijania białek dzięki temu "nie przebijemy" piany. Gruby cukier może nawet podczas pieczenia ciasta nie rozpuścić się całkowicie i na powierzchni zostaną drobne kropeczki.
Nie trzeba kupować specjalnie drobnego cukru, który jest niestety sporo droższy. Wystarczy, że rozdrobnicie go w blenderze, czy młynku do kawy.
Tak, można odrobinę zmniejszyć ilość cukru, ale pamiętajcie, że od tego zależy jego smak. Dzięki temu, że nasz wypiek jest słodki nie trzeba dodawać dużej ilości cukru do kremu, którym przełożymy tort.
Nie, bez cukru to już nie będzie biszkopt.
Przepis na biszkopt z 4 5 6 7 czy 8 jaj
Przepis podstawowy jest na 5 jaj i potrzebna jest tortownica o średnicy 22 cm. Jeśli potrzebny jest przepis z 4 czy z 6 jaj, wystarczy w przeliczniku foremek zmienić rozmiar tortownicy zgodnie z poniższą rozpiską:
- 4 jaja na tortownicę 20 cm
- 6 jaj na tortownicę 24 cm
- 7 jaj na tortownicę 26 cm
- 8 jaj na tortownicę 28 cm
Należy pamiętać o proporcjach pozostałych składników: mąki pszennej, ziemniaczanej i cukru. Jeśli szukacie przepisu na dużą blachę (lub małą) wystarczy skorzystać z prostego przelicznika w przepisie lub z przelicznika foremek
Najlepiej skorzystać z przelicznika foremek. Uproszczony przelicznik dla ilości jajek jest w odpowiedzi na ilość jajek do biszkoptu.
To oczywiście zależy od przepisu i wielkości formy. Przyjmuje się, że w przypadku, kiedy chcemy upiec biszkopt z dodatkiem kakao, dodajemy tyle kakaa, ile jest w przepisie podstawowym mąki ziemniaczanej. Po prostu mąkę ziemniaczaną zastępujemy kakaem.
Pieczenie
Powinien zostać zamknięty po włożeniu ciasta i otwarty dopiero po upływie zalecanego czasu pieczenia. Biszkopt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury podczas pieczenia. Nie otwierajmy więc piekarnika bez powodu, ponieważ może to spowodować jego opadnięcie.
Jeśli pieczecie go po raz pierwszy, można zajrzeć do niego tuż przed końcem zalecanego czasu pieczenia, aby szybko i sprawnie wykonać test "suchego patyczka". Każdy piekarnik piecze inaczej, więc najprawdopodobniej trzeba będzie odrobinę skorygować czas pieczenia. Biszkopty pieczemy z opcją górniej i dolnej grzałki bez termoobiegu.
Zazwyczaj pieczmy w temperaturze 160 stopni C, najlepiej z opcja górnej i dolnej grzałki. Pamiętajcie, że każdy piekarnik piecze inaczej i trzeba o tym pamiętać jeśli chodzi o czas pieczenia, pilnujcie tego.
Najlepiej dzień przed przygotowaniem tortu, całkowicie wystudzone ciasto będzie lepiej się kroić i mniej kruszyć podczas przecinania go na blaty.
To proste, wystarczy że ubijecie białka na sztywno, a one zastąpią proszek do pieczenie.
Po wyjęciu z piekarnika
Może być kilka powodów. Po pierwsze, czy wszystkie składniki były odpowiednio odmierzone, nie odmierzaj składników na oko, w tym przepisie proporcje są bardzo ważne, używaj do tego wagi lub szklanki o pojemności 250 ml. Jeśli do odmierzania składników używasz szklanki, to nie ubijaj w niej mąki. Przesiej mąkę, a następnie nasyp tak jak leci bez potrząsania szklanką.
Dokładnie rozdziel jajka, białka powinny być czyste bez śladów żółtka, to gwarantuje doskonałe ich ubicie. Pamiętaj, nie przebij białek! Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Po ubiciu białek z cukrem pozostałe składniki mieszaj delikatnie, ale dokładnie i krótko, aby piana nieopadła zbyt mocno.
Pamiętaj o odpowiednio nagrzanym piekarniku i stabilnej temperaturze.
Po upieczeniu wyjmujemy gorący biszkopt z piekarnika i od razu upuszczamy formę z biszkoptem na podłogę z wysokości około 60 cm. Zabieg ten ma ca celu ustabilizowanie struktury ciasta, powoduje, że ewentualne małe górki na środku biszkoptu wyrównują się lub częściowo znikną
Różne
Ciasto biszkoptowe ma tendencję do kruszenia się podczas przecinania, ważne jest więc, aby dokładnie wystudzić ciasto przed tym zabiegiem. Ciasto powinno być krojone po całkowitym wystudzeniu. Ciepły biszkopt będzie niestety zawsze się mocno kruszył. Najlepiej upiec go dzień przed przygotowaniem tortu lub przynajmniej na kilka godzin przed jego wykończeniem.
Najczęściej wykorzystujemy go do tortów, kostek biszkoptowych z galaretką i owocami czy tiramisu.
To zależy, czy tort ma być dla dzieci, czy dorosłych. Dla dzieci proponuję nasączyć wodą zmieszaną z sokiem z cytryny lub pomarańczy albo czarną herbatą. Ważne, aby nie dodawać cukru do ponczu, biszkopt jest wystarczająco słodki! Dla dorosłych można przygotować poncz na bazie alkoholu, wody lub soku.
🎂 Biszkoptowe wariacje
Podstawowy przepis jest punktem wyjścia do dalszej przygody z innymi przepisami. W innych wpisach znajdziecie kilka propozycji na wykorzystanie biszkoptu. Szczególnie polecam tort z mango i kremem kokosowym, czy też tort czekoladowo-orzechowy. Moje ulubione przepisy to biszkopt czekoladowy (kakaowy) i biszkopt z truskawkami (a precyzyjnie z musem truskawkowym).
Dla tych, którzy nie tolerują glutenu mam również przepis na biszkopt bezglutenowy z opcją bez jajek kurzych! Jajka kurze zastąpiły jajeczka przepiórcze.
📖 Przepis
Biszkopt idealny
🥘 Składniki
- 5 sztuk jajek (w temperaturze pokojowej)
- 110 g mąki pszennej (typ(450) tortowa. W przeliczeniu na szklanki ¾)
- 150 g drobnego cukru (w przeliczeniu na szklanki ¾)
- 40 g mąki ziemniaczanej (w przeliczeniu na szklanki ¼)
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 C.
- Tortownicę o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Tylko jej dno, boków formy niczym nie smarować.
- Białka oddzielić od żółtek. Z białek ubić sztywną pianę. Kiedy piana jest już ubita zacząć dodanie cukru łyżka po łyżce ciągle ubijając.
- Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania.
- Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach. Najlepiej wymieszać delikatnie szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła.
- Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka.
- Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
- Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia.
- Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz.
- Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty. Niektórzy przecinają nawet na 4!
Marta napisał
Dziękuję za przepis! Biszkopt piekłam już dwa razy, za każdym wyszedł idealnie, puszyście, Anna, jak Ci nie dziękować? W dodatku widzę, że uszczęślwiłaś Twoim przepisem całą rzeszę ludzi 🙂 tyle postów, gratulacje i wielkie dzięki!
Anna napisał
Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 dla mnie to sama przyjemność! Mam nadzieję, że i inne przepisy sprawdzą się tak, jak biszkopt idealny i będą cieszyć Wasze podniebienia 🙂 Pozdrawiam gorąco!
Wielbicielka gotowania napisał
To rzeczywiscie jest wspanialy biszkopt. Szczerze polecam. Moja rodzina uwielbia b iszkopt z bita smietana, truskawkami I galaretka. Ten biszkopt bardzo ulatwil mi zycie hihi. Jest super!
Anna napisał
Wspaniałe i oto chodzi! W kuchni ma być miło i przyjemnie 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego!
Ola napisał
A ja właśnie zrobiłam z tego przepisu. Wyrósł! Pachnie cuuudnie!
Anna napisał
Super! i mam nadzieję, że będzie również smakował wspaniale 🙂
Monika napisał
Nie do wiary, biszkopt mi sie udal. Ja antytalent do pieczenia i na dodatek jestem w ciazy, a podobno placki w ciazy nie wychodza, a tu taka niespodzianka. Swietny przepis, jestem mile zaskoczona.
Anna napisał
Wspaniale! Jestem przekonana, że dzidziuś pomógł w udanym wypieku 😉 Życzę wszystkiego najlepszego i pozdrawiam serdecznie!
Anna napisał
Witam Pani Aniu,
Jak zrobić idealny biszkopt z truskawkami?
Anna napisał
Przepis ma biszkopt ma Pani powyżej 🙂 jest najlepszy, a do biszkoptu można przygotować na przykład krem truskawkowy taki, jak w przepisie na tartę z musem truskawkowym lub wykorzystać masę serową z truskawkami i galaretką z tego przepisu. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Anna napisał
Pani Aniu
A jeśli poukładam kawałki truskawek to czy ciasto nie opadnie? Nie chcę robić kremu ani galaretki 🙂 chciał dodać same truskawki do biszkoptu. A przepis na biszkopt jest super - już sprawdziłam 🙂
Anna napisał
Powiem szczerze, że nie piekłam tego biszkoptu z dodatkiem owoców, ale wydaje mi się, że biszkopt pieczony z truskawkami jednak trochę opadnie. Jeśli chciałaby Pani upiec ciasto biszkoptowe z dodatkami, to może lepiej zrobić ciasto ucierane i tutaj moja propozycja ciasto ucierane z truskawkami, które jest bardzo smaczne, lekko kremowe w smaku i z powodzeniem utrzyma truskawki 🙂 i jeszcze jedna propozycja ciasta z truskawkami również jest to ciasto ucierane. Jeśli zaryzykuje Pani i upiecze jednak biszkopt z truskawkami to proszę i informację jak wyszedł 🙂
Zaneta napisał
Witam! Mam zamiar wyprobowac Pani przepis na biszkopt do tortu, ale mam pytanko czy jego delikatnosc udzwignie mase cukrowa ? Czy ma Pani w swoich przepisach jakas propozycje na tort dla dzieci? 🙂 Pozdrawiam!
Anna napisał
Dzień dobry, oczywiście biszkopt udźwignie masę cukrową 🙂 Dla dzieci polecam tort oreo lub tort z marcepanem albo tort wiosenny z truskawkami 🙂 Życzę smacznego i pozdrawiam serdecznie!
Julia napisał
Witam, niedługo pierwszy raz spróbuję upiec biszkopt z tego przepisu - mam nadzieje, ze się uda 🙂 ale czy po rzuceniu biszkoptu i wstawieniu go do uchylonego piekarnika temperatura ma pozostać bez zmian? 🙂
Anna napisał
W momencie, kiedy wyjmujemy już biszkopt z piekarnika i rzucamy nim na podłogę, to biszkopt jest już upieczony i piekarnik wyłączamy, więc wstawiamy biszkopt (po rzuceniu) do piekarnika wyłączonego, stygnącego 🙂 Pozostawiamy uchylone drzwiczki 🙂 Jestem pewna, że biszkopt wyjdzie taki, jak należy, proszę pamiętać tylko o pokojowej temperaturze pokojowej składników i bardzo dobrym ubiciu białek! Pozdrawiam 🙂
Julia napisał
Dziękuję za rady, jutro dam znać jak wyszedł 🙂
Kasia napisał
jest rewelacyjny naprawdę dziękuje za przepis
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 i życzę smacznego! Pozdrawiam gorąco.
Kasia napisał
Właśnie wypróbowałam przepis i czekam aż ostygnie wygląda rewelacyjnie i na razie nie opadł 🙂
A Jo napisał
Dzięki za przepis, wreszcie mój ulubiony "kapsel"upiekłam sama.Biszkopt wyszedł doskonały i smaczny.
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 Wspaniale i smacznego?
Mańka napisał
Szukałam proporcji na biszkopt i znalazłam ten przepis. Proszę kiedyś spróbować ubić białko z cukrem (lub samo!) na sam koniec i dodać, delikatnie mieszając łyżką, do masy z żółtek, mąk i cukru. Gdy masa jest bardzo gęsta, 1/3 ubitej piany wmiksowuję, a resztę delikatnie, nawet niezbyt dokładnie, łączę łyżką. Taki biszkopt jeszcze łatwiej zrobić, bo dopiero na sam koniec jest to delikatne mieszanie. I zawsze wychodzi, a mi w kuchni często pieczenie ciast się nie udaje...
Anna napisał
Wspaniale, następnym razem spróbuję. Dziękuję bardzo 🙂
Anna napisał
Moja droga Anno. Co prawda po ostatnich doświadczeniach z pieczeniem biszkoptu na święta obiecałam sobie że nigdy więcej,ale spróbuję jeszcze raz według Twojego przepisu. Jestem starą gospodynią z czterdziestoletnim stażem i w pierwszych latach gdy startowałam z wypiekami biszkopty wychodziły mi wspaniale. Miałam piekarnik z drzwiczkami bez szybki i nie przeszkadzało mi to trafić z momentem kiedy biszkopt jest upieczony i gotowy do wyjęcia. Od czasu jak zmieniłam piekarnik na nowoczesny (firmy Amica) biszkopty nie wychodzą mi nigdy. Tak było i tym razem. Wszystkie składniki miały temperaturę pokojową - świeżutkie jaja, dobrej jakości mąka tortowa, właściwe proporcje składników. Zależało mi na na dużym torcie więc użyłam 10 jaj i odpowiednio do tego ilość mąki i cukru. Po wzorcowym przygotowaniu ciasta zrobiło się tyle że musiałam zmienić tortownicę na największą jaką miałam bo ta o średnicy 29 cm okazała się za mała tak cudownie urosła po ubiciu piana z tych 10 jaj. Nagrzałam piekarnik do 150 stopni ( mój piekarnik grzeje mocniej niż wskazywałaby temperatura na pokrętle- no i przypala od dołu więc izoluję dno dodatkowo). Do równo nagrzanego piekarnika wstawiłam ciasto. Urosło cudownie. Zrumieniło się pięknie w swoim czasie. Gdy wydawało się że biszkopt już się upiekł po ok 45 min. zaczął mocno "siadać". Wkurzyłam się i zrobiłam drugi z ośmiu jaj z dodatkiem proszku do pieczenia. Efekt ten sam. Zrobiłam ten nieszczęsny tort na urodziny wnuczki (z dwóch biszkoptów cztery blaty - po dwa z jednego) ale mam dyskomfort psychiczny dlaczego tak............ Tak jest zawsze. Nie ma zakalca ale biszkopt nie ma tej lekkości i puszystości jaką powinien mieć. Za mocno opada w piekarniku i to w ostatnim stadium. Podejrzewam że jest to wina mojego piekarnika. No bo skoro wcześniej mi biszkopty wychodziły to czemu teraz nie? Spróbuję jeszcze ostatni raz według Twojego przepisu i jak nie wyjdzie to się poddam. Zresztą podobnie mam z bezami. W starym piekarniku wychodziły wzorcowo - w nowym niestety nie. Stąd moje podejrzenie że winny jest nowy piekarnik. Jedyna pociecha że inne ciasta (te o bardziej zwartej konsystencji) udają się. Jak zrobię biszkopt według Twojego przepisu to dam Ci znać jak wyszedł. Pozdrawiam.
Anna napisał
Dobry wieczór,
doskonale rozumiem frustrację z moim piekarnikiem również mam różne przejścia. Po poważniejszej awarii musiałam zakupić termometr wewnętrzny, żeby wyciągnąć jakąś średnią temperaturę pieczenia, ponieważ między jednym a drugim wskaźnikiem jest 40 st różnicy... i niejedno ciasto lub chleb zjadły ptaki 🙁
Czytając to, co dzieje się u Pani z nieszczęsnymi biszkoptami, to przychodzi mi do głowy taki pomysł, że być może ten piekarnik nie radzi sobie z dużymi (10-8 jajowymi) biszkoptami. Jeśli podejmuje Pani jeszcze jedną, ostatnią próbę to proszę dla eksperymentu upiec biszkopt mniejszy niż do tej pory, czyli taki jak jest w przepisie. Przepis na biszkopt idealny wychodzi raczej wszystkim, jeśli tylko stosują się do zaleceń, czyli składniki są w temperaturze pokojowej i bardzo dobrze ubite białka, a na koniec delikatnie wymieszane, ale Pani robi to tak, jak należy. Jestem pewna, że to jest wina piekarnikiem 🙁 Proszę spróbować więc upiec biszkopt z termoobiegiem i tak jak Pani pisała obniżoną temperaturą do 150 st C, dalej postępować, tak, jak w przepisie.
Mam nadzieję, że biszkopt wyjdzie taki, jak należy i wróci Pani chęć i przyjemność pieczenia tortów 🙂
Trzymam kciuki za udany wypiek!
Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomość, jak udał się biszkopt z tego przepisu.
Grabka napisał
Moje pierwsze życiu ciasto i wyrosło na cała tortownicę. Bardzo się cieszę że tutaj trafiłam i na pewno będę polecać ten przepis.Pozdrawiam
Anna napisał
Wspaniale, bardzo się cieszę, że biszkopt się udał 🙂 Serdecznie zapraszam do spróbowania innych przepisów, pozdrawiam gorąco.
Barbara napisał
Nie doczytalam wszystkich komentarzy . Teraz znalazlam czesciowo juz informacje na ten temat. Nie wiem tylko ile smietany i ile serka maskarpone uzyc do zrobienia masy?
Anna napisał
Dzień dobry, może spodoba się Pani propozycja kremu z tarty z musem truskawkowym ten krem jest bardzo smaczny 🙂 Oczywiście przygotowując tort z galaretką należy w czasie kiedy piecze się biszkopt lub wcześniej przygotować dodatkową galaretkę truskawkową przeznaczoną na na 500 ml, ale należy rozrobić ją w 400 ml gorącej wody i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Następne kroki do wykonania tortu to:
-biszkopt po upieczeniu wyjąć z formy przeciąć na dwa blaty (ponieważ w całości będzie za gruby) jedną część włożyć ponownie do formy, zapiąć obręcz i nasączyć ponczem.
- następnie przygotować krem, wylać go na biszkopt, wyrównać, krem powinien szczelnie dochodzić do brzegów formy żeby galaretka nie przedostała się do biszkoptu, a następnie ułożyć na kremie truskawki.
- teraz można wylać (na wierch) tężejącą galaretkę, całość wstawić do lodówki do czasu całkowitego stężenia galaretki.
W razie pytań jestem do dyspozycji, pozdrawiam gorąco 🙂
Barbara napisał
Witam.
Chcialabym upiec biszkopt wg Pani przepisu na urodziny babci, ktore przypadaja za tydzien. Po przeczytaniu forum, jestem pewna ze powinien sie udac. Chcialabym na ten biszkopt dac mase z serka maskarpone i truskawki w galaretce. Czy moglaby podac mi pani jak powinnam zeobic ta mase.? i jak poradzic sobie z truskawkami i galaretka. Mam forme 26 cm srednicy.
Pozdrawiam serdecznie.
Barbara
Ania napisał
Dzień dobry Pani Aniu,
Mój pierwszy biszkopt udany 🙂 i to przy okresie 🙂
Proszę o poradę czy jak dodam do biszkopta idealnego nie co kakaa to czy wszystko nam się uda 🙂 Chce z tego biszkopta zrobić zebrę.
Anna napisał
Wspaniale, gratuluję 🙂 Możesz dodać do ciasta kakao ale trzeba zrobić to tak; jeśli chcesz dodać 10 g kakao to odejmij 10 g mąki ziemniaczanej, wtedy wszystko powinno się udać! Powodzenia 🙂
Krystyna napisał
Ponieważ Pani mi odpowiada zawsze jak zapytam ośmielam się jeszcze zadać kilka pytań,bo Pani już ma to wszystko sprawdzone i wypróbowane,a mianowicie:
1.Jak długo się powinno ubijać śmietankę 36 %?I czy od razu na największych obrotach miksera,czy stopniowo zwiększać moc?Zauważyłam że smietana raz się ubije b.szybko a drugi raz ubija się dłużej,i własnie to dłużej już jest chyba dzwonkiem alarmowym,że coś jest niedobrze.Czy Pani też tak uważa?
2.Czytałam na różnych blogach,że serek Mascarpone bardzo nie lubi miksowania.Zawsze się bardzo boję tego miksowania serka z różnymi masami,i mam pytanie :czy może lepiej jest mieszać ten serek lyżką drewnianą a nie miksować?Tak dla pewności.Bardzo często przez to miksowanie ten krem z masczrpone się waży i dlatego wymyśliłam tą łyżkę.Trzeba na prawdę dużo robić takich kremów,żeby mieć wprawę.Aha,a smietankę zawsze uzywam z Piątnicy lub Łowicz.Generalnie myślę,że są dobre,a le np. wczoraj Piątnica mi się ubijała za długo,ale dodałam śmietan fixu i jakoś zgęstniała,ale wiem,ze tak nie powinno być.
Wiem,że mieszając łyżką drewnianą mascarpone nie zawsze dokładnie mozna połączyć masy,ale może tak jest bezpieczniej.Bardzo proszę o Pani zdanie.
3.Jaką ilością ponczu powinno się nasączyć jeden blat biszkoptu 25 cm. średnicy?
Zawsze się boję,że będzie za mokry lub za suchy.Jak do tej pory to nasączałam łyżeczką miejsce przy miejsczu i wychodziło mi mniej więcej pół szklanki na jeden blat.Czy to przypadkiem nie za dużo?
Bardzo Panią proszę o odpowiedzi i z góry bardzo dziękuje i serdecznie pozdrawiam Krystyna
Anna napisał
Pani Krysiu,
co do pierwszego pytania-
Zazwyczaj używam śmietany 30% mam wrażenie, że ubita śmietana z niej jest lżejsza i smaczniejsza i choć ubijanie jej trwa odrobinę dłużej niż w przypadku 36% to jest bezpieczniejsze, śmietana 36% ma często tendencję do "przebicia", a krem z takiej "przebitej" śmietany nie będzie już tak dobry. Ubijanie śmietany zawsze zaczynam na średnich obrotach, aby po chwili przejść na najwyższe, śmietanę ubijam bez cukru, cukier dodaję, kiedy jest już ubita.
Jeśli śmietanę długo ubijamy i nic się nie dzieje to znak, że śmietana jest nieświeża 🙁
Pytanie 2.
Serek mascarpone rzeczywiście nie lubi długiego miksowania! Przygotowując krem do tortu lub do tiramisu zawsze miksuję serek mikserem na średnich obrotach, ale bardzo krótko i natychmiast dodaję ubitą śmietanę nadal miksując na średnich obrotach. Powiem szczerze, że nigdy serek mascarpone nie zwarzył mi się, ale kiedyś podczas dłuższego miksowania serek stracił swoją gęstość i przeistoczył się w płynną śmietanę. Samo mieszanie łyżką nie sprawdza się, ponieważ pozostaną w kremie duże grudy serka, który nie połączy się ze śmietaną. Nie używam śmietany z Piątnicy, ponieważ w składnie ma kilka zbędnych składników...
Tak więc przygotowując krem do tortu proszę spróbować zastosować śmietanę 30% ubić ją na sztywno w drugiej misce delikatnie zmiksować serek z cukrem pudrem, a następnie w dwóch porcjach dodać ubitą śmietanę jednocześnie delikatnie zmiksować.
Pytanie 3.
Pół szklanki na jeden blat to troszkę za dużo. Do nasączenia dużego tortu używam około 3/4 szklanki ponczu, a czasami nawet trochę go zostaje. Do nasączania nie trzeba się tak przykładać, wystarczy nasączyć blat kilkoma łyżkami ponczu, tort przejmie wilgoć również z kremu, więc nie należy przesadzać z jego ilością, bo będzie zbyt wilgotny.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Krystyna napisał
ALE FAJNY BLOG.CZY MOŻE MI PANI PODAĆ ILOŚCI NA BISZKOPT Z 6 JAJEK, BO BYM CHCIAŁA DOŚĆ WYSOKI DZIĘKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDŹ, KRYSTYNA
Anna napisał
Dziękuję Pani Krysiu 🙂
Proporcje składników z 6 jajkami:
6 jajek
130 g mąki pszennej
48 g mąki ziemniaczanej
178 g cukru
Jeśli zastosuje Pani formę o średnicy 22-23 cm to będzie bardzo wysoki, przed wyjęciem go z piekarnika proszę zrobić test suchego patyczka. Ciasta będzie więcej, więc najprawdopodobniej trzeba będzie wydłużyć odrobinkę czas pieczenia.
Pozdrawiam serdeczni i w razie pytań jestem do dyspozycji 🙂
Krystyna napisał
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedż i mam jeszcze jedną prośbę.Bardzo Panią proszę o podanie składników na tortownicę 25 cm. na wysoki biszkopt,bo zmieniłam koncepcję i chcę upiec większy tort.Myślę,że z 7 jajek będzie dobry,ale nie chcę sama decydować.Bardzo dziękuje za odpowiedż.Będę go piec jutro.Serecznie pozdrawiam. Krystyna
Anna napisał
Pani Krysiu, to w takim razie to jest przeliczenie na tortownicę 26cm, więc powinien być bardzo wysoki w 25 centymetrowej.
7 średnich jajek
140 g mąki pszennej
51 g mąki ziemniaczanej
192 g cukru
Pozdrawiam 🙂
Lanka napisał
Witam, upieklam biszkopt wg przepisu...był wyrośnietyi piękny póki siedział w formie. Po ostudzeniu i odkrojeniu od boków formy zobaczyłam ze w środku cały się kruszy. Odpada jakby płatami. Juz po zdjęciu obręczy zauważyłam nieładnie dziury dookoła. , to samo dzieje się podczas krojenia na blaty...jest bardzo delikatny. Czy tak ma być? To mój pierwszy biszkopt bez proszku do pieczenia.
Anna napisał
Dzień dobry to naprawdę wyjątkowa sytuacja w tym przepisie nigdy nic takiego nikomu się nie przydarzyło... ale zawsze musi być ten pierwszy raz 😉
Jeśli są duże dziury (puste przestrzenie) w biszkopcie, to może być spowodowane tym, że kiedy przelewałaś gęste ciasto, masa nie rozpłynęła się równo po całej formie i stworzyły się puste przestrzenie w biszkopcie...
Piszesz, że odpadają płaty ciasta, hmmm... może mąki źle się połączyły z pozostałą częścią ciasta, trudno mi powiedzieć coś więcej i doradzić, kiedy nie widzę, co się stało z ciastem 🙁
Przepis jest bez proszku do pieczenia, ale to nie wpłynęło na to, co stało się z Twoim biszkoptem, w tym przepisie dobrze ubite białka utrzymują biszkopt i chyba u Ciebie takie były więc przyczyną może być, jak napisałam słabo połączona mąka lub przestrzenie powietrza w cieście.
Mam nadzieję, że kolejnym razem wyjdzie tak, jak należy!
Pozdrawiam serdecznie:)
Lanka napisał
Dziękuję za podpowiedzi. Spróbuję kolejnym razem dłużej mieszać mąki. Mam nadzieje ze wyjdzie jak wszystkim ?
Anna napisał
Trzyma kciuki 🙂
Domi napisał
A jeżeli chciałabym z tego przepisu zrobić 5 cieniutkich biszkoptów barwionych to ile czasu piec jeden taki cieniutki?
Anna napisał
Myślę, że każdy blat będzie potrzebował około 12-15 minut. Pod koniec pieczenia najlepiej zrobić test suchego patyczka 🙂
Ilona napisał
Świetny przepis, biszkopt bez proszku co jest dużym plusem w mojej ocenie. Odkąd wypróbowałam ten przepis to stosuję go niemal zawsze 🙂 Biszkopt wychodzi pyszny i zwięzły, a nie jak powietrze.
Anna napisał
Wspaniale, dziękuję za informację i życzę smacznego ?
Mirr napisał
Mi też się udał! Co prawda przy opuszczaniu ciasta na podlogę otwarła mi się klamra od tortownicy. przez co góra ciasta lekko pękła. Jak pech to pech 😉 Ale sam biszkopt wyszedł bezbłędnie, już nie mogę się doczekać miny męża gdy zobaczy jaki tort dla niego upiekłam. Przepis zachowam na póżniej, bo na pewno skorzytsam z niego nie raz. Dziękuję za ten ekspresowy przepis na idealny biszkopt.
Anna napisał
Gratulacje! Wypadki czasami się zdarzają ale na szczęście to nic strasznego, pozdrawiam ?
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 Wypadki czasami zdarzają się w kuchni ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło 🙂 Życzę smacznego i pozdrawiam gorąco!
Magda napisał
Rzeczywiście, wyszedl idealnie. Dziękuję! Przepis zapisuje w moim przepisniku, a biszkopt bedzie w sam raz do tortu na urodziny synka 🙂
Anna napisał
Życzę więc wszystkiego najlepszego i oczywiście smacznego 🙂
Beata napisał
Bardzo dziękuję za ten przepis,to naprawdę idealny biszkopt. Zrobilam tort z truskawkowym kremem.....bajka.Pierwszy raz biszkopt tak mi wyrosl.....a więc polecam wszystkim.
Anna napisał
Super 🙂 i tak powinno być, pozdrawiam serdecznie.
Ola napisał
A jakie wymiary dla tego przepisu powinna mieć prostokątna blacha? Przepis na biszkopt chciałabym wykorzystać do zrobienia przekładanego ciasta z galaretką 🙂
Anna napisał
To może być forma około 20x18 cm biszkopt w niej będzie wyskoki i będzie można przeciąć go na dwa lub trzy blaty. Można również upiec tę ilość ciasta w większej formie, biszkopt będzie niższy - można w tym przypadku użyć formy około 33x23 cm, nie trzeba będzie go przecinać.