Jaki jest jeden prosty sposób na idealny biszkopt? Widziałam już wiele przepisów i wszystkie zawierają te same składniki: mąkę, cukier, jajka. Ale jak zrobić taki, który wyszedłby zawsze taki sam? Puszysty, który nie opada i zawsze wychodzi w dodatku bez proszku do pieczenia? Przez lata wypróbowałam już wiele przepisów i to jest ten prosty i najlepszy. Zawsze wychodzi, pięknie i równo wyrasta, no i oczywiście jest bardzo smaczny. Sprawdzony przepis na bazę biszkoptową można wykorzystać do przygotowania wspaniałego tortu 🎂, spodu do ciasta z kremem i owocami lub wspaniałego tiramisu.
Upieczony i wystudzony można również zamrażać, co często robię. Piekę porcję z poniższego przepisu następnie dziele na dwie lub trzy części, z jednego blatu przygotowuję ciasto z jednego z wielu moich przepisów na torty i biszkopty. Resztę szczelnie owijam folią spożywczą i zamrażam. Biszkopt można w dowolnej chwili wyjąć z zamrażalnika i przygotować pyszne ciasto. Taki zapasik przyda się w chwili, kiedy odwiedzą nas niezapowiedziani goście lub w chwili słabości 😉.
Przejdź do:
🥘 Przepis na biszkopt do tortu. Składniki
🔪 Instrukcje krok po kroku
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 °C
Dno tortownicy o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować!
Białka oddzielić od żółtek, z białek ubić sztywną pianę.
Kiedy piana jest już ubita dodawać cukier łyżka po łyżce, ciągle ubijając
Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania
Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach, choć lepiej jest delikatniej wymieszać szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła
Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika.
Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka
Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia
Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz
Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty, niektórzy przecinają nawet na 4!
💭 Biszkopt bez proszku do pieczenia
Kluczowe w przepisie są 🥚 jajka! Jedna rada techniczna. Jajka, których będziecie używać do biszkoptu, powinny być w temperaturze pokojowej! Najlepiej wyjąć je wcześniej, aby zdążyły się ogrzać. Jeśli jednak zapomnicie o tym, to wystarczy, że tuż przed przystąpieniem do robienia ciasta włożycie jajka na chwilę do ciepłej wody. Zabieg taki zapewnia połowę sukcesu na nasz idealny wypiek! Kolejna sprawa to bardzo dobre ubicie białek. To one unoszą biszkopt i pozwalają na pięknie wyrośnięcia ciasta bez dodatku proszku do pieczenia.
❓ Idealny biszkopt na tort - FAQ
Nie ma głupich pytań. Znajdziecie tutaj zebrane w całość odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie dostałam przez wiele lat odnośnie tego przepisu. Najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania i pieczenia biszkoptu. Tego typu wypieki bywają kapryśne. Zakalec to raczej nasza nieuwaga i pośpiech w przygotowaniu. Często chcąc sobie "skrócić" czas pracy przy przygotowaniu ciasta pomijamy ważne etapy!
🥚 Jajka
Oczywiście powinny być dobrej jakości i świeże. Jednak najważniejszą sprawą, moim zdaniem jest ich temperatura.
Wielokrotnie powtarzam, że jajka do biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej.
Wyżej wspomniałam już, że jeśli zapomnicie o wcześniejszym ogrzaniu jaj, to można doprowadzić je do temperatury pokojowej przez ocieplenie w ciepłej wodzie.
Kolejna sprawa to staranne oddzielenie żółtek od białek. Niepowodzeniem zakończy się ubijanie piany z białek choćby z kroplą żółtek. Zróbcie to uważnie i delikatnie. Oczywiście są przepisy, gdzie możemy ubijać całe jajka, ale to nie jest ten przepis.
Oczywiście piana z białek jest najważniejsza w tym przepisie i to ona odpowiada za to, że biszkopt rośnie, ponieważ nie dodajemy tutaj proszku do pieczenia jest to bardzo ważne. Same białka należy ubić na "sztywno" i dodawać do niej łyżka po łyżce cukier jednocześnie ubijając masę.
Starajcie się robić to sprawnie i nie przedłużać procesu, bo możecie przedobrzyć i "przebić" pianę, która sprawi, że nasz biszkopt nie urośnie tak, jak należy, a piana zacznie robić się płynna.
Tak, można upiec biszkopt bez jajek. Bazą do jego przygotowania jest aquafaba.
Mąka
To ważny składnik, najlepszą mąką do biszkoptów będzie mąka pszenna typu 450 - tortowa. Jest ona lekka i delikatna idealna to tego typu wypieków.
Mąkę powinniśmy przed dodaniem do masy jajecznej przesiać. Dzięki temu będzie ona odpowiednio napowietrzona, a to korzystnie wpłynie na strukturę ciasta. Mąkę można przesiać przez sito, specjalny kubek z sitkiem na dnie lub jeśli nie macie takich sprzętów, to wystarczy kawałek gazy.
W tym przepisie dodajemy również mąkę ziemniaczaną. Dzięki zawartości skrobi ziemniaczanej sprawia, że biszkopt jest bardziej wilgotny i sypki.
Cukier
Powinien być drobny, a nie zwykły czy gruby. Drobny cukier odpowiednio szybko rozpuści się podczas ubijania białek dzięki temu "nie przebijemy" piany. Gruby cukier może nawet podczas pieczenia ciasta nie rozpuścić się całkowicie i na powierzchni zostaną drobne kropeczki.
Nie trzeba kupować specjalnie drobnego cukru, który jest niestety sporo droższy. Wystarczy, że rozdrobnicie go w blenderze, czy młynku do kawy.
Tak, można odrobinę zmniejszyć ilość cukru, ale pamiętajcie, że od tego zależy jego smak. Dzięki temu, że nasz wypiek jest słodki nie trzeba dodawać dużej ilości cukru do kremu, którym przełożymy tort.
Nie, bez cukru to już nie będzie biszkopt.
Przepis na biszkopt z 4 5 6 7 czy 8 jaj
Przepis podstawowy jest na 5 jaj i potrzebna jest tortownica o średnicy 22 cm. Jeśli potrzebny jest przepis z 4 czy z 6 jaj, wystarczy w przeliczniku foremek zmienić rozmiar tortownicy zgodnie z poniższą rozpiską:
- 4 jaja na tortownicę 20 cm
- 6 jaj na tortownicę 24 cm
- 7 jaj na tortownicę 26 cm
- 8 jaj na tortownicę 28 cm
Należy pamiętać o proporcjach pozostałych składników: mąki pszennej, ziemniaczanej i cukru. Jeśli szukacie przepisu na dużą blachę (lub małą) wystarczy skorzystać z prostego przelicznika w przepisie lub z przelicznika foremek
Najlepiej skorzystać z przelicznika foremek. Uproszczony przelicznik dla ilości jajek jest w odpowiedzi na ilość jajek do biszkoptu.
To oczywiście zależy od przepisu i wielkości formy. Przyjmuje się, że w przypadku, kiedy chcemy upiec biszkopt z dodatkiem kakao, dodajemy tyle kakaa, ile jest w przepisie podstawowym mąki ziemniaczanej. Po prostu mąkę ziemniaczaną zastępujemy kakaem.
Pieczenie
Powinien zostać zamknięty po włożeniu ciasta i otwarty dopiero po upływie zalecanego czasu pieczenia. Biszkopt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury podczas pieczenia. Nie otwierajmy więc piekarnika bez powodu, ponieważ może to spowodować jego opadnięcie.
Jeśli pieczecie go po raz pierwszy, można zajrzeć do niego tuż przed końcem zalecanego czasu pieczenia, aby szybko i sprawnie wykonać test "suchego patyczka". Każdy piekarnik piecze inaczej, więc najprawdopodobniej trzeba będzie odrobinę skorygować czas pieczenia. Biszkopty pieczemy z opcją górniej i dolnej grzałki bez termoobiegu.
Zazwyczaj pieczmy w temperaturze 160 stopni C, najlepiej z opcja górnej i dolnej grzałki. Pamiętajcie, że każdy piekarnik piecze inaczej i trzeba o tym pamiętać jeśli chodzi o czas pieczenia, pilnujcie tego.
Najlepiej dzień przed przygotowaniem tortu, całkowicie wystudzone ciasto będzie lepiej się kroić i mniej kruszyć podczas przecinania go na blaty.
To proste, wystarczy że ubijecie białka na sztywno, a one zastąpią proszek do pieczenie.
Po wyjęciu z piekarnika
Może być kilka powodów. Po pierwsze, czy wszystkie składniki były odpowiednio odmierzone, nie odmierzaj składników na oko, w tym przepisie proporcje są bardzo ważne, używaj do tego wagi lub szklanki o pojemności 250 ml. Jeśli do odmierzania składników używasz szklanki, to nie ubijaj w niej mąki. Przesiej mąkę, a następnie nasyp tak jak leci bez potrząsania szklanką.
Dokładnie rozdziel jajka, białka powinny być czyste bez śladów żółtka, to gwarantuje doskonałe ich ubicie. Pamiętaj, nie przebij białek! Piana powinna być sztywna i błyszcząca. Po ubiciu białek z cukrem pozostałe składniki mieszaj delikatnie, ale dokładnie i krótko, aby piana nieopadła zbyt mocno.
Pamiętaj o odpowiednio nagrzanym piekarniku i stabilnej temperaturze.
Po upieczeniu wyjmujemy gorący biszkopt z piekarnika i od razu upuszczamy formę z biszkoptem na podłogę z wysokości około 60 cm. Zabieg ten ma ca celu ustabilizowanie struktury ciasta, powoduje, że ewentualne małe górki na środku biszkoptu wyrównują się lub częściowo znikną
Różne
Ciasto biszkoptowe ma tendencję do kruszenia się podczas przecinania, ważne jest więc, aby dokładnie wystudzić ciasto przed tym zabiegiem. Ciasto powinno być krojone po całkowitym wystudzeniu. Ciepły biszkopt będzie niestety zawsze się mocno kruszył. Najlepiej upiec go dzień przed przygotowaniem tortu lub przynajmniej na kilka godzin przed jego wykończeniem.
Najczęściej wykorzystujemy go do tortów, kostek biszkoptowych z galaretką i owocami czy tiramisu.
To zależy, czy tort ma być dla dzieci, czy dorosłych. Dla dzieci proponuję nasączyć wodą zmieszaną z sokiem z cytryny lub pomarańczy albo czarną herbatą. Ważne, aby nie dodawać cukru do ponczu, biszkopt jest wystarczająco słodki! Dla dorosłych można przygotować poncz na bazie alkoholu, wody lub soku.
🎂 Biszkoptowe wariacje
Podstawowy przepis jest punktem wyjścia do dalszej przygody z innymi przepisami. W innych wpisach znajdziecie kilka propozycji na wykorzystanie biszkoptu. Szczególnie polecam tort z mango i kremem kokosowym, czy też tort czekoladowo-orzechowy. Moje ulubione przepisy to biszkopt czekoladowy (kakaowy) i biszkopt z truskawkami (a precyzyjnie z musem truskawkowym).
Dla tych, którzy nie tolerują glutenu mam również przepis na biszkopt bezglutenowy z opcją bez jajek kurzych! Jajka kurze zastąpiły jajeczka przepiórcze.
📖 Przepis
Biszkopt idealny
🥘 Składniki
- 5 sztuk jajek (w temperaturze pokojowej)
- 110 g mąki pszennej (typ(450) tortowa. W przeliczeniu na szklanki ¾)
- 150 g drobnego cukru (w przeliczeniu na szklanki ¾)
- 40 g mąki ziemniaczanej (w przeliczeniu na szklanki ¼)
🔪 Instrukcje
- Piekarnik rozgrzać do temperatury 160 C.
- Tortownicę o średnicy 22 – 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Tylko jej dno, boków formy niczym nie smarować.
- Białka oddzielić od żółtek. Z białek ubić sztywną pianę. Kiedy piana jest już ubita zacząć dodanie cukru łyżka po łyżce ciągle ubijając.
- Kolejnym krokiem jest dodanie żółtek jedno po drugim nie przerywając miksowania.
- Do niewielkiej miski przesiać dwie mąki, dodać je w dwóch porcjach do masy. Delikatnie miksować na najniższych obrotach. Najlepiej wymieszać delikatnie szpatułką do połączenie się składników. Czynność tę należy wykonywać naprawdę delikatnie, aby piana jak najmniej opadła.
- Ciasto przelać do przygotowanej formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Biszkopt piec 30-40 min (opcja górnej i dolnej grzałki) do tzw. suchego patyczka.
- Kiedy ciasto jest już upieczone wyjąć je z piekarnika i z wysokości 60 cm upuścić (w formie) na podłogę. Rzucanie zapobiega opadaniu ciasta, naprawdę działa!
- Formę z ciastem odstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystygnięcia.
- Wystudzony biszkopt oddzielić nożem od brzegów formy, a następnie odpiąć obręcz.
- Biszkopt upieczony w formie o średnicy 22 cm - 23 cm można przeciąć na 2 grubsze lub 3 cieńsze blaty. Niektórzy przecinają nawet na 4!
Basia napisał
Przysięgam, że wyszedł mi najpyszniejszy i najpiękniejszy biszkopt w życiu!! Płaski jak stół, puszysty jak chmurka - cudo 😄
Anna napisał
Super! Taki to właśnie jest, ten biszkopcik 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Cieniu napisał
Tak naprawde nigdy nie korzystam z przepisow innych... ale ten biszkopt zrobiony dojladnje według opisu jest ponad przecietny.....
Anna napisał
Dziękuję 🙂 Życzę Wesołych Świąt!
Magda napisał
Przepis identyczny jak na stronie moje wypieki. Tylko tam został opublikowany kilka lat wcześniej. Tylko tu nie napisała Pani ani słowa o inspiracji tą stroną.ba biszkopt faktycznie wychodzi fantastyczny.
Anna napisał
Tak, zgadza się! Świetne śledztwo 😉 Zawsze podaję źródło (niestety nie wszyscy to robią ;( ), jeśli korzystam z przepisów z innych blogów, książek, czy też z przepisów czytelników. Proszę przejrzeć dobrze przepis, przewijając stronę do dołu, zawsze zamieszczam na dole strony skąd pochodzi żródło/inspiracja, jest pod zdjęciem 🙂 Tak, jak Pani wspomniała przepis, jest wspaniały i zawsze wychodzi, sprawdzony wielokrotnie i uważam, że nie mam lepszego, dobre przepisy trzeba rozpowszechniać!!! Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🙂
Karolina napisał
Rewelacja, zrobiłam wszystko jak w przepisie i pierwszy raz wyszedł mi tak równy i wyrosniety biszkopt. Idealny na tort, dziękuję za przepis 🙂
Anna napisał
Cudownie 😀 Bardzo się cieszę, że biszkopt wyszedł super i będzie z niego wspaniały tort😁 Pozdrawiam serdecznie!
Sylwia napisał
Chyba tego pytania nie bylo
Potrzebuje upiec mini torcik i chce zmniejszyć porcje o polowe, jak to wpłynie na czas pieczenia?
Anna napisał
Rozumiem, że będzie to biszkopt upieczony w małej okrągłej tortownicy, tak, aby móc przeciąć go np. na dwa blaty. W takim przypadku biszkopt trzeba będzie piec około 20-25 minut, ale najlepiej będzie pod koniec pieczenia przeprowadzić test tz. suchego patyczka.
Beata napisał
Witam dzisiaj upieklam biszkopt idealny z Pani przepisu i wszedłem lidealny, piękny po przecięciu puszysty i mięciutki . Pozdrawiam i dziękuję
Anna napisał
To wspaniale! Mam nadzieję, że biszkopt będzie bazą do pysznego tortu 🙂 Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do korzystania z innych przepisów.
Sylwia napisał
Witam. Czy mozna dodac cukier waniliowe badz migdalowy do biszkoptu? Co zrobic jeszcze by nie mial tego specyficznego jajecznego zapachu? Mam zamiar piec biszkopt z podwojnej porch,czy mysli Pani ze wyrosnie? Dziekuje:-)
Anna napisał
Dzień dobry, oczywiście można dodać cukier z zapachem, jeśli miałoby być go więcej to należy pomniejszyć ilość cukru zwykłego o wagę cukru zapachowego. Choć powiem szczerze, że biszkopt ten pachnie bardzo smakowicie i nie jest to zapach jajek za, którym również nie przepadam. Jeśli chodzi o podwójną porcję, to oczywiście można upiec duży biszkopt, trzeba tylko upiec go w większej formie i co najważniejsze, bardzo dobrze ubić białka, które go uniosą 🙂
MagdaT napisał
Myślałam o tym aby całe, nieprzekrojone biszkopty przełożyć po prostu kremem i gotowe ( nie chcę się stresować czy biszkopty będą przekrojone równo).
Tak, faktycznie będzie to bardzo wysoki tort. Jeszcze dodam konfiturę , jadłam kiedyś właśnie taki jaki postanowiłam upiec, i bardzo mi smakował.
Zobaczymy jaki będzie w moim wykonaniu 😀
Pomysł z zamrożeniem ciasta jest bardzo ciekawy i przydatny,
Pani Aniu czy taki biszkopt po rozmrożeniu jest taki sam w smaku?
Jeszcze pytanko, czy mogę dodać do kremu dwa śmietan fix aby trochę go usztywnić?
Anna napisał
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale chyba serwery w taki upał mają problem...;)
Biszkopt po rozmrożeniu jest tak samo dobry, jak zaraz po upieczeniu.
Natomiast co do fix-u do śmietany to oczywiście można dodać, choć ja tego nie stosuję, bo po pierwsze zmienia smak kremu, a po drugie to chemia. Wolę dodać agar-agar, pektynę lub żelatynę, żeby usztywnić ją, aby w te upały nie rozpłynęła się przed zjedzeniem 😉
MagdaT napisał
Pani Aniu a jak to będzie z blaszką 34 x 24 ?
Będzie to biszkopt na tort na pierwsze urodziny mojej córeczki, zrobię biały, kakaowy, i cynamonowy. A czy ma pani może również sprawdzony przepis na masę śmietankowa ?
Pozdrawiam serdecznie
Anna napisał
Na taką blaszkę to będzie: Mąka pszenna 220g
Cukier 295 g
Jajka 10 szt. małych lub 9 dużych
Mąka ziemniaczana 80 g
Masa do tortu najlepsza jest z bitej śmietany i serka mascarpone. Na przykład z tego przepisu https://sprawdzonakuchnia.pl/tort-tiramisu/
Życzę wszystkiego najlepszego i udanej imprezy ?
MagdaT napisał
Dziękuję Pani Aniu!
myślałam że nieudało mi się wysłać pytania gdyż nie widziałam go wcześniej w komentarzach ,
postanowiłam więc upiec biszkopty na podstawie wcześniej zamieszczonego Pani obliczenia na 7-8 jaj.
Zrobiłam z ośmiu, a i tak wyrosły że ho ho ! po same brzegi ! a biały to mało z blaszki nie wyskoczył;)
Naprawdę przepis CUDO !!! Jedyny i niezastąpiony.
Nawet w moim piekarniku w którym pieczenie to naprawdę trudna sztuka tak pięknie się udało.
Jutro jeszcze krem proponowany przez Panią i dzieło będzie gotowe, a impreza z takim tortem bez wątpienia będzie udana.
Dziękuję !
Anna napisał
Super!!! ?Ciekawa jestem czy każdy biszkopt przekroi Pani na dwa - trzy blatu i to wszystko będzie przekładane kremem? Jeśli tak, to będzie mega duży tort, proszę więc pamiętać o dużo większej ilości kremu. Jeśli jednak wykorzystanie Pani po jednym blacie (odkrojonym) i będą trzy warstwy to może Pani pozostałe blaty biszkoptu owinąć szczelnie w folię spożywczą i zamrozić , będzie na trzy ciasta z kremem ? Pozdrawiam serdecznie ?
Ewelina napisał
CZY BISZKOPT Z ksylitolem zamiast cukru tez się uda?
Anna napisał
Tak, ważne żeby dobrze ubić białka z nim, na sztywną pianę!
Anna napisał
Przez swoją nieuwagę nie doczytałam, że nie ma tutaj proszku do pieczenia i … dodałam. Biszkopt wyszedł ale nieznacznie opadł po upieczeniu czy to przez proszek?
Anna napisał
Niestety nie wiem czy to było przyczyną, ponieważ nigdy nie piekłam z proszkiem. Obiecuję, że sprawdzę i dam znać 🙂 Wesołych Świąt ?
Anna napisał
Biszkopt wyszedł pulchny i mięciutki. Super! Mimo tego, że troszkę opadł nie ma żadnego zakalca. Dziękuję za przepis! Dobrych Świąt!
Domi napisał
Aniu ….muszę napisać parę słów na temat Twojego biszkoptu…bo inaczej dzisiaj nie zasnę . Próbowałam upiec biszkopt kilkanaście razy w życiu i nigdy mi nie wychodził więc robiąc go z Twojego przepisu miałam mieszane uczucia i byłam prawie pewna, że znowu się nie uda. Cieszyłam się jak dziecko waląc nim o podłogę i zastanawiałam się czy już kompletnie upadłam na głowę. I oto ku mojemu zaskoczeniu wyszedł…IDEALNY!!!! wysoki, puszysty, po prostu PIĘKNY.
Moja córeczka będzie miała cudowny tort !!! Pozdrawiam Cię serdecznie!!!
Anna napisał
Wspaniale! Bardzo cieszę się, że przepis sprawdził się, biszkopt wyszedł, jak należy no i oczywiście będzie wspaniały tort 🙂 Polecam się na przyszłość i wszystkiego najlepszego dla córeczki, pozdrawiam serdecznie 🙂
Ewa napisał
Aniu upiekłam dzisiaj dwa biszkopty z Twojego przepisu wyszły idealnie,piekłam biszkopty też dobre ale zawsze mi trochę opadały a te wyszły idealnie. Dziękuję za przepis innego już nie chce.Pozdrawiam.
Anna napisał
Cudownie! Bardzo się cieszę, że biszkopt wyszedł wspaniały 🙂 teraz pozostaje życzyć mi smacznego, pozdrawiam serdecznie.
Aneta napisał
Zastanawia mnie Że w tym przepisie 110 g i 150 g to jest 3/4 szklanki za każdym razem.... chyba wkradł się mały błąd ..,,
Anna napisał
Nie to nie błąd 🙂 Staram się skrupulatnie przeliczać składniki na gramy i szklanki, ponieważ część czytelników nie posiada wagi, więc jest przelicznik też na szklanki. Każdy składnik na inną wagę przy tej samej ilości przeliczanej na szklanki. Cukier jest cięższy niż mąka i stąd inna waga przy tej samej objętości proszę się nie martwić wszystko jest ok. Proszę pamiętać, że szklanka do odmierzania powinna mieć pojemność 250 ml. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Aluzyjka napisał
Przepis sprawdzony kilkukrotnie- zawsze się udaje (a dla dzieci JEST DODATKOWA ATRAKCJA, JAK MAMA RZUCA BLASZKĘ NA PODŁOGĘ:))) PO-LE-CAM!!!!
Anna napisał
To rzucanie ciastem może wyglądać dość dziwnie, ale najważniejsze, że działa 🙂 Dziękuję i zapraszam do wypróbowania innych przepisów.
Kasia napisał
Wooowwww!!! zrobiłam trzy cienkie biszkopty (w płaskich aluminiowych foremkach, by każdy miał inny odcień turkusu 🙂 do tortu wg Twojego przepisu na chrzciny córki i mimo kilku wpadek wyszły idealnie! Jestem w szoku bo wyszły mimo iż zamiast najpierw cukru zaczęłam dodawać żółtka.... już spisałam wszystko na straty, a tu taki sukces! Dzięki wielkie! 😀
Anna napisał
Wspaniale! Jak widać najważniejsze są chęci, i nawet mimo małej pomyłki biszkopt wyszedł:) Polecam się na przyszłość, pozdrawiam gorąco!
Pati napisał
Zastanawiam się jak dodaje pani żółtka pojedynczo? Każde w w osobnym naczyniu? Bo przecież przy rozdzielaniu białka od zoltka zazwyczaj dajemy jedne do jednej miski a drugie do drugiej i tam się ze sobą mieszają.
Anna napisał
Oczywiście żółtka po oddzieleniu od białek lądują w jednej miseczce i dodaję je jedno po drugim, wylewając z miseczki. Żółtka po oddzieleniu od białek zazwyczaj pozostają w całości ( w swojej otoczce) więc kiedy przechylam miseczkę, to zawsze wyskakuje jedno 🙂 Nigdy nie mieszam żółtek, więc nie ma z tym problemu, żeby dodawać je pojedynczo. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Magda napisał
Cieszę się, że trafiłam na Twoją stronę. W końcu udało mi się zrobić tort na 7 urodziny córki 😉 Dziękuję, super przepis 🙂
Anna napisał
Mam nadzieję, że od tej pory każdy tort będzie wspaniały 🙂 Pozdrawiam serdecznie i polecam się na przyszłość!
Ann napisał
O dzięki Ci serdeczne za ten przepis!!! W zeszłym roku na urodziny córki robiłam trzy razy biszkopt i żaden nie wyszedł? dzisiaj zrobiłam po Twojemu i jest taki piękny i lekki!! Najlepszy prezent zrobiłaś mojemu dziecku☺☺?
Anna napisał
Cała przyjemność po mojej stronie. Mam nadzieję, że biszkopt będziesz wykorzystywała nie tylko do tortów, upieczony w prostokątnej formie jest świetną bazą do przygotowania na przykład pysznego ciasta z pianką i owocami 🙂 Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin 🙂 🙂
Marlena napisał
Cieszę się że znalazłam ten przepis,jest bajeczny,biszkopt pierwsza klasa,mój numer jeden.Dziekuje
Anna napisał
Bardzo proszę 🙂 i zapraszam do wypróbowania przepisów na inne pyszności 🙂
Zadowolona mama napisał
Wlasnie upieklam moj pierwszy biszkopt I wyszedl super, pyszny i puszysty chociaz zapomnialam i zmiksowalam make na pelnych obrotach i pieklam w tacce na pizze dosyc duzej srednica 32 cm nie zmienialam ilosci slkadnikow wiec pewnie ciasto wyszlo nizsze niz w oryginale ale ja i tak nie zamierzalam go kroic na kilka blatow wiec mi to nie przeszkadzalo, testowalam na spod toru na urodziny dziecka i przepis uwazam za. sprawdzony jak dla mnie 5 gwiazdek i mezowi smakowal, zakalca nie bylo. W dniu urodzin posmaruje po wierzchu taki upieczony kremem. Moze ktos poleci jakis leciutki nie tlusty krem do toru (ale bez galaretki) bo wiekszosc kremow zawiera straszne ilosci masla i sa dla mnie za tluste w smaku (nie zalezy mi na kaloriach).
Anna napisał
Świetnie cieszę się, że smakuje! Często piekę też biszkopt z podanej ilości składników, ale właśnie w dużej formie, żeby mieć jeden niezbyt gruby blat 🙂
Jeśli chodzi o krem, to ja zazwyczaj przygotowuję na bazie bitej śmietany i serka mascarpone, krem jest lekki i delikatny, a na krem można położyć świeże owoce. Może wykorzystasz krem z tego przepisu możesz pominąć dżem i skórkę pomarańczową i przygotować typowo śmietankowy smak 🙂 Pamiętaj, żeby nie miksować serka mascarpone zbyt długo, bo ma on tendencję do rozrzedzania się podczas długiego miksowania!
Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych urodzin, wszystkiego najlepszego!
Anita napisał
Witam, jakie będą proporcje na tortownicę 25 cm oraz 18 cm? 🙂
Anna napisał
Dzień dobry,
na tortownicę o średnicy 25 cm można zostawić te proporcje, które są w przepisie, biszkopt będzie troszkę niższy, ale podaję przeliczone proporcje na tortownice 25 cm: mąka pszenna 130 g
cukier 180 g
jajka 6 szt.
mąka ziemniaczana 48 g
Na formę o średnicy 18 cm to:
mąka pszenna 67 g
cukier 92g
jajka 3 szt.
mąka ziemniaczana 25 g
Życzę udanych wypieków i smacznego! 🙂
magda napisał
a mi sie nie udał ... 🙁
zrobiłam jak w przepisie i wogle nie urósł. masakrra
Anna napisał
Przykro mi ? być może białka były zbyt słabo ubite przed dodaniem cukru lub zbyt intensywnie wymieszane na koniec z mąką i dlatego biszkopt nie urósł...w tym przepisie to piana z białek daje siłę do wyrastania. Przepis jest naprawdę super i muszę powiedzieć, że jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy biszkopt się nie udał, zachęcam do spróbowania jeszcze raz ? Pozdrawiam serdecznie!
Karolina napisał
Pani Aniu, bardzo dziękuję za ten przepis! Po wielu nieudanych próbach upieczenia porządnego biszkoptu poprzedzonych analizą mikiarda przepisow trafilam wrecie na Pani przepis,najprostszy sposrod do tej pory napotkanych. Biszkopt wyszedł idealny-wysoki i puszysty. Będzie piękny torcik urodzinowy 🙂 Pozdrawiam!
Anna napisał
Pani Karolino, wspaniale, że przepis udała się tak, jak należy! Mam nadzieję, że tort i urodziny będą wspaniałe! Wszystkiego Najlepszego dla jubilata/(tki) 🙂
Justyna napisał
Biszkopt wyszedl cudowny! Urósł choć piekłam go na większej blaszce nie zmieniając gramatury.
Przepis oczywiście wyladuje w moim zeszycie.:)
Anna napisał
Wspaniale, bardzo cieszę się, że biszkopt udała się wspaniale 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego!